Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jak předcházet vysokému krevnímu tlaku?

Info ikona
Srdce

Přezdívá se mu tichý zabiják, v současné době trápí až 40 % lidí ve věku od pětadvaceti do čtyřiašedesáti let, a pokud ho neléčíme, pak může přispět k srdečnímu selhání nebo mrtvici. Řeč je o vysokém krevním tlaku, tedy hypertenzi.

V prvé řadě je důležité si vysvětlit, co je to ten krevní tlak. Jde o tlak, kterým působí protékající krev na stěnu cévy. Ten následně působí také na všechny orgány a tkáně v těle. U tlaku měříme takzvaný systolický tlak (nejvyšší tlak, kterého je dosaženo během stažení srdce) a diastolický tlak (nejnižší tlak, kterého je dosaženo během ochabnutí srdce). Vysoký krevní tlak neboli hypertenze se pak definuje hodnotami nad 140 mmHg systolického nebo 90 mmHg diastolického krevního tlaku.

Mohlo by se vám líbit

Není hypertenze jako hypertenze

Málokdo ví, že hypertenzi lze rozdělit na dvě základní skupiny, tedy na primární a sekundární. „U primární hypertenze, která postihne až 90 % pacientů, příčinu neznáme. Podílí se na ní kombinace genetických faktorů, vlivů zevního prostředí a poruch vnitřních regulačních mechanismů,“ říká prof. MUDr. Petr Toušek, Ph.D., vedoucí divize intervenční kardiologie ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. „Naproti tomu ta sekundární je způsobena onemocněním určitého orgánu, například ledvin, nadledvinek či štítné žlázy,“ dodává lékař. Odstraněním tohoto problému pak lze zmírnit nebo odstranit samotnou hypertenzi. I když počáteční mírně zvýšený tlak většina lidí ani nezaznamená, v danou chvíli už působí na naše orgány v těle. Následně se projevuje třeba zvýšenou únavou, tlakem na hrudi, bolestmi hlavy nebo podrážděností. „Neléčeným vysokým krevním tlakem si pak lidé zbytečně zvyšují riziko srdečního infarktu, srdečního selhání a mrtvice,“ dodává Blanka Sigmundová, ředitelka nezisková organizace Loono.

Zbraně proti vysokému krevnímu tlaku

Patříte k milovníkům rychlého občerstvení, kolových nápojů a chipsů? Pak vás pravděpodobně zklameme! Jedním z klíčkových bojovníků proti vysokému krevnímu tlaku je totiž zdravý a vyvážený jídelníček. „Váš jídelníček by měl obsahovat hlavně zeleninu a ovoce, ryby, luštěniny, ořechy a důležité je také jídlo zbytečně nesolit. Omezte konzumaci jídla připraveného z polotovarů, z restaurací a fast foodů. Tato jídla obvykle obsahují velké množství soli a tuku,“ radí prof. Toušek. Ruku v ruce se zdravým stravováním jde také fyzická aktivita, která by denně měla trvat alespoň 30 minut. Pokud nepatříte k velkým sportovcům, můžete si naordinovat i „obyčejnou“ procházku po okolí. Není totiž žádným tajemstvím, že právě chůze je skvělý nástrojem k posílení fyzické kondice. Podle doktora Touška je také důležité, abyste se vyhýbali pravidelnému nebo většímu množství užívání alkoholu, nekouřili a nezdržovali se na místech, kde kouří ostatní. I když to není jednoduché, měli byste se vyhnout také stresu a soustředit se na svou psychickou pohodu

Mohlo by se vám líbit