Tři děti, pes a byt ve Znojmě: Proč tahle rodina říká, že stěhování z domu do menšího bylo to nejlepší rozhodnutí života

Terezie Benoni | 09/03/2021
Z domu do bytu? Tahle rodina výměny nelituje
Foto: Jan Hora

Přidejte si Marianne do oblíbených na Google zprávách

Co může rodinu se třemi dětmi a psem přimět ke stěhování z rodinného domku do bytu?Zveme vás na výlet do Znojma, kde navštívíme atypické bydlení pětičlenné rodiny, která obývá prostorný byt v domě z 19. století. Hlavním přepychem je velkorysá dispozice naprosto odlišná od současných zvyklostí.

Výhody centra, dostupnost školky a školy a dostatek prostoru – všechny tyto potřeby uspokojilo čtyřpokojové bydlení o rozloze 150 metrů čtverečních se dvěma koupelnami ve druhém patře, odpovídající náročným požadavkům měšťanů z dob Rakouska-Uherska. Jihomoravské město totiž bývalo spojkou na Vídeň, metropolí tehdejší monarchie. Na vlně historie se odehrála také celá rekonstrukce, která byla pořádným oříškem. Majitelé ocenili především respekt architektů k původním prvkům, které elegantně zkombinovali s novým řešením. „Pomohli nám i s realizací, doporučením místních řemeslníků, a hlavně nás podrželi v době krizí, kdy jsme měli chuť koupit dlažbu v hobbymarketu a objednat kuchyň z katalogu,“ rekapituluje majitelka Jana Szabó.

Zhlédla se ve vintage nábytku

Při plánování prostoru pro děti ve věku tří, sedmi a deseti let byly ve hře samostatné pokojíčky, nakonec ale mají jeden společný, a to hlavně z výchovných důvodů. „Aby byly co nejvíce spolu a naučily se vycházet jedno s druhým. Zatím se nám to osvědčilo, uvidíme, až budou starší,“ vysvětluje jejich maminka. Jedna z ušetřených místností se tak po přepažení příčkou zčásti proměnila v koupelnu, druhá v hostinský pokoj, který je ale zatím nezařízený a slouží spíše jako příruční sklad. „Ráda bych pořídila i nějaké další obrazy a pořádnou knihovnu. I když tu bydlíme dva roky, stále ještě není hotovo,“ uzavírá majitelka netradičního 5 + kk, která se díky rekonstrukci zhlédla v úpravě vintage nábytku a také začala prodávat světýlka a doplňky do interiéru.

Marianne Talk s Adélou Počtovou - modelkou se 127 cm

Související témata návštěva jak bydlí městský byt RODINNÉ BYDLENÍ rekonstrukce interiér

Nejčtenější články

Poradna Kolíček na prádlo vypadá jako běžná domácí pomůcka. Možná i vy je ale používáte špatně Kolíčky na prádlo

Inspirace Byt nemusí být starý, aby tak působil. Těchto 7 detailů mu zbytečně ubírá na kráse Jídelna získala osobitější vzhled díky kombinaci dřeva, čalouněných židlí, výrazného svítidla a několika větších dekorací

Poradna Orchideje pokvetou déle a bohatěji. Pomůže jim i to, co běžně vyléváte do dřezu Orchideje a hnojení

Doporučujeme

Načíst další

Mohlo by se vám líbit

Marianne Venkov a Styl