Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Zamilovali se do tradiční jurty a šikovní architekti jim podobnou chatu postavili

Info ikona
Moderní pojetí tradiční jurty

Tvar tradiční kruhové jurty uchvátil mladý manželský pár, který si chtěl postavit víkendový domek. Architekti jim přání splnili a vytvořili jednoduchou dřevostavbu, která zadání dokonale splňuje.

Terezie Benoni | 28. 12. 2023

Jurta je tradiční obydlí kočovných kmenů z oblastí centrální Asie a Středního východu. Charakteristickým materiálem je konstrukce z lehkého dřeva, kterou překrývají sestávající plsťové rohože. Půdorys stavby je kruhový, průměr se pohybuje podle účelu a místa použití od tří až po dvacetimetrové stavby.  Důležité bylo, aby se dala stavba velmi rychle postavit a převést z místa na místo. Právě tyto vlastnosti nadchli mladý manželský pár, který zatoužil po víkendové chatce s kruhovým půdorysem. Stavba měla být natolik prostorná, aby v ní mohli víkend strávit oni, i jejich přátelé. Pro realizaci svých snů si vybrali architektonické studio JRKVC a návrhu se zhostili architekti Peter Jurkovič, Tomáš Kovalčík a Miroslav Slezák.

Galerie: Jurtová chatka AnuAzu
Mohlo by se vám líbit

Inspirovali se klasickým hradem

Výsledný objekt má obytnou plochu necelých padesát metrů čtverečních. Nelehkým úkolem architektů bylo zařídit prostor tak, aby dominantou byla kruhová místnost, zároveň ale nechybělo potřebné zázemí a měli všichni obyvatelé dostatek soukromí. „Překračujeme prvotní myšlenku aditivního přístupu a volíme opačný postup. Namísto doplňování primární hmoty o další objekty vykrajujeme potřebné prostory do pragmatického kvádru. Inspirací nám jsou historické objekty hradů a používáme jednotlivé stěny jako místnosti,“ vysvětluje Ing. Arch. Peter Jurkovič. Výsledkem tedy je, že v jedné stěně jurty najdeme oddělenou ložnici, druhá část zase skrývá moderní koupelnu. V samotném centru kruhové místnosti je stůl. Domek vytápí kamna na dřevo. Na protější stěně je za dřevěným paravánem ukrytá kuchyňská linka, protější stěna se dá otevřít a překvapivě je zde pohodlná palanda. Z jurty je možné vejít na zastřešenou terasu a pokračovat dál do zahrady.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku