Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Inspirace

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. S maringotkou je to jednoduché. Stačí si vybrat místo s krásným výhledem a nechat si postavit nový dvoupodlažní domov.

Terezie Benoni | 28. 11. 2023

Složité rekonstrukce, zdlouhavé legislativní procesy výstavby, snaha o optimalizaci procesu výstavby, stále rostoucí finanční nároky na vlastní bydlení... To všechno vedlo českou firmu Wheel house k tomu, aby se pokusily navrhnout typizovanou moderní maringotku. Mobilní, dostupné, soběstačné a plnohodnotné bydlení pro čtyřčlennou rodinu o užitné ploše 19,2 m2 (bez spacích pater). Konstrukce maringotky je složena ze dvou částí. Spodní část, což je ocelový podvozek včetně rámové konstrukce vynášející dřevěnou sloupkovou konstrukci horní části. Ocelový podvozek je nesen dvěma nápravami s oboustrannými závěsy umožňující zapřáhnutí za běžné zemědělské stroje a vyvezení na libovolné místo. Atypický podvozek umožňuje vyšší světlou výšku samotného objektu, což mimo jiné přináší možnost dvou vyvýšených spacích pater, které pak prostorově neomezují samotný obytný prostor. Ten je pomyslně funkčně dělen dle jednotlivých činností. Jako klidová, pobytová část slouží vestavěná pohovka s knihovnou a dostatečným prosklením umožňujícím výhledy do krajiny.

Galerie: Laciné mobilní bydlení

Moderní maringotka má sloužit mladým rodinám

Ve středu dispozice se nachází kuchyně a hlavní vstup do objektu, který svou konstrukcí umožňuje plné otevření včetně bočního křídla, což v letních měsících přináší větší propojení s exteriérem. Za kuchyní, kde se zároveň nachází i technická skříň s veškerou technologií, je umístěno hygienické zázemí. To je uzavíratelné posuvnými dveřmi a větrané samostatným oknem. Přístup na spací patra je přes nábytkové schody, které jsou navrženy do podoby knihoven, aby výrazněji nezasahovaly do prostoru. Každé ze spacích pater má samostatné větrání. Materiálově je objekt převážně dřevostavbou, pouze spodní část je ocelová. Vnitřní obložení stěn a drtivá většina nábytku je tvořena z březové překližky. Mírná barevnost objektu je tvořena dřevěnými okny v laku a keramickým obložením koupelny a pracovní linky. Z vnější strany je objekt obložen antracitovým trapézovým plechem zajišťujícím barevnou stálost a trvanlivost.

Mohlo by se vám líbit

Jak bydlí neúspěšný kandidát na prezidenta se svou ženou?

Dvoupatrový podkrovní byt v centru Prahy často rozeznívá klavír nebo harfa. A k nim se přidávají tlukoucí srdce zvonů z blízkých kostelů. Lilia Khousnoutdinova si s manželem Karlem Janečkem vytvořili domov plný unikátních kousků z cest.
marianne.cz

Autoři projektu: Vít Spálený, Flat&House, www.flatandhouse.cz a WHEEL HOUSE s.r.o., www.wheelhouse.cz
Zdroj informací: Interiér roku, interierroku.cz

Zdroj článku

Související články

Byt
Mladá rodina se s interiérem starého bytu popasovala na jedničku

Mladá rodina se s interiérem starého bytu popasovala na jedničku

Byt
 Tajemství dokonalé rekonstrukce historického bytu v Bubenči: Interiér je nejen krásný ale také maximálně funkční

Tajemství dokonalé rekonstrukce historického bytu v Bubenči: Interiér je nejen krásný ale také maximálně funkční

Dům
Zrcadlový dům: Stavba, která se stala součástí lesa

Zrcadlový dům: Stavba, která se stala součástí lesa

Dům
Historická perla Jizerských hor: Zrekonstruovaná chalupa s moderním vybavením a saunou

Historická perla Jizerských hor: Zrekonstruovaná chalupa s moderním vybavením a saunou