Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Odborníci varují: Obézním dětem hrozí deprese

S dětskou nadváhou a obezitou se kromě vážných zdravotních problémů pojí také riziko psychických potíží, především úzkostných a depresivních poruch.

Iva Hadj Moussa | 13. 06. 2023

V České republice trpí nadváhou či obezitou přibližně každé čtvrté dítě. Procento obézních dětí nejenom stále stoupá, ale zároveň se problém posouvá stále do mladšího věku. Pro děti to znamená nejen zvýšené riziko řady chorob, jako například cukrovky, vysokého krevního tlaku a cholesterolu, srdečně cévních či ortopedických onemocnění, ale také riziko problémů psychosociální povahy.

Ačkoliv některé děti se mohou i navzdory nadváze cítit dobře a sebevědomě, mnoho z nich to má přesně naopak. Slabé sebevědomí se může promítnout do pocitu studu za své tělo. Objevuje se i šikana, zhoršené známky, a také pocit osamělosti spojený se snahou izolovat se doma. Úzkost poté mohou děti paradoxně řešit tak, že budou útěchu hledat opět v jídle.

Podle National Library of Medicine jsou deprese a úzkost kritickými faktory, které mohou vést k obezitě, ale mohou být také jejím důsledkem. Studie dokumentují, že dětská nadváha a obezita bývají spojovány především s depresí.

Mohlo by se vám líbit

Jak přežít pubertů dětí?

S psychoterapeutkou Ráchel Bícovou jsme si povídaly o tom, jak můžeme jako rodiče pomoci tomu, abychom dospívání přežili se ctí: my i naše děti.
marianne.cz

Jídlo není odměna

Odborné studie dále ukazují, že na vývoj obezity má velký vliv raného stravování. Obézní děti odmalička konzumují větší množství jídla vyšší kalorické hodnoty, a zároveň nejsou příliš vedeny k fyzické aktivitě. Není to však jediný faktor. Náš vztah k jídlu se formuje i způsobem, jakým se na jídlo v naší rodině pohlíží. Častokrát totiž slouží jako odměna za požadované chování. Mezi tyto odměny často patří právě vysoce kalorické potraviny, jako jsou sladkosti.

Jídlo tak pro dítě neslouží jako zdroj výživy, ale pohody a potěšení, a proto po něm touží natolik intenzivně, že se jím přejídá. Spoustu rodičům si jídlem kompenzuje "těžký den v práci" nebo jím zajídá psychickou nepohodu. Je také důležité si uvědomit, že velký počet obézních dětí má obézní rodiče. Ti totiž přispívají k vytváření specifických vzorců chování spojených s jídlem, a to už odmalička.

Úzkost jako příčina i důsledek obezity

Odborníci varují, že u řady dětí s nadváhou či obezitou se může rozvinout úzkostná či depresivní porucha. Tyto poruchy se mohou projevit různě: od sklíčenosti, apatie a snahy se izolovat až po agresivitu či hněv. Deprese je u těchto dětí spojena s pocitem viny za přibírání na váze a konzumací jídla. Velkou roli tu samozřejmě hraje nízké sebevědomí a nízká sebeúcta, a navíc také posměch ze strany spolužáků i rodinných příslušníků. U depresivních obézních dětí často dochází ke zhoršení studijních výsledků. Vyskytují se i sebevražedné myšlenky.

Samostatnou kapitolou je odpor ke sportu a pohybu. Obézní děti se hůře pohybují, a proto se častokrát sportovním aktivitám cíleně vyhýbají. Většinou při nich zažívají obrovský stres, což může vést k takzvanému vyhýbavému chování, kdy děti odmítají chodit na hodiny tělesné výchovy, nebo se účastnit táborů či škol v přírodě. Návrat ke zdravé váze vyžaduje spoustu úsilí, odhodlání a spolupráce celé rodiny. Pokud jsou vaše děti ještě malé, je dobré přebytečným kilům předcházet co nejdříve.

Mohlo by se vám líbit

TikTok trend „skořápkoví rodiče“ z odborného hlediska: Někdy milující, jindy zuřící, vždy nevyzpytatelní. Jak to děti poznamená v dospělosti?

Vyrůstali jste s rodičem, který byl v jednu chvíli hodný, ale v další ho dokázalo cokoliv naštvat? Báli jste se, v jaké bude náladě, až přijdete domů? Cítili jste, že jim musíte přizpůsobovat své chování? Pak jste nejspíše vyrůstali s takzvaným skořápkovým rodičem. A pokud ano, pravděpodobně vás to jistým způsobem negativně ovlivnilo. Dá se s tím ovšem pracovat.
marianne.cz

Jaké rizikové faktory mohou vést k obezitě u dětí:

1. Jídlo u vás v rodině slouží jako zdroj odměny, pochvaly, nebo jako úleva od stresu

2. Jste zvyklí méně snídat, ale o to více večeřet

3. Mezi jídly volíte místo ovoce a zeleniny sladkosti, chipsy nebo fastfood

4. Nejíte u stolu, ale například u televize nebo u počítače

5. Ve vašem jídelníčku převažují vysoce kalorické potraviny a sladké nápoje

6. Místo aktivního odpočinku dává vaše rodina přednost pasivní zábavě, místo chůze upřednostňuje cesty autem i při kratších vzdálenostech.

Mohlo by se vám líbit

Chcete svému dítěti pořídit první telefon? Zodpovězte si těchto 6 otázek

Možná jste s pořízením prvního mobilního telefonu svému dítěti dlouho odolávali. Možná na vás ale potomek v poslední době naléhá tak intenzivně, že možná brzy podlehnete… Ještě než dítěti koupíte první mobil, zkuste si upřímně odpovědět na otázky v závěru tohoto článku.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Jak podpořit mladého sportovce k vítězství: Nejdůležitější je týmová spolupráce rodičů

Jak podpořit mladého sportovce k vítězství: Nejdůležitější je týmová spolupráce rodičů

Rodina a děti
Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Rodina a děti
Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací

Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací

Rodina a děti
Když dětství ovládnou mobil a tablet: Naučte se dětem nastavit zdravé hranice při používání technologií

Když dětství ovládnou mobil a tablet: Naučte se dětem nastavit zdravé hranice při používání technologií