Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Ubytování připomínající kokosové ořechy v kostarické džungli navrhli čeští architekti

Info ikona
Ubytování připomínající kokosové ořechy v kostarické džungli navrhlo české architektonické studio

Nad pláží Hermosa, nedaleko kostarického městečka Uvita, se v prudkém svahu tropické džungle ukrývá resort Art Villas. COCO je jeho součástí a je unikátním příkladem hravé, glampingové, udržitelné a moderní tropické architektury.

Terezie Benoni | 18. 01. 2022

„Filip se na nás obrátil s úžasnou výzvou: postavit jednoduchými prostředky a z místních materiálů luxusní, ale při tom dobrodružné bydlení přinášející zážitek bezprostředního pobytu v Kostarické džungli. Měly to být podle jeho slov „tree houses“ ve svahu čerstvě založené zahrady resortu Art Villas, bohužel zatím bez vzrostlých stromů. A přál si design, jaký ještě nikdo nikde neviděl. Navrhli jsme hnízdo několika chýší rozmístěných ve svahu s výhledem do údolí a nazvali jsme je Coco,“ vypráví Martin Kloda, který je spolu se studiem ARCHWERK autorem architektonického konceptu Coco vily a pavilonu Wing. „V našem návrhu jsme využili všechny dosavadní zkušenosti z realizace experimentálních design and build projektů na pomezí architektury, landscape architektury a urban designu. Hlavním konstrukčním materiálem je místní tropické dřevo, doplněné stanovou plachtou a kovovými prvky. Racionální konstrukce je základem designu. Sama vytváří architektonickou formu a atmosféru, nepotřebuje žádnou přidanou dekoraci. Konstrukční princip umožňuje flexibilitu velikosti, tvaru i kompozice více navzájem podobných objektů, rozesetých v náročném terénu. “Stejný tvůrčí princip používá Příroda po miliony let. Příroda nás inspiruje k vytváření prostředí, které máme rádi a cítíme se v něm bezpečně. Hlásíme se k principům Přirozené architektury, jak je formuloval náš kamarád a učitel architekt Martin Rajniš.“

Galerie: Bydlení jako v kokosovém ořechu
Mohlo by se vám líbit

Stavby levitují nad pozemkem

Studio Formafatal navázalo na práci architektů z ARCHWERK a společně s klientem Filipem Žákem dokončilo rozmístění jednotlivých Coco staveb na pozemku. Soubor pěti drobných staveb levituje několik metrů nad svažitým terénem a nechává se pohlcovat bujnou tropickou vegetací. Jednotlivé stavby jsou propojené lávkami. Podesty slouží jako místa k zastavení pro výhledy do krajiny, na jedné z nich si dokonce můžete zaskákat na trampolíně. Lávky a podesty jsou tvarově minimalistické, záměrně navržené v čistých liniích, které jsou pro ostatní stavby resortu charakteristické. Interiéry jsou minimalistické a hravé. Nenajdete zde nic zbytečného, ale zároveň nic nechybí. Ústředním bodem každého ložnicového Coco je postel, která je posazena na vyvýšené části podlahy. Dispoziční řešení je v každé kabině navržené tak, aby využilo ten nejúchvatnější výhled, kde lze přímo z postele pozorovat opice a tukany. Moskytiéra je jakýmsi objektem v objektu respektující tvar stavby a je dominantním prvkem každé ložnice. Záda postelí jsou navržena z vyplétaných kari sítí. V každé ložnici je zvolena jiná barevnost, která se dál propisuje do barevného řešení šaten. Výtvarný návrh pro vyplétaná čela postelí není náhodný. „Když jsem přemýšlela o nějakém motivu, který by se do Coco hodil, tak to ve mně evokovalo canopy tours, které jsou na Kostarice velmi oblíbené. Jedná se o stezky a zip lines vysoko nad zemí v korunách stromů a Coco jsou rozeseté rovněž několik metrů nad zemí. Proto jsem použila motiv horolezeckého lana v podobě popruhů a barevných šňůr, který navíc do interiérů Coco přináší barevný akcent,” říká Dagmar Štěpánová. V největším Coco se nachází společná kuchyně s jídelnou. Červená skříňová stěna v barvě mamón chinos (tropické ovoce) v sobě ukrývá dvě lednice, dva mrazáky a potravinové skříně. Kuchyňský ostrůvek slouží pro přípravu jídel a nabízí dostatek úložného prostoru pro veškeré nádobí. Jídelní stůl je vizuálním pokračováním ostrůvku, jakoby se pouze odtrhl. Tato podélná osa je záměrem a míří k výhledu na Pacifický oceán. Zbytek interiéru kuchyňského Coco je vybavený proutěným nábytkem a svítidly lokální produkce.

Mohlo by se vám líbit