Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Cestování

KVÍZ: Poznáte 10 nejkrásnějších českých hradů podle fotografií?

Na jaře se probouzí příroda k životu a stejně tak zanedlouho otevřou po zimním spánku své brány také nejkrásnější památky Čech a Moravy, kterými jsou bezesporu hrady. Některé přivítají v omezeném provozu první návštěvníky už v březnu, v dubnu už fungují naplno všechny. Tak kam vyrazíte?

Terezie Benoni | 1. 03. 2024

Vybrali jsme za nás 10 těch nejkrásnějších hradů, které byste na svých toulkách Českem rozhodně neměli minout.

1. Hrad Karlštejn

Nejznámější gotický hrad si v roce 1348 nechal vystavět Karel IV. Hrad ční na vysokém skalním ostrohu nedaleko řeky Berounky a ze tří stran je ukryt za vysokými lesnatými stráněmi. Hrad sloužil k uchování korunovačních klenotů a sbírky svatých relikvií. Dnes v něm můžete obdivovat repliku svatováclavské koruny, nástěnnou výzdobu ze 14. století, nebo třeba soubor 129 deskových obrazů Mistra Theodorika v Kapli svatého Kříže.

2. Hrad Kokořín

Leží uprostřed chráněné krajinné oblasti Kokořínsko. Byl postaven ve 14. století, ale jeho majitelé se rychle střídali. Došlo to až tak daleko, že jej v 16. století císař Ferdinand po skončení třicetileté války prohlásil za prokletý hrad, který nesmí být opravován. V 19. století jej odkoupila rodina Špačkova, která začala s rekonstrukcí hradu. Kokořín se dočkal přestavby ve stylu romantismu a stal se z něj pohádkový hrad.

3. Hrad Bouzov

Nachází se v krajině Litovelska a Mohelnicka a byl založen v 13. nebo 14. století. Dnešní podobu typického romantického sídla s arkýři, cimbuřími, střílnami a chrliči, získal po velké přestavbě v letech 1896-1910. Hrad se dochoval i s obrazy, uměleckými díly a historickým i na míru vytvořeným nábytkem. Unikátem jsou dva funkční padací mosty a padací mříž.

4. Hrad Bezděz

Bezděz je nazýván králem hradů. Najdeme ho v Dokeské pahorkatině, šest kilometrů jihovýchodně od města Doksy v okrese Česká Lípa v Libereckém kraji. Patří v Česku k nejzajímavějším hradům a jako jeden z mála se dochoval v původní podobě. Právě proto se na něm dochovala také raně gotická hradní kaple a křížová cesta lemovaná kapličkami. Hrad nechal vystavět Přemysl Otakar II. jako ochranu obchodní cesty.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Víte, co znamenají zastaralá slova v dětských písničkách a říkadlech? Co je kalamajka, krajáč nebo topůrko?

V písničkách a říkankách, které známe odmala, jsou často výrazy, jejichž přesný význam nám často uniká. Dokážete vy nebo vaše děti rozluštit význam těchto tajemných slov, která v současné době už téměř nepoužíváme?
marianne.cz

5. Hrad Kost

Nejzachovalejší gotický hrad a zároveň poslední středověký hrad u nás. Nachází se 18 kilometrů od Jičína, v chráněné krajinné oblasti Český ráj. Původ hradu se datuje do 13. století. V 16. století nechal rod Lobkoviců vybudovat celou jižní část areálu, včetně hospodářských budov a pivovaru.

6. Hrad Křivoklát

Patří k nejstarším královským hradům u nás. Nachází se v nadmořské výšce 285–290 metrů na skalnatém ostrohu nad Rakovnickým potokem, přítokem řeky Berounky na území městyse Křivoklátu v okrese Rakovník ve Středočeském kraji. Původně bylo hradiště dřevěné a sloužilo jako lovecká stanice a útočiště pro radovánky. Přemysl Otakar II. postavil kamenné základy hradu. Výjimečnou hodnotu má fürstenberská knihovna s 50 tisíci iluminovanými rukopisy, zdobenými prvotisky a vzácnými disertacemi.

7. Hrad Loket

Středověký hrad Loket stojí na skalním ostrohu a ze tří stran je obklopen řekou Ohře. Hrad je středem opevněného městečka s náměstím a barokním sloupem Nejsvětější Trojice. U hradu se tyčí 26 metrů vysoká věž, ze které je vidět do krajiny i na historické měšťanské domy a zbytky hradeb.


8. Hrad Pernštejn

Hrad se tyčí na skalním ostrohu nad městysem Nedvědice více než osm století a nikdy nebyl dobyt. Pernštejn byl postaven ve 13. století, ale přesný vznik, ani původ rodu Pernštejnů není dodnes známý. Hrad si dodnes udržel svoji pozdně gotickou až renesanční tvář ze 16. století, ve kterém byl dostavěn.


9. Hrad Rožmberk

Byl postaven v polovině 13. století rodem Vítkovců a najdeme ho v Rožmberku nad Vltavou v okrese Český Krumlov, v Jihočeském kraji. Původně se skládal hrad ze dvou částí – Dolního a Horního hradu, z něhož se dochovala pouze kamenná věž Jakobínka. Obě části hradu byly později upraveny. Horní část na letní šlechtické sídlo a dolní si prošla několika rekonstrukcemi jak renesančními, tak novogotickými.

10. Hrad Zvíkov

Nachází 20 kilometrů od Písku. Hrad založil pravděpodobně již král Přemysl Otakar I. a jeho potomkům patřil až do vymření rodu v roce 1306. Z jeho hradeb je pěkný výhled na soutok Vltavy a Otavy.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Zjistěte, zda víte, k čemu sloužily předměty na starých chalupách a jestli patříte mezi chalupářské mistry

Vstupte do světa starých chalup a zjistěte, jestli vaše chalupářské srdce stále pulzuje a zda víte, k čemu sloužily došky, putyry nebo kukačky. Máte některé z nich stále doma?
marianne.cz

Zdroj článku: Barbora Fouldová, travelking.cz, wikipedia.org

Zdroj článku

Související články

Cestování
Cestujeme po Česku: Na zámku Loučeň chystají prázdninový program pro děti

Cestujeme po Česku: Na zámku Loučeň chystají prázdninový program pro děti

Cestování
Dovolená v Brazílii: Tanečnice Veronika Lálová vybírá nejkrásnější místa, která stojí za návštěvu

Dovolená v Brazílii: Tanečnice Veronika Lálová vybírá nejkrásnější místa, která stojí za návštěvu

Cestování
Cestujeme po Česku: Vyrazte do Tábora za historií, čokoládou a zábavou

Cestujeme po Česku: Vyrazte do Tábora za historií, čokoládou a zábavou

Cestování
Cestujeme po Česku: Vydejte se do Hořic za sladkými trubičkami, sochami i výlety

Cestujeme po Česku: Vydejte se do Hořic za sladkými trubičkami, sochami i výlety