Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Beskydské stavení z 19. století poskytuje dokonalé bydlení pro mladou rodinu

Info ikona
Beskydské stavení z 19. století potřebovalo rekonstrukci podkroví pro mladou rodinu

Originální dispozice historického stavení z 19. století situovaného v podhůří Beskyd, se dělí na tři části. Původní obytná část byla na přání majitelů zachována v neměnném stavu. Sklípek autorka zrekonstruovala a zútulnila. Ústředním záměrem rekonstrukce bylo přetvořit půdní prostor na samostatnou podkrovní část domu pro mladou rodinu.

Terezie Benoni | 14. 01. 2023

„Krása spočívá v rozmanitosti, nadčasovém pojetí, ale zároveň v jednoduchosti zpracování klíčové myšlenky… požadavkem klientů bylo propojit tyto tři esenciální faktory dohromady a vytvořit domov, kde se snoubí tradiční architektura domu s moderními styly a materiály současných interiérů,“ popisuje autorka projektu Kateřina Kratochvílová. Originální dispozice historického stavení z 19. století v podhůří Beskyd, se dělí na tři části. Původní obytná část má rozlohu 75 m2. Ta byla na přání majitelů zachována v neměnném stavu. „Po její levé části se nachází tři další vchody. Prvním z nich jsou dřevěná vrata do kamenného sklípku/vinárny, kterou jsme pouze citlivě zrenovovali a zútulnili. Následují vstupní dveře do chodby, z níž vede moderní dřevěné schodiště do druhého patra půdního prostoru o rozloze 155 m2. Poslední samostatný vchod směřuje do dílny, která je s chodbou propojena industriálním skleněným průzorem, v němž příchozí návštěvníci mohou obdivovat vystavené historické motorky - klenoty pana majitele. Tento prostor v minulosti sloužil jako příbytek pro hospodářské zvířectvo a selské nářadí.“

Galerie: Venkovské stavení v moderním pojetí

Podkroví pro rodinnou pohodu

Ústředním záměrem rekonstrukce bylo přetvořit půdní prostor na samostatnou podkrovní část domu pro mladou rodinu, která zde nalezla nový domov plný tepla a rodinné pohody. Mladý pár v minulosti strávil několik let v Austrálii a na Novém Zélandu, kde si osvojil lásku ke starým původním věcem, jimž lidé dokáží vdechnout nový život. Jejich společnou největší zálibou je bezesporu cestování.  Momentálně však jejich největším štěstí představuje jednoroční dcera Adélka, které věnují maximum svého volného času. „Nechali jsme vyniknout původní krásu rustikálních trámů v kombinaci s nově položenou masivní dubovou podlahou, naolejovanou do stejného odstínu jako trámy. V kontrastu s tímto charakteristickým přírodním prvkem je architektura zdí, ponechaná v čistém bílém puristickém tonu, který jsme se snažili dodržet v celém interiéru. V případě vybavení domu jde o kombinaci skandinávského, industriálního a moderního venkovského stylu, navržených ve vzájemné symbióze takovým způsobem, aby se harmonicky prolínaly. Materiálové zastoupení zde má především přírodní dřevo a kov, doplněné o sklo, keramiku a imitaci betonu.“ Dominantou podkrovního prostoru je prostorná obývací část, propojená s kuchyní a jídelnou. Té vévodí celoplošný prosklený štít, ze kterého je nádherný výhled na tamní podhorskou krajinu. Teplo domova zde navozuje rohový krb, na nějž volně navazuje kuchyňská linka. Z konstrukčního hlediska se jedná o poměrně neobvyklí úkaz, který však má své praktické opodstatnění z pohledu kontinuity, úspory místa a ladného propojení obou částí otevřeného prostoru dohromady.

Soutěž Interiér roku

V rámci soutěže Interiér roku jsou každoročně oceněny výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty a interiérovými designéry. S nejzajímavějšími účastníky vás postupně seznamujeme na našich stránkách. Mediálním partnerem soutěže je Marianne bydlení. Autoři interiérů realizovaných v roce 2022 se mohou do osmého ročníku soutěže hlásit už nyní, a to až do 28. února 2023. Vítězné interiéry budou oceněni 16. května 2023 v pražském Centru současného umění DOX.

Zdroj článku