Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Novinky

Budiž světlo aneb Jak na útulný obývák

Info ikona
EGLO, eglo.cz

Pověsit lustr doprostřed pokoje a je to? Záleží na tom, jak se chcete ve svém obýváku cítit. Správně zvolené osvětlení totiž dokáže vykouzlit divy.

Promotion | 11. 04. 2022

Barva a intenzita světla, výběr vhodného designu lustrů, stojacích lamp, stolních lampiček, nebo třeba bodového osvětlení zkrášlí pokoj, až budete sami překvapeni. V obýváku trávíme čas se svými blízkými, odpočíváme po návratu z práce, relaxujeme o víkendu, přijímáme návštěvy a bavíme se. Tomu by měla odpovídat také volba správného osvětlení.

Ideální rozmístění svítidel

Pokud stojíte o atmosféru, která vás přivede do příjemného rozpoložení, zapomeňte na jediné centrální svítidlo a studený odstín světla. Pokoji sice může vévodit stylový lustr, ten by ale měl být doplněn o několik dalších správně rozmístěných různorodých svítidel: stojací a stolní lampy, bodová a nástěnná svítidla nebo i moderní LED pásky. Dejte průchod svému vkusu. Zapomeňte na představu, že by všechna svítidla měla být z jedné „série“, naopak, nebojte se experimentovat a sladit dohromady různé styly. Vámi vybraná lampička navodí intimní atmosféru, vhodně zvolená stojací lampa jemně nasvětlí pokoj při sledování televize, svit několika barevně odlišných svítidel podpoří atmosféru domácího oslavy. Je libo vintage styl? Minimalistický design? Textilní svítidlo? Dáváte přednost spektakulárnosti křišťálu? Nebo si potrpíte na industriální styl inspirovaný starými továrnami? Největší světový výrobce svítidel pro domácnost EGLO nabízí všechny tyto designové, přesto cenově dostupné kategorie. Výběr je jen na vás.

Síla barev

Použití LED osvětlení vám otevírá široké možnosti volby teploty světla při značné úspoře energie. Pokud v obývacím pokoji nepracujete, vyhněte se použití studeného bílého světla. To totiž svou zesílenou modrou složkou mozek člověka aktivizuje a k vytvoření důvěrné a útulné atmosféry rozhodně nepřispěje. Volte teplé odstíny světla s teplotou chromatičnosti 2700 K (odpovídá přibližně teplotě světla Slunce při jeho východu a západu, podobné klasické žárovce) po 3200 K. Chladnější LEDky s chromatičností kolem 4000 K si ponechte pro pracovny, kuchyně a koupelny, kde se potřebujete aktivizovat. Skvělou volbou jsou žárovky s volitelnou teplotou chromatičnosti, stmívací žárovky anebo systém inteligentního osvětlení EGLO Connect.

Úspornost jako samozřejmost...

Vzpomínáte, jak vám bylo vytýkáno, abyste za sebou zhasínali, protože „ty šedesátky a osmdesátky spolykají“ spoustu peněz? Díky rozvoji LED technologií si dnes můžete doma dopřát světelný komfort bez větších obav o účet za elektřinu. V domácnosti čím dál více používané LED žárovky mají příkon mezi 4 – 12 watty a jejich svítivost přitom odpovídá starým známým 60 – 100 W žárovkám. Dalším benefitem je bezesporu jejich dlouhá trvanlivost. EGLO například u svých běžných LED žárovek garantuje 25 000 hodin svícení, 15 000 spínacích cyklů a navrch přidává pětiletou záruku.

Info ikona
EGLO, eglo.cz
Vybrali jsme sedm svítidel, která dodají vašemu interiéru šmrnc. V galerii: