Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Moderní nomád toužil po životě v přírodě, dnes má Ondřej dům nedaleko Velehradu

Info ikona
Moderní nomád toužil po životě v přírodě, dnes má Ondřej dům nedaleko Velehradu

Než měl děti, trávil čas na místě uprostřed lesa, kde si chtěl postavit chatu. Nakonec zde vyrostl originální dům se zelenou střechou a jedinečnými výhledy, který se časem stane absolutní součástí okolní přírody.

Terezie Benoni | 27. 04. 2023

Autorem tohoto projektu je Ateliér Liny Bellovičové. K projektu ji vyzval majitel pozemku uprostřed lesa, který vždy snil o tom, že si zde postaví chatu. V zimě žil ve městě a na jaře se přestěhoval do srubu svých rodičů poblíž budoucího staveniště domu LO. Chtěl, aby byl jeho dům propojen s okolní přírodou, aby byl ekologický a aby tam měl vlastní fotokomoru, aby zimní večery trávil vývojem svých fotografií. Také měl jasnou představu o stavebním materiálu. Dům si přál postavit z materiálu zvaného hempcrete. Jedná se o konopný beton, je to biokompozitní materiál, směs konopných vláken a vápna, písku nebo puzolánů, která se používá jako stavební materiál a izolace. „Jelikož hempcrete nebyl v České republice nikdy používán jako stavební materiál, byla to pro mě jako architekta velká výzva. První boje se vyvinuly v cennou zkušenost a fascinaci svými rysy a historií. Stavba z hempcrete je snadná a umožňuje staviteli postavit si svůj dům samostatně. Hempcrete má skvělé izolační vlastnosti, je recyklovatelný a také odolný proti škůdcům, ohni a plísním,“ vysvětluje autorka projektu.

Galerie: Dům, který splyne s přírodou
Mohlo by se vám líbit

Pro mladou rodinu i stárnoucí pár

„Dům LO je definován třemi prvky: dvěma děrovanými kameny a tenkým dřevěným plechem. Prázdnota mezi kameny je obytným prostorem domu. Od okolní přírody je oddělen velkými posuvnými okny, které umožňují, aby se prostor stal součástí toho venkovního a rámoval malebné výhledy. Dva kameny obsahují vchod, dvě ložnice a koupelnu. K domu náleží sklep s technickým zázemím, fotokomora, klubovna a sklad,“ popisuje Lina Bellovičová. Kolem domu vede velká terasa, která je před nepříznivým počasím chráněna přesahem střechy, aby majitel mohl trávit co nejvíce času venku. Střecha je pokryta zeleným kobercem, takže dům splývá s přírodou a je dobře izolován. Dispozice domu je navržena tak, aby co nejlépe využívala jeho prostor. Dům se postupně stane součástí přírody. Nejprve to bude domov pro rodinu se dvěma dětmi, později se stane rodinným letním útočištěm, a ještě později pohodlným domovem pro starší pár.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku