Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Historie kabelek II

Jak se na začátku 20. století návrháři poprali s fenoménem dámské kabelky a jak její budoucnost vidí současní tvůrci? To vše se dozvíte ve druhém dílu našeho seriálu.

Redakce Marianne | 19. 12. 2012

Zatímco v empíru má váček nošený v ruce nelichotivý název reticule, který znamená ‚směšný', na samotném konci 19. století se kabelkám a taškám dostává mnohem větší důležitosti. Výrobci je začínají opatřovat koženým držadlem, aby se dámám lépe držely v ruce. Ve dvacátých letech minulého století je pak ženy začínají nosit v podpaží nebo zavěšené na řemínku.

Zpátky ke kořenům

První díl jsme začali povídáním o předchůdkyni současné kabelky z Egypta. Kdo by řekl, že módní návrháři se k ní po více než dvaceti stoletích oklikou vrátí? Velkou lásku k egyptským hieroglyfům a ornamentům mezi umělci rozvířil nález Tutanchamonovy hrobky v roce 1922. Po ulicích se najednou začaly promenovat dámy s kabelkami posetými egyptskými motivy.

Krásky třicátých let

01_Depositphotos_12297679_XSZa opravdový rozkvět pak můžeme považovat třicátá a čtyřicátá léta 20. století. V této době se kladl nesmírný důraz na sladění barevnosti a jednotlivých detailů, a tak byly kabelky legitimně zahrnuty do oficiálního seznamu doplňků. Určitě si z této doby vybavíte okouzlující Adinu Mandovou, která v nejednom filmu pro pamětníky ve svém psaníčku elegantně loví cigaretové pouzdro.

Objev nových materiálů

Druhá světová válka přinesla také pár obětí na poli módy. Byl zde zoufalý nedostatek materiálů zcela zásadních pro výrobu doplňků. Chyběly zejména kovy a kůže. Návrháře však tato okolnost přinutila hledat alternativní řešení. Nakonec svoji pozornost obrátili ke dřevu a později také k umělým materiálům, jako byl například plast a umělá kůže. Na konci původního nedostatku tak nakonec stanula spousta nových a cenově přijatelných materiálů, díky kterým si kabelku mohla dovolit každá žena.

Opravdové ikony

02_4240-2V padesátých letech minulého století se rodí první ikonické kabelky. Coco Chanel například přichází s prošívaným psaníčkem, na které z praktických důvodů připnula řetízek. Varianty takzvané Chanel Bag 2.55 z roku 1955 se těší nehynoucí oblibě i v dnešní době. Svůj život si bez ní nedokážou představit Blake Lively, Victoria Beckham, Nicole Richie ani Mischa Barton.

A jaká je budoucnost kabelek od Chanelu pod taktovkou Karla Lagerfelda? Velmi pestrá! Přesvědčte se o tom v naší galerii!

Další ikonické kabelky naleznete ZDE.

Historie kabelek II