Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Inspirace

Obchodní centrum prodává jen opravené a recyklované věci. A má pořád plno!

Obchodní centrum ReTuna se na první pohled neliší od jiných. Nakupováním tady ale šetříte planetu i svojí peněženku.

Tohle nákupní centrum ve švédském městečku Eskilstuna má jednu velkou zvláštnost - prodává se tu jen zboží z druhé ruky. Můžete tu nakupovat, ale zároveň i poslat dál věci, pro které už sami doma nemáte místo. A jak to v sekáčovém obchoďáku vypadá? Dokonale! Všechno je tu stylové a atraktivní a interiéry obchodů jsou vyladěné do detailu, protože s citem pro něj se Švédové už rodí. Přesvědčte se sami!

Anna Černotová | 20. 03. 2019

Ve Švédsku třídí odpad 99 % domácností a tak není divu, že první obchodní centrum se zbožím výhradně z druhé ruky vzniklo právě tady, v městečku Eskilstuna ležícím necelých 70 km od Stockholmu. ReTuna Återbruksgalleria je komplex, v němž naleznete obchody s nábytkem, módou i se speciálním zaměřením na hračky, sportovní nebo zahradnické náčiní či třeba stavební materiály. Důležitou součástí celého centra je také stylová restaurace, která vaří samozřejmě jen z lokálních kvalitních surovin.

Galerie: První obchodní centrum s věcmi z druhé ruky

Najdete tu také konferenční místnost, výstavní halu a dílny, v nichž se pořádají workshopy recyklovaného designu. Tenhle nápad funguje nejen ekologicky, ale i ekonomicky: centrum funguje už od roku 2015 a jeho prodeje se za necelé čtyři roky existence zčtyřnásobily a navíc takto vzniklo v šedesátitisícovém městě 50 nových pracovních míst. Prodejny se také zavazují k nulové produkci odpadu. Provozovatelem komplexu je městská firma, specializující se na životní prostředí a energetiku. Nebyla by to dobrá inspirace i pro české energetické společnosti? My bychom podobné obchodní centrum v Čechách nebo na Slovensku brali všema deseti!

Foto: Retuna.se

POKUD VÁS BAVÍ NETRADIČNÍ OBCHODY, PODÍVEJTE SE TAKÉ NA TYTO ČLÁNKY:

Reportáž: Finské doplňky nově v centru Prahy

Na pražské Letné otevřela originální Tvorba

S Andreou Kroupovou o vzniku Artisème 

Pro zeleň do Holešovic