Přejít k hlavnímu obsahu
Rodina a děti

Zakrýváte v létě kočárek plenkou? Pak byste to měli změnit. Může to být pro děti nebezpečné

Horké letní dny jsou tu a to může vést rodiče s malými dětmi k obavám. Miminka totiž ještě nemají správně rozvinutou termoregulaci a snadno může dojít k jejich přehřátí. Tomu se rodiče snaží často zabránit plenkou na kočárku. Ta může být ale fatální chybou.

Tereza Čaladi | 14. 07. 2023

Během letních dnů je to docela normální – dvě maminky sedí venku s kočárky, jedné v něm začíná dítě usínat, tak přes něj přehodí plenku, aby na něj nesvítilo a mělo tam příjemný chládek. Ale opak je pravdou. Může to vést k tomu, že tam bude ještě větší horko, daleko větší… Ač to tedy dělají někteří rodiče s dobrým úmyslem, může to být pro jejich děti životu nebezpečné. Proto na tento „nešvar“ upozornila loni v létě Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje ve svém příspěvku na sociálních sítích. Na pleny jsme upozornili, protože je vídáme na kočárkách denně, přitom je to nešvar a zavedený mýtus. Pleny na kočárek nepatří, a to ani za chladnějšího počasí. Kromě toho, že zvyšují teplotu uvnitř, zabraňují také proudění čerstvého vzduchu,“ řekla mluvčí ZZS Olomouckého kraje lucie Mikisková serveru Vitalia.

O kolik stupňů se teplota v kočárku zvýší?

Záchranáři v Olomouci přitom nejsou jediní, kdo toto téma řešili. Před pár lety se jím zabýval Svante Norgren, pediatr z dětské nemocnice Astrid Lindgrenové ve Stockholmu. Řekl místním novinám, že i tenká mušelínová přikrývka může způsobit, že v kočárku bude nepříjemně horko. „Funguje to jako termoska,“ zmínil.

Jeho teorii list Svenska Dagblanet ověřil a skutečně zjistil, že teplota může stoupnout z 22 stupňů Celsia v nezakrytém kočárku po půl hodině v kočárku zakrytém plenkou na 34 stupňů Celsia a po hodině až na 37 stupňů Celsia. Tuto teorii potvrdili i záchranáři z Olomouckého kraje, kteří ji měřili během výrazně horkých letních dní a poté ve svém příspěvku na Facebooku napsali: „Kvůli tkanině na kočárku dochází k přehřátí dítěte uvnitř. Po několika minutách stoupla teplota v kočárku z okolních 34,5 st. na 42,9 st. Když takto necháte miminko spát hodinu v kočárku s plenou přes stříšku, nechceme si ani představit, jakou hodnotu by teploměr naměřil.Riziko vyšších teplot se ještě zvyšuje u kočárků v tmavých odstínech.

Během chvíle může tak být v kočárku stejně horko, jako kdyby dítě zůstala zavřené v autě. To zmínila dětská lékařka Anne Rowan-Leggová zahraničnímu serveru Today‘s Parent.

Řešením není ani mokrá plena. Ta způsobí, že je v kočárku jako v sauně.

Mohlo by se vám líbit

Dovolená s miminkem? Proč ne! Vyrazte v září a vyberte vhodnou destinaci

Blíží se konec léta a období dovolených se školáky se chýlí ke konci. Naopak nastává ten správný čas pro cestování s miminky. V září není tak přehnané horko a navíc veřejná doprava, dálnice, hotely i pláže jsou méně přeplněné. Tady máte tipy, kam můžete vyrazit.
marianne.cz

Jak děti chránit před horkem správně?

Pokud tedy nechcete, aby dítko dostalo úpal či nedošlo k přehřátí jeho organismu, záchranáři z Olomouce doporučují využít deštník či clonu na kočárek, která se připevňuje na stříšku a madlo kočárku. „Díky nim dochází neustále k cirkulaci vzduchu a dítě se tak nepřehřívá, nedusí,“ píší na sociálních sítích.

Pozor na přehřátí i u starších dětí

Kromě toho je dobré zdůraznit, že v létě je potřeba dát si pozor na horko a přehřátí i u starších dětí. Zejména u malých sportovců. Je velmi důležité děti v horkém počasí venku sledovat, protože nemusí být samy schopny příznaky přehřátí rozpoznat a přizpůsobit jim intenzitu svých aktivit. Zpočátku se může přehřátí u dítěte projevovat hyperaktivitou, následuje velká únava, mohou se objevit závratě, zmatenost, bledost, studený pot a horečka. Pak je nutné okamžitě zastavit činnost a zajistit dítěti chlazení a hydrataci, optimálně s ionty (minerální vodu, vodu s vitacitem, ředěný džus a podobně). Pokud příznaky neustoupí nebo se zhoršují i po snahách o ochlazení organismu, je třeba vyhledat lékařskou pomoc,“ vysvětluje vedoucí fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.

Dobrou prevencí je pravidelně dodržovat pitný režim. Člověk byl měl v letních horkých dnech mít až čtyřnásobný pitný režim. Zároveň ho regulovat podle denních fyzických aktivit.

Mohlo by se vám líbit

Dětské tábory 2023: Jak dětem pomoci, aby zvládly stesk po domově?

S blížícím se obdobím letních táborů a prázdnin u babičky se v mnoha rodinách bude pravděpodobně řešit téma stýskání po domově. Jak dětem pomoci ho zvládnout?
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Rodina a děti
Mazlíček pod stromeček? Odborníci radí, na co myslet, než ho dítěti pořídíte

Mazlíček pod stromeček? Odborníci radí, na co myslet, než ho dítěti pořídíte

Rodina a děti
Měli bychom strašit děti na Mikuláše? Psycholožka a Krampus čert prozradili svůj názor

Měli bychom strašit děti na Mikuláše? Psycholožka a Krampus čert prozradili svůj názor

Rodina a děti
Rodinný život i neposedné děti: Podívejte se na nejkrásnější momenty Kate a Williama

Rodinný život i neposedné děti: Podívejte se na nejkrásnější momenty Kate a Williama

Rodina a děti
Jak více zapojit otce do péče o dítě? Matky stále zajišťují 75 % chodu domácnosti, odhalil průzkum

Jak více zapojit otce do péče o dítě? Matky stále zajišťují 75 % chodu domácnosti, odhalil průzkum

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit