Radnice v Modřanech připomínající kostky cukru vzpomíná na bývalý cukrovar a dokazuje, jak mistrně lze propojit funkčnost s estetikou
Radnice Městské části Praha 12 v Modřanech je důkazem, že i veřejná budova může být stylová a nenásilně zapadnout do konceptu místa. Stavba přeměnila zanedbaný brownfield na živé městské centrum a stala se nejen administrativním zázemím, ale také důležitým veřejným prostorem, který podporuje komunitní život.
Architektura radnice propojuje funkčnost s estetikou a odkazuje na industriální historii Modřan. Její tvar a fasáda připomínají tvary kostek cukru jako připomínku slavné minulosti modřanského cukrovaru, který povýšil tehdejší zemědělskou obec Modřany na pražskou čtvrť v roce 1968. Radnice představuje zásadní krok v rozvoji Prahy 12 a jako součást širší urbanistické vize se stala nejen funkční budovou, ale také symbolem moderního a udržitelného přístupu k veřejné architektuře. „Při navrhování radnice jsme se zaměřili na Modřany jako na kompaktní urbanistický celek a vytvořili jsme vizi tří nových center Modřan, z nichž jedním je právě nová radnice. Z mého pohledu je totiž velmi důležité vytvářet komplexní projekty a smysluplné celky, díky kterým se lidem ve městech dobře žije. Architekti zároveň musí pracovat i jako vizionáři, protože to, s čím začneme dnes na papíře, přivítá první uživatele až za pět, u některých projektů klidně i za deset let,“ vysvětluje hlavní architektka architektonického studia LOXIA Jana Mastíková, která je také autorkou celého projektu.
Ekologická a energeticky úsporná budova
Jedním z klíčových aspektů návrhu byla udržitelnost. Radnice využívá fotovoltaickou elektrárnu na střeše s výkonem 50 KWp, která pokrývá část spotřeby budovy a zajištuje energetickou efektivitu. Dešťová voda se zachytává v podzemních nádržích a slouží k zavlažování okolní zeleně. V rámci ekologického přístupu byly integrovány také nabíjecí stanice pro elektromobily a důležitá je i celková hospodárnost provozu. Projekt, jehož kořeny sahají do roku 2017, byl v době svého vzniku vizionářský a předběhl současné standardy v udržitelném stavebnictví a zároveň se podařilo dokončit stavbu v rekordně krátkém čase. „I díky tomu přinesla nejen zvýšení komfortu pro místní obyvatele a pro úředníky, ale také významnou úsporu v době, kdy ostatní radnice v zemi čelí rekordnímu růstu nákladů na provoz,“ dodává architektka Mastíková. Velké nasazení, řadu technických zajímavostí a chytré nápady ocenila porota v soutěži Stavba roku 2022, kde studio LOXIA získalo Cenu Národního centra stavebnictví 4.0.
Ikonické hodiny a promyšlený design
Architektonická koncepce radnice vyniká svou funkčností, ale i výraznými designovými prvky. Fasáda odkazující na cukrovar vytváří jedinečný vizuální prvek Modřan, zatímco dvoje dominantní podsvícené hodiny o průměru přes čtyři metry patří k největším v Praze. „Při návrhu nám nešlo jen o budovu samotnou, ale cílem bylo vytvořit nového genia loci Prahy 12. Naší inspirací byl modřanský cukrovar, který hrál v historii Modřan zásadní roli. Nová radnice má tedy tvar tří kostek cukru a já jsem přesvědčena, že se nám podařilo navrhnout jedinečnou budovu, díky které každý pozná, že se nachází právě v Praze 12,“ říká architektka. Nechybí ani balkon pro řečníky, vysoký sloupový řád, který evokuje důstojnost a důležitost budovy, loubí, vstupní dvorana, zasedací sál nebo obřadní síň. Celkově je interiér navržen s důrazem na otevřenost a orientaci návštěvníků. „Estetickým a funkčním řešením je 'levitující' schodiště ve vstupní hale, které díky využití sloupu stabilizujícímu podestu se schodišti vytváří pěkný otevřený prostor s iluzí 'levitující' desky," popisuje jedno z originálních řešení Michal Hendrych, hlavní inženýr architektonického studia LOXIA. Bezbariérové řešení se čtyřmi výtahy zajišťuje snadnou dostupnost pro všechny občany.
Radnice jako živé místo pro setkávání
Radnice v Modřanech není jen administrativní budovou, ale také centrem společenského dění. Je navržená tak, aby lidé už nemuseli chodit do sedmi různých budov, ale nyní všechno vyřídí pod jednou střechou. Cílem architektů ale bylo i něco navíc, aby místo žilo i po skončení úředních hodin. Může se tak proměnit na prostor pro divadelní představení, koncerty nebo přednášky. Součástí je také kavárna, coworkingový prostor, dětský koutek a další služby patřící k městskému životu. Před radnicí vzniklo veřejné prostranství se zelení, které slouží nejen k relaxaci, ale také pro pořádání komunitních akcí, farmářských trhů nebo kulturních festivalů. Tento koncept navazuje na moderní trend městské architektury, která propojuje funkčnost s přívětivým veřejným prostorem.
- Zdroj článku
-
loxia.cz