Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

S lodžiemi, verandami a terasami je krásná práce. Můžete jim každou sezonu dát nový kabát a nemusíte ani sahat moc hluboko do kapsy. Pojďte si s námi krok za krokem vytvořit kout, kde vám bude opravdu dobře.

Terezie Benoni | 6. 06. 2024

Může se zdát, že hygge k teplým dnům moc nepasuje. Proč si ale nevypůjčit prvky, které se pro tohle dánské a norské slovo hodí i v nejparnějším létě? Třeba pohodlí, klid, komfort, zázemí, hezký design. Navíc o hygge balkonu sní naše čtenářka Věra, jejíž dopis nás k tomuto článku inspiroval. Milí čtenáři, pojďme na to!

Info ikona
Etno balkon

Etno styl? Pokojovku do pleteného koše, na zem vzorovaný koberec a na stěnu Indiána.

1. Zasněte se

Řekněte si nejdříve, k čemu by měl váš balkon sloužit. Chcete tam pořádat romantické večeře? Schovat se s knížkou? Rozvalit se a jen tak hledět na oblohu? Podle toho si totiž určíte, jaké vybavení se vám hodí. Roztomilé kovové židle francouzského střihu jsou hezké na malou večeři, ale tři hodiny s knihou na nich nevydržíte. Velké křeslo, které zabere půl balkonu, je fajn na odpolední rozjímání, ale party tam už neuděláte. Vycházejte z toho, jak se chováte doma, co vám doma dělá dobře – a tuhle činnost přeneste ven. Nepočítejte, že s novým balkonem zásadně změníte své návyky.

2. Najděte svůj styl

Na výběr máte spoustu možností: Minimalismus, boho, venkovský, vintage, rustikální, retro, industirální a tak dále. Určitě vás instinktivně nějaký z nich přitahuje. I v tomto případě respektujte svůj domov. Máte-li kredenc plnou hrnků bucláčků po babičce, asi vám nebude moc dobře v designové, ale sterilní plastové židli. My jsme se na našem hypotetickém balkoně, jehož jednotlivé prvky uvidíte v galerii fotografií na konci článku, snažili stylově zachovat skandi. Ne moc barev, ne moc okázalosti, hodně pohodlí a přírodní materiály.

3. Vyberte si vybavení, dekorace, doplňky

Vytvořte si v počítači složku, kam si z internetových obchodů stáhnete obrázky věcí, které se vám líbí. V bodu jedna jste si udělali hrubý přehled o tom, co hlavně na balkoně chcete mít. Lavici s úložným prostorem? Křeslo a podnožku? Stoleček a tři židličky?. V druhém bodu jste si vybrali styl. Vycházejte z toho. Až si obrázky ve složce dáte vedle sebe v náhledu, pocitově rozhodnete, co se ještě hodí a co už ne. Tenhle improvizovaný moodboard vám pomůže udržet směr.

Galerie: Udělejte si na ploše počítače improvizovaný moodboard

4. Vylaďte barevnost

Až budete obrázky selektovat, pomalu vám začnou krystalizovat barvy, které vás přitahují. V našem výběru jsou důležité žlutá a jemná růžová, které a doplňuje světlé dřevo. Zbytek je neutrální: černá, bílá, šedá. Obecně platí, že univerzálně-neutrální základ (např. béžové, šedé, krémové, bílé nebo černé odstíny) můžete doplnit libovolnými dvojicemi či trojicemi barev. Spolu to sluší například tmavě modré se zlatou, zelené s růžovou nebo třeba oranžové s terakotou. Barvenost celého balkonu můžete odpíchnout od polštáře, plédu nebo křesla, které vám padne do oka. Další doplňky už hledejte v daných barvách, je to zábava. Stejně, jako vám začaly vyplouvat na povrch dominantní barvy, budou krystalizovat i materiály. Moc to s nimi nepřehánějte. Méně je více.

Info ikona
Barevnost tohoto balkonu vychází z modro-bílé kombinace, doplněné zelenými rostlinami a dřevěným nábytkem.

Modro-bílá kombinace má přídech moře, doplněná je zelenými rostlinami a dřevěným nábytkem.

5. Tip na konec – o patro níž

Základem úspěchu je často jednoduchost. Docela fajn je využít balkon, pokud je tedy krytý, opravdu od podlahy. Dát na zem koberce, pufy, polštáře, palety s matracemi. Využít stoličky k sezení zároveň jako odkládací stolky. Prostě přesunout se o patro „níž“. Udělat třeba podél jedné stěny schod či polici, která bude sloužit k sezení i odkládání věcí nebo třeba pro květiny. Držíme vám palce.

Info ikona
Začít od podlahy je velmi snadné - a navíc získáte spoustu prostoru a pohodlí.

Když začnete od podlahy, získáte spoustu prostoru a pohodlí.

 

Čtěte také: Útulnost na 20 metrech čtverečních: Byt v srdci města zdobí stoleté parkety a francouzský balkón

Dvacet metrů čtverečních, to je plocha tohoto jednopokojového mini bytu, který nás nadchl svou jedinečnou atmosférou. Nechybí zde stoleté parkety, odhalené cihly a kouzelný balkon.
Zdroj článku

Související články

Poradna
Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Poradna
Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Poradna
Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete

Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete

Poradna
Bouřky ničí domácnosti v Česku: Zjistěte, zda je váš domov v bezpečí, nebo vám hrozí katastrofa

Bouřky ničí domácnosti v Česku: Zjistěte, zda je váš domov v bezpečí, nebo vám hrozí katastrofa