Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Fenomén Letná: Městská čtvrť plná (ne)obyčejných lidí

Čtvrť – místo, které máte napsané na svém občanském průkazu. Oblast, kde trávíte svůj volný čas. Území, ve kterém byste se dokázali zorientovat i poslepu a prostředí, ve kterém se cítíte DOMA.

Městské čtvrti hrály odnepaměti důležitou roli v socializaci člověka. Už jako malí jsme měli kamarády z „našeho“ sídliště, oblíbený obchod s hodnou paní prodavačkou a nepříjemnou pošťačku, která svým výrazem připomínala hlídacího psa. Pomyslná „naše čtvrť“ sice mohla mít mnoho much, ale toho jsme si nikdy nevšímali a bezmezně ji milovali. Možná i na tento popud vznikl projekt Jedna čtvrť - Letná, který chce probádat tuto městskou část, zmapovat její autenticitu a sociální vazby obyvatel. Na základě vyhodnocení sociologického výzkumu mezi sousedy vznikne unikátní fotografická kniha s portréty místních obyvatel.

Není divu, že si autoři vybrali právě Letnou. Její specifické kouzlo, zeleň i mnoho zajímavých podniků přímo vybízí k otázce, kdo v této čtvrti žije. “Prvotní nápad vznikl, když jsem vyrazil na snídani do nedalekého Bistra 8. Cestou jsem potkal několik známých tváří a najednou zjistím, že mám na sobě bačkory. Nikoho to nezarazilo, já se usmál a došlo mi, že vlastně žiju na takové malé vesnici. Nad snídaní už jsem přemýšlel, co je to vlastně za lidi, jaké mají osudy, co dělají, kam jdou a koho dalšího asi znají. V rámci Letné se potkáváme, ale vlastně o sobě nic nevíme. Možná to jsou právě tyhle tváře, které tvoří genius loci naší čtvrti... Projektem chceme Letné vrátit energii a inspiraci, kterou nám dlouhodobě dává. Vložit ji do knihy, která bude o nás a pro nás," říká Robert Peňažka z nakladatelství Yinachi.

Analogový Instagram Letné

Cílem knihy není představit letenské celebrity, ale lidi, kteří zde žijí a tvoří Letnou takovou, jaká je. Ať jsou to pošťáci, pekaři nebo třeba kavárníci, ale i starousedlíci, kteří zde žijí již po několik generací. Konečná publikace bude sbírkou tváří a příběhů tvořících těch několik kilometrů čtverečních sdíleného městského prostoru, která lidem umožní znovu poznat své sousedy, objevit nová místa a možná i získat nové přátele. "V nostalgické představě času před tím, než se naše ruce protáhly o chytré telefony, vzpomínáme na chvíle, kdy jsme k sousedům zašli pro trochu mouky raději než do obchodu, protože jsme s nimi mohli prohodit pár slov o tom, co se kolem děje, když jsme se víc koukali kolem sebe a nejen do nekončícího feedu instagramových postů. Tahle kniha je možná tak trochu analogovým Instagramem, možná sbírkou urbánních legend, které náhle nabírají mnohem přesnější obrysy,“ doplňuje Jen Kratochvil, kurátor knihy.

Jedna čtvrť
V knize se objeví i fotografie Zuzany Kohoutové-Holmanové, která uklízí v letenských ulicích. Zdroj: Hynek Alt, Jedna čtvrť Letná/ Yinachi

Jak kniha vzniká?

Celý průzkum vzali autoři pěkně od podlahy, a to formou dotazníkového šetření. Obyvatelé Letné byli oslovování přímo na ulicích Letné, dále obdrželi papírový dotazník do poštovních schránek a mohli se výzkumu účastnit i přes internet. Výzkum byl koncipován tak, aby autoři mohli nejen určit hlavní osobnosti Letné, ale také zjistit, jaké žijí na Letné komunity, podskupiny a subkultury. Na základě sociologického průzkumu vzniká 250 portrétů místních obyvatel, kteří jsou pro Letnou určující. Už teď autoři Jedné čtvrti třeba vědí, že mezi klíčové osobnosti, které spojují obyvatele Letné, patří barmani a servírky, majitelé podniků, vrátní, správci, školníci a uvaděči, pokladní a prodavačky, prodavači Nového Prostoru a excentričtí sociopaté.

focení
Dvojice mužů je z kolektivu autorů, vlevo fotograf Hynek Alt a vpravo Jen Kratochvíl kurátor knihy Jedna čtvrť - Letná/ Yinachi. Zdroj: Hynek Alt

Mezi jedno z nejklíčovějších zjištění patří také to, že obyvatele Letné „přepsali“ hranice této čtvrti. „Letná nekončí ulicí Dukelských hrdinů. I když jsme původně chtěli oblast tzv. Malého Berlína zcela vypustit, ukázalo se, že do Letné patří. Obyvatelé Letné sami místa z Malého Berlína nominovali jako ta, kde se na Letné potkávají. Z tohoto pohledu Letná končí až kolejemi. Opačná situace je na západní straně. Zatímco Malý Berlín s Letnou spojuje blízkost a stejný typ zástavby, za stadionem Sparty začíná mrtvolné území velkolepých vilových staveb, kde sídlí řada ambasád. Hustá zástavba je zde vystřídána prázdnými ulicemi. Za stadionem Sparty Letná skutečně končí,“ říkají autoři konceptu Jedna čtvrť Letná – Hynek Alt, Jen Kratochvil a sociolog Jan Schmid.

Starejte se o svou čtvrť

Nejen projekt Jedna čtvrť ukazuje, že městské části si pomalu ale jistě opět budují svoji autenticitu a sousedské vztahy. Je na každém z nás, zda dokážeme přispět k tomu, aby se naše čtvrť proměnila v malou vesnici, na které se budeme všichni znát a vzájemně si pomáhat.

Máte i ve vašem městě čtvrť, která je podobná fenoménu Letné?

ČTĚTE TAKÉ: 10 nejbarevnějších měst na světě, která stojí za to vidět

Související články

Životní styl
Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Životní styl
Terapie pomocí umění: Abstraktní malba vám pomůže vyplavit emoce a přijmout své já. Poradíme vám, jak s ní začít

Terapie pomocí umění: Abstraktní malba vám pomůže vyplavit emoce a přijmout své já. Poradíme vám, jak s ní začít

Životní styl
Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo