Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Léky na horečku pro děti nejsou k dostání. Jak ji snížit bez nich?

Když jsou děti nemocné, je to pro rodiče jedna z nejnáročnějších situací, s nimiž se setkají. A o to více, když nemají léky, které by svým zlatíčkám mohli podat, aby se jim ulevilo. Přitom se mnoho z nich nyní potýká s nějakým respiračním onemocněním v rámci epidemie. Otázkou tedy je, jak zajistit aby dětem bylo lépe a neměly zvýšenou teplotu i bez léků.

Tereza Čaladi | 20. 12. 2022

Zima je v plném proudu, a to neznamená pouze venkovní radovánky ve sněhu, ale také sezónu nachlazení. Ta se nevyhýbá ani těm nejmenším. Nyní ovšem nastal problém. Léky proti horečce a bolesti pro děti jsou v současné době nedostatkovým zbožím.

Týká se to konkrétně dětského sirupu Neurofen (který ovšem od letošního května chybí už potřetí), dětských čípků, které se využívají zejména pro kojence, a i dalších léků pro děti s obsahem ibuprofenu a paracetamolu.

Příčin výpadku léků je více. Jednak zde hraje roli inflace a rostoucí náklady na výrobu, což nedávno potvrdil ekonomický server FinTag.cz. Velký vliv má ale samozřejmě také současná epidemie respiračních onemocnění, mezi něž se řadí i chřipka, a panika lidí, kteří skupují léky ve velkém, když zrovna přijdou, aby je měli doma, kdyby náhodou jejich děti onemocněly.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Jak dobře znáte české vánoční tradice, zvyky a pranostiky?

Vánoce se pojí s pohodou a mírem, ale také mnoha tradicemi. My si pro vás připravili jejich přehled i test, jak dobře se v nich vyznáte.
marianne.cz

Jak snížit teplotu, když nejsou potřebné léky

Ministerstvo zdravotnictví již minulý týden avizovalo, že zajistilo dodání na 300 tisíc balení nedostatkových léků. Před Vánoci ovšem stihne přijít pouze třetina z nich. A Neurofen se očekává až okolo března. Teplotu lze ale srazit i jinými způsoby.

Lékárníci na zdravotnickém serveru Zdravé Zprávy doporučují různé alternativy, pokud nemáte výše zmíněné léky. „Dětem od devíti kilogramů lze podat tablety pro děti s obsahem 125 mg paracetamolu. Dětem s hmotností nad 20 kilogramů je možné podat půlku tablety s obsahem paracetamolu pro dospělé, tablety pro děti s obsahem 125 mg paracetamolu či tablety s ibuprofenem o dávce 200 mg. Anebo horký nápoj s paracetamolem pro juniory,“ vysvětlují a dodávají, že dětem pod devět kilogramů jsou v případě nedostatku sirupů a čípků podávány individuálně připravované čípky či tobolky s paracetamolem, nebo ibuprofenem. Problém je, že individuálně připravované léky nachystají pouze některé lékárny.

Pokud se chcete lékům vyhnout úplně a snížit teplotu přirozeně, lze se řídit také „babskými radami“:

  • Zábaly

Do vody o zhruba 25-30 °C namočíte osušku a na 10 minut zabalíte dítě tak, aby byl zakryt hrudník a břicho. Ruce a nohy zůstávají volné. Další dekou se v zábalu již nepřikrývá. Poté se dítě převlékne do suchého a opět ulehne do postele pod tenkou peřinu. Po 20 minutách zkontrolujte, zda teplota klesla. Pokud nikoliv, proces opakujte. To je možné 3x za dvě hodiny. Zábal nedělejte, pokud má dítě studené ruce a nohy.

  • Obklad z tvarohu

Tvaroh zabalte do kapesníku, přiložte na čelo a nechte působit 20 minut. Případně jím můžete natřít chodidla, omotat je a v suchých ponožkách nechat působit.

  • Důkladný pitný režim

Samozřejmě je důležité hodně pít, aby se z těla vyplavily veškeré toxiny. A to zejména bylinkové čaje.

  • Octové ponožky

Smíchejte ocet s vlažnou vodou v poměru 1:5, do směsi ponožky namočte, poté je oblékněte nemocnému a přes ně ještě jedny suché. Nechte působit 10-15 minut a následně sundejte.

  • Omývání houbou

Do vany napusťte 3-5 centimetrů vody o teplotě 29-32 °C. Dítě do ni posaďte a houbou omývejte trub a končetiny zhruba 10-30 minut, neboli zkrátka dokud se nepodaří snížit horečku. Objeví-li se svalový třes či husí kůže, omývání ukončete.

Mohlo by se vám líbit

Lhát, či nelhat o Ježíškovi?

Někde nosí dárky o Vánocích Ježíšek, jinde Santa Claus nebo vánoční dědeček a ještě jinde… rodiče. Postavy, které dětem nadělují dárky, se už neliší jenom podle země a tamních tradic, ale záleží především na rozhodnutí rodičů, zda budou chtít svým dětem lhát, nebo ne. Ale jde vlastně vůbec o lhaní? Není to jen nevinná hra na neznámo? Na to se názory různí.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Vztahy mezi vnoučaty a prarodiči: Jak nás mohou ovlivnit a co dělat, když nefunguje vzájemné pochopení?

Vztahy mezi vnoučaty a prarodiči: Jak nás mohou ovlivnit a co dělat, když nefunguje vzájemné pochopení?

Rodina a děti
Chcete vychovat úspěšného člověka? Řiďte se těmito radami

Chcete vychovat úspěšného člověka? Řiďte se těmito radami

Rodina a děti
3 rodičovské mantry, které vám pomohou s výchovou odolného dítěte

3 rodičovské mantry, které vám pomohou s výchovou odolného dítěte

Rodina a děti
Jaké doplňky výživy pro sportovce juniory jsou vhodné?

Jaké doplňky výživy pro sportovce juniory jsou vhodné?