Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Inspirace

Oáza klidu přímo v obýváku? Vytvořte si místo jen pro sebe

Dopřát si chvilku pro sebe a jen nerušeně relaxovat se může jevit jako nemožný úkol. Podle psychologů je ale polovinou úspěchu vyhradit si pro odpočinek zvláštní místo. Vytvořit si takový prostor doma přitom není nic složitého, stačí jen v hodně rozmístit nábytek a trošku si pohrát s doplňky.

Terezie Benoni | 13. 04. 2021

Vyberte ideální místo

Ať už nejraději odpočíváte s knížkou v ruce, nebo poslechem podcastů, důležité je mít klid. Zařizování čtecího koutku proto začíná hledáním vhodného místa. Může to být prázdný kout, nebo místo u okna. Oblíbeným trendem v zahraničí je také využití širokých parapetů jako místo k sezení.

Předělte místnost

Aby vás během odpočinku skutečně nic nerušilo, oddělte odpočinkovou část od zbytku místnosti. V obývacím pokoji k tomu využijte například starožitnou knihovnu nebo paraván. Do menších místností jsou pak ideální policové díly, které umožní přístup k uloženým věcem z obou stran a zároveň rozdělený prostor opticky provzdušní. Spodní police vyplňte barevnými boxy, proutěnými košíky, nebo knihami. Horní část nábytku pak vyšperkujte pokojovými rostlinami, které zenovou atmosféru dovedou k dokonalosti.

Pohodlně se usaďte

Ušák, designové křesílko nebo stylová lenoška? Záleží na vašem vkusu i prostorových možnostech. Pokud vám to ale dispozice obývacího pokoje dovolují, sáhněte po lenošce, která je pro odpočinek jako stvořená. Nebojte se výrazných kousků ani barev, je totiž důležité abyste se ve svém koutku cítili dobře po všech stránkách. Nezapomeňte na pohodlné polstrované polštáře a měkoučké deky, které pocit pohodlí zvýší na maximum.

Mějte všechno po ruce

Dokonalý relax se neobejde bez šálku kávy nebo něčeho dobrého na zub. Pořiďte si proto do vaší oázy klidu nějaký stylový malý stolek na odkládání všech nezbytností, které vám dělají radost. Ať už je to rozečtená knížka, sklenka vína nebo váza s vašimi oblíbenými květinami.

Budiž světlo

Věřte tomu, nebo ne, ale harmonickou atmosféru vyčarujete také pomocí světla. Malá lampička váš koutek příjemně osvětlí, ale zároveň nepůsobí těžkopádně. Pozornost věnujte také výběru žárovky, ty s teplejším odstínem světla umí navodit uklidňující atmosféru pro relax jako stvořenou.

Vsaďte na správnou vůni

Co se týče dekorací, vsaďte na vonné svíčky nebo aromalampu. Vůně má totiž na lidskou psychiku už od počátku věků nezaměnitelný vliv. Tak například růže uklidňuje a zároveň zlepšuje náladu. Santalové dřevo zase umí dodat energii a cedrové dřevo zvyšuje soustředěnost a snižuje napětí. Na pocity úzkosti se pak obecně doporučují cypřišové nebo mátové vůně.

Související články

Byt
Je libo trochu pařížského stylu? Račte vstoupit!

Je libo trochu pařížského stylu? Račte vstoupit!

Dům
Prastarou řadovku zrekonstruoval v retro stylu

Prastarou řadovku zrekonstruoval v retro stylu

Dům
Prozkoumejte s námi venkovské sídlo ze 14. století v Jižních Čechách: Skrytý klenot  s historickým šarmem a moderním komfortem

Prozkoumejte s námi venkovské sídlo ze 14. století v Jižních Čechách: Skrytý klenot  s historickým šarmem a moderním komfortem

Dům
Starou kamennou kapli přestavěli v překvapivě útulné a romantické ubytování

Starou kamennou kapli přestavěli v překvapivě útulné a romantické ubytování