Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Cihlový dům v Maďarsku potvrzuje, že krása je v jednoduchosti

Intelektuální pár měl pro své architekty jasné zadání. „Potřebujeme obří knihovnu a klidné místo daleko od hluku Budapeště.“ Obě tato jejich přání se podařilo dokonale splnit.

Terezie Benoni | 18. 03. 2024

Oním vysněným místem klidu se stalo Pilisborosjeno, které se nachází asi 15 km na sever od Budína, mezi kopci obklopenými vilami na úbočí Pilisu. K domu vystoupáte po úzké a strmé silnici, u brány se schováte pod zeleným baldachýnem stromů, které stíní minimalistické betonové parkoviště. Díky svažité zahradě se dům skrývá za touto bohatou zelení. „S ohledem na úzký a dlouhý tvar parcely, slunečním podmínkám, nízkému rozpočtu, ale také faktu, že pár se brzy chystá do důchodu, rozhodli jsme se pro co nejjednodušší stavbu,“ popisují architekti Laszlo Foldes a Peter Sonicz ze studia Foldes Architects. V přízemí proto najdeme místnosti, které směřují k panoramatickému výhledu do údolí. Chodba vedoucí po jedné straně domu vytváří jakýsi koridor, ze kterého je možné vejít do jednotlivých místností. Aby byla maximálně využitá, našel právě zde své místo dominantní prvek domu, kterým je sedmnáctimetrová knihovna.

Galerie: Dům pro starší pár
Mohlo by se vám líbit

Řadovku ve staré zástavbě proměnili v moderní rodinný dům

Manželé si pořídli starý dům, který byl rozdělený na dva byty nad sebou. Kvůli tomu trpěl interiér problémy s nedostatkem světla a také špatnou cirkulací vzduchu. Přizvali si na pomoc šikovné architekty, aby interiér opět přetvořili v jeden rodinný dům.
mariannebydleni.cz

Dokonalé pohodlí

Když se vydáte kolem domu, najdete tajné schodiště vedoucí dolů k základům stavby. Ty vás přivedou k sauně a praktickému skladu. V přízemí domu se nachází hlavní ložnice a koupelna. Ty najdeme v zadní části domu. Z ložnice se dá vejít na menší tichou terasu, která poskytuje úžasný výhled na západ slunce nad zvlněnými kopci. Na soukromé prostory navazují ty společné. Kuchyně spojená s jídelnou a obývacím pokojem. Dům se postupně svažuje a také v domě je hned několik úrovní a vždy po dvou schodech sejdete o úroveň níž. Z obývacího pokoje vejdete na velkou zastřešenou terasu. Sedmnáctimetrová knihovna je jedním velikým modulárním systémem. Jsou v ní zabudovaná okna, zavírací skříňky, ale také okenní parapety, na které se můžete s knihou usadit. V obývací části jsou police spojené s krbem. „Snažili jsme se zajistit v domě správné vnitřní klima tím nejjednodušším způsobem. Dům má 50 cm silnou cihlovou zeď, která splňuje technologické standardy vytápění a poskytuje dostatečnou tepelnou setrvačnost. Stropní deska je vyrobena ze dřeva a prázdné dobře větrané podkroví se chová jako „nárazníková zóna“. Terasa obývacího pokoje hraje důležitou roli při ochraně před deštěm nebo intenzivním slunečním zářením,“ dodávají architekti, Laszlo Foldes a Peter Sonicz.

Mohlo by se vám líbit

Dům na Vysočině pro druhou polovinu života, když děti vyletí z hnízda a vrací se s kupou vnoučat

Dřevostavba s velkorysými skleněnými stěnami a galerií v podkroví je z vrstveného masivu. Pokud sníte o podobném domě, nechte se pozvat dál.
marianne.cz

Zdroj: architekti Laszlo Foldes a Peter Sonicz ze studia Foldes Architects, archdaily.com

Zdroj článku

Související články

Dům
Rekonstrukce třípodlažního rodinného domu v Jenštejnu: Černé prvky se prolínají celým interiérem

Rekonstrukce třípodlažního rodinného domu v Jenštejnu: Černé prvky se prolínají celým interiérem

Dům
Vytvořili skvostný domov, kde se setkává vkusný design a pohodový rodinný život

Vytvořili skvostný domov, kde se setkává vkusný design a pohodový rodinný život

Dům
Neuvěřitelný projekt v Trnavě: Zapomeňte na tradiční domy, takhle má vypadat moderní bydlení

Neuvěřitelný projekt v Trnavě: Zapomeňte na tradiční domy, takhle má vypadat moderní bydlení

Dům
Překvapivá proměna stoletého domu v Košicích: Romantické bydlení se skandinávskými prvky

Překvapivá proměna stoletého domu v Košicích: Romantické bydlení se skandinávskými prvky