Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Klasická áčkovka je zase trendy a navíc zcela šetrná k okolní přírodě

Info ikona
Klasická áčkovka

Jen 20 minut od centra Helsinek se nachází tajuplný ostrov Vallisaari, v jehož lesích stojí na osmi subtilních nožkách dřevěný stan finského designéra Robina Falcka.

Terezie Benoni | 21. 06. 2023

Chaty patří k současným hitům Instagramu i knížek. Kdo by nesnil o skromném doupátku v přírodě, které je pohodlnější a krásnější než obyčejný stan? Přední část srubu Nolla (finský výraz pro nulu označující minimální uhlíkovou stopu, s jejímž záměrem je projekt navržen) je navíc prosklená, takže si užijete klasickou stanovou atmosféru, kdy otevřete zip, vykouknete ven a přivítá vás světlo nového dne. Jen stěny nejsou z látky, ale z místní borovice, která se objevuje i uvnitř. 

Galerie: Klasická áčkovka v moderní podobě
Mohlo by se vám líbit

Jednoduchá skládačka

Robin Falck vymyslel konstrukci kabiny tak, aby šla sestavit jako skládačka, aniž by bylo potřeba použít šrouby. A protože celý projekt navrhl jako součást kampaně „Zero waste, zero trace“, výrobce obnovitelné energie Neste, na stěnu nainstaloval solární panely, které generují elektřinu, topení pak jede na naftu vyrobenou z odpadu. Obnovitelný diesel právě od Neste pohání také člun, který vás na ostrov dopraví z Helsinek. Kolik nafty prolétají návštěvníci, kteří si nocování v Nolle zarezervovali až do roku 2025 se ale raději nepočítá. Co se však spočítat dá, jsou tisíce fanoušků, kteří designéra sledují na Instagramu a sní o minimalistickém přespávání ve finské přírodě, odkud se za chvilku dostanou zpátky do města.

 

Zdroj informací: Studio Mr. Falck

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku