Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Zemědělskou budovu z roku 1800 přebudovali na dokonalý rodinný dům

Zřícenina staré zemědělské budovy byla natolik zdevastovaná, že z nich zůstaly jen obvodové zdi. Noví majitelé chtěli objekt přebudovat na rodinný dům, museli ale dbát na historii stavby a dodržovat požadavky památkářů.

Terezie Benoni | 11. 03. 2024

Can Tomeu se nachází u vstupu do španělského národního parku do Parc Natural de Garraf. Budova, která byla postavená kolem roku 1800 a sloužila zemědělským a řemeslným účelům, je zařazená mezi národní památky, protože v sobě nese kus katalánské historie. Z toho důvodu museli architekti ze studia Andrea Solé Arquitectura k rekonstrukci přistupovat velmi citlivě. „Řešili jsme, jak se pokusit zachránit maximum, co z původní stavby zbylo a zároveň stávající objekt rozšířit o 30 % původního objemu. Střecha spadla, a tak se původní zdi hroutily a ztrácely výšku,“ vzpomínají autoři projektu. Počáteční projekt musel být radikálně upraven, protože na architekty čekalo nemilé překvapení. Zdi byly ještě v mnohem horším stavu, než si mysleli a některé části spadly. „Všechny vnitřní stěny byly spojeny železným pletivem a vyztuženy betonem. Ten nahrazuje chybějící zdivo.“ Tyto změny v exteriéru vedly také k těm interiérovým. Beton bylo potřeba vyvážit přírodními materiály, a tak původní železná okna nahradila dřevěná. Cílem bylo dosáhnout hřejivějšímu pocitu. Stejný efekt má také keramická dlažba, která navíc byla výrazně lacinější.

 

Galerie: Složitě zachráněná stavba
Mohlo by se vám líbit

Minimalisticky pojatá vila s fascinující atmosférou

Dům, který dokonale spojuje venkovní i vnitřní prostředí v jeden velkorysý a klidný prostor. Šedé cementové stěny kontrastují s černými teracovými podlahami a cedrovým dřevem. Nechte se pohltit tropickou atmosférou!
marianne.cz

Dali ruině novou šanci, dočkala se i přístavby

Ústředím domu je místnost s vysokým stropem, která slouží jako jídelna. V nové přístavbě je kuchyň a obývací pokoj. V přízemí jsou ještě dva pokoje a jeden v prvním patře. Každá z ložnic má vlastní koupelnu. Stará budova i nová přístavba vytváří jakési nádvoří s terasou a veliká okna propojují exteriér s interiérem. Architektům se podařilo dát ruině novou šanci na život a díky jasně dané čisté geometrii budovu přetvořit na moderní funkční objekt. Celá realizace probíhala s maximálním ohledem na okolní prostředí a s respektem k historii místa. Důležitým kritériem pro výběr materiálů a zvolené pracovní postupy byla také udržitelnost a ochrana přírody. Dům má vlastní solární panely a sběry na opětovné použití šedé a dešťové vody.

Mohlo by se vám líbit

Skandinávské podkroví s prvky vintage stylu

Vkusně navržené podkroví s jihozápadní terasou a úžasným výhledem na střechy Stockholmu. Takový je velkoryse řešený byt, který vznikl na staré půdě bytového domu postaveného před dvě stě lety.
marianne.cz

Zdroj informací: Andrea Solé Arquitectura, archdaily.com

Zdroj článku

Související články

Dům
Překvapivá proměna stoletého domu v Košicích: Romantické bydlení se skandinávskými prvky

Překvapivá proměna stoletého domu v Košicích: Romantické bydlení se skandinávskými prvky

Dům
„Tahá“ si domů rozpadlé kusy nábytků z blešáků a přišla na to, jak si domov zařídit levně, ale stylově

„Tahá“ si domů rozpadlé kusy nábytků z blešáků a přišla na to, jak si domov zařídit levně, ale stylově

Dům
Zvenčí nehostinná pobřežní pevnost je uvnitř pohádková

Zvenčí nehostinná pobřežní pevnost je uvnitř pohádková

Dům
Rodinné bydlení nedaleko Paříže

Rodinné bydlení nedaleko Paříže