Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

5 kroků k ekologické a zároveň ekonomické domácnosti

Bez ohledu na to, zda vás k ekologické domácnosti vede starost o životní prostředí nebo úspora vlastních prostředků, není pochyb o tom, že jste se vydali správným směrem. Připravili jsme pro vás pět tipů, které vám pomohou k ekologicky a zároveň ekonomicky vyváženému životnímu stylu.

Karolína Peřinová | 15. 05. 2019

Šetřete (energii, životní prostředí i finance)

Úspora energie je jednou z nejdůležitějších věcí, kterou můžeme na cestě ke snížení vlastní ekologické stopy udělat. Začněte tím nejjednodušším – zhasínejte. Mobilní telefony a jiné malé přístroje nabíjejte jen nezbytně nutnou dobu, ne přes noc. Když odcházíte od televize, vypněte ji, nenechávejte ji a další spotřebiče v režimu stand-by. Pohotovostní režim, rozsvícená úsporná žárovka a stále se dobíjející smartphone sice spotřebují elektřiny jen málo, řekněme v řádech desetin wattů, za rok se ale s přehledem můžete dostat na více než 1.000 Kč, a to radši ani nechceme domýšlet, jaký je ekologický a ekonomický důsledek tohoto plýtvání energií v globálním měřítku… Ruku v ruce s šetřením energie jdou i úsporné žárovky nebo kvalitní spotřebiče, které neprodukují do domácnosti nadbytečné teplo.

Šetření energie platí i pro domy či byty. Totiž energie, respektive teplo, které z nich uniká, jednak negativně ovlivňuje životní prostředí a zároveň má neblahý dopad na naše peněženky. Pokud tedy máte možnost svůj dům odizolovat, udělejte to. Je to investice, která se vám velmi brzy vrátí. To samé platí i pro letní období, kdy je mnohem ekologičtější, zároveň ekonomičtější a také zdravější použít kvalitní stínicí techniku, jež zajistí v bytě přirozený chlad než klimatizaci. Například společnost Isotra nabízí celou řadu venkovních i vnitřních žaluzií a rolet v mnoha barvách a materiálech.

Recyklujte (odpad, oblečení i jídlo)

O třídění odpadu už bylo napsáno tolik řádků, že jej považujeme za samozřejmost. Recyklovat se ale dá i mnoho dalšího. Pamatujete si, jak vám babička přešívala šaty po mamince? To je přesně ono. Nevyhazujte staré oblečení, ale raději z něj vytvořte zbrusu nový a zcela unikátní model. A pokud se na vlastní výrobu zrovna necítíte, nakupujte u některého z mladých designérů, kteří se vydali "sustainable" cestou. My jsme si oblíbili duo Ester Geisslerová & Kristýna Bakošová.

Recyklovat se dá ale i jídlo. Základem nepochybně je, kupovat jen tolik jídla, kolik spotřebujeme. Pokud ale přeci jen nějaké zbytky pokrmů ve vaší rodině zůstanou, ty rostlinné by měly zcela jednoznačně putovat na kompost. O živočišných se zkuste domluvit s některým farmářem ve vašem okolí, jestli chová dobytek, budou se mu určitě hodit.

Investujte (do udržitelných materiálů)

Zmínili jsme již oblečení vyrobené z udržitelných materiálů – jestliže při jeho výběru navíc sáhnete po nadčasovém designu a barvě, máte ve svém šatníku kousek klidně na celý život. A takové jsou stejně nejlepší.

Kvalitní materiály jsou ale in i v bydlení. Pořídíte-li si například koženou pohovku, investujete sice víc, oproti levnější koženkové však po pár letech nepopraská, a navíc z ní patina udělá naprosto unikátní kousek. To samé platí i pro dřevěný či kovový nábytek. Co říkáte třeba na Zeitraum? My myslíme, že tahle nábytkářská firma naprosto přesně ví, co znamená udržitelnost.

Nevyhazujte (opravujte)

Ačkoli vyměnit staré spotřebiče za nové je kvůli spotřebě energie zcela na místě, jinak jsme absolutní zastánci oprav. Ruku na srdce, také si tak moc vážíte předmětů, které jste zdědili po svých prarodičích a stále fungují? Totiž ne každý tupý nůž, ukopnuté boty nebo roztržené kalhoty je třeba vyhodit a koupit nové. Spousta věcí se dá opravit a mohou sloužit ještě mnoho dalších let. Najděte si opraváře ve svém okolí: www.opravarna.cz.

Nakupujte (lokálně)

Podaří-li se vám ve svém okolí najít místní dodavatele potravin nebo eko farmy, máte vyhráno. Nemusíte ale zoufat ani když bydlíte ve městě a nemáte čas obden obcházet obchody s farmářskými produkty, většina e-shopů s potravinami totiž již do svého sortimentu zahrnula výrobky malých lokálních pekařů, řezníků i lahůdkářů.

Doručení nákupu k vám domů je navíc ekologické. Oproti běžnému supermarketu, kam přijedou pro nákup během hodiny desítky aut, vyrazí z e-shopu jedno auto, aby za hodinu objelo aspoň 10 domácností.

A jen tak mezi námi: když nakupujete na internetu, dá se předpokládat, že budete při výběru mnohem méně impulzivní než v běžném obchodě, kdy na vás útočí celá řada vizuálních a čichových svodů, tudíž nakoupíte jen to, co opravdu potřebujete a výrazně tak ušetříte.

ČTĚTE TAKÉ:

Udržitelně neudržitelná kosmetika

WWO: Udržitelnost a elegance pro moderní ženu

Související články

Životní styl
Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Životní styl
Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Životní styl
3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?

3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?

Životní styl
Recept na lepší život: Jak si za 3 týdny vybudovat zdravé návyky?

Recept na lepší život: Jak si za 3 týdny vybudovat zdravé návyky?