Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Ráj na zemi ve světlém dřevě aneb Dům nad jezerem

To místo vás prostě ohromí. Jezero s privátní pláží a čistou vodou, ve které se odráží dřevěný dům tyčící se nad skálou… To vše obklopené půlhektarovou zahradou. Dechberoucí stavba ze světlého dřeva tvoří skoro dokonalou harmonii s přírodou.

Jana Kantorová | 18. 08. 2023

Vrata se pomalu otvírají jako opona a za ní se rozprostírá ráj. Tohle je soukromý svět majitele, který zde našel to, po čem léta snil. Pozemek koupil před třiceti lety a za tu dobu tu poznal každý kámen. Věděl, kam dopadají sluneční paprsky, třicet let vytvářel zahradu a hlavně získal přesnou představu o svém bydlení. Dříve zde stál útulný malý srub, který však nebyl k trvalému bydlení přizpůsoben. A tak se mu začal v hlavě rodit plán.

„Vyrostl jsem na Šumavě. Odtud je moje láska ke dřevu a přírodě. Miluju jeho vůni, jeho silice… Všechna energie je tady v magické triádě: kámen, dřevo, voda. Na veletrhu For Arch jsem se seznámil s architektem Lukášem Pejsarem z atelieru 3AE s.r.o. Věděl jsem, co chci, a hledal jsem někoho, kdo mi vyjde v návrhu mého domu vstříc. Pak jsme ještě půl roku ladili detaily,“ říká majitel domu nad jezerem. Původně měl stát dům se sedlovou střechou u nynější pláže, ale volba nakonec padla na místo nad lomem obklopeným žulovým masivem. Právě ten se stal jedním z nejkomplikovanějších bodů stavby, protože zde bylo třeba vybudovat základy se sklepem. A odtěžit žulový masiv není lehké ani levné… 

Galerie: Neuvěřitelná proměna srubu nad jezerem
Mohlo by se vám líbit

Chata na kolech jako laciné bydlení pro všechny, kteří milují přírodu, minimalistický design a maximální soběstačnost

Únik do klidu a přírody vyhledává stále víc lidí. Pořídit si ale chatku je nejen ekonomicky náročné, ale čeká vás s ní spousta starostí. Jako ideální kompromis se tak ukazují miniaturní dřevostavby, které mají jen samá pozitiva.
marianne.cz

Stavbě dominuje dřevo 

Dům je koncipovaný tak, aby byly z interiéru zachované výhledy na lom, ale aby zároveň nebyl od pláže moc výrazný. „Celá budova je stavěna do zahrady s letitými stromy, což není běžné. Klienti si navíc často nedovedou projekt z návrhu představit. Ale v tomto nám pomohly brýle pro virtuální realitu. Přesně jsme tak věděli, co kde bude. V tomto případě se jednalo hlavně o splynutí domu se zahradou,“ říká architekt Lukáš Pejsar z atelieru 3AE s.r.o. a dodává: „Na hrubé stavbě dominuje dřevo. Jedná se o masivní dřevěné panely v kombinaci s klasickou tesařskou konstrukcí, která byla použita zejména pro vybudování střechy a stropu.“ Světlé dřevo fasády skvěle kontrastuje s červenou střechou i tmavými okny.

„Na dva roky jsem se tak stal přímým manažerem stavby, což mi snížilo náklady asi o 15 %. Vše jsem realizoval s kvalitními místními profesionály – firmou Veem s.r.o, Petrem Hoftou, Davidem Duškem a řada dalších… Bylo to v podstatě jednoduché: Za moje peníze jsem chtěl prostě kvalitu,“ směje se majitel. „Od začátku jsme věděli, že se zde rodí něco výjimečného. Chtěli jsme harmonickou stavbu s výraznými detaily. I proto jsme například vybrali dřevěná okna VEKRA NATURA 94 v odstínu kaštan tmavý, která se báječně hodí k sibiřskému modřínu, jímž je dům obložen,“ upřesňuje architekt Lukáš Pejsar. Celou dvoupodlažní stavbu obepíná velkorysá stometrová dřevěná terasa, jejíž součástí je venkovní kuchyně s grilem, velkým stolem pro setkávání s přáteli a vířivka pro 5 osob. 

Mohlo by se vám líbit

Chalupa s velkorysou zahradou v náruči krajiny, kde plotu není třeba

Každá zahrada vyžaduje jiný přístup. Radu, co si počít s velkým prostorem, který se volně prolíná do nekonečných luk či horských strání, je někdy lepší hledat u architekta.
marianne.cz

Velkolepé vyhlídky 

Z terasy lze vstoupit přímo do hlavního prostoru s obývacím pokojem a kuchyní. Velká okenní sestava táhnoucí se přes celou jednu stěnu s posuvnými bezbariérovými dveřmi zajišťuje úžasný výhled na zatopený lom. „Hlavně kvůli kombinaci třech prvků pro velkoformátové okenní řešení hrála Vekra u oken rozhodující roli. Zpočátku se nabízelo několik možností, ale až Vekra mi přinesla to, které jsem očekával, tedy kombinaci nízkého prahu u posuvného systému HS portál s tlumičem nárazu SOFT CLOSE a dřevěná okna Vekra Natura. Ta spojují dobré tepelně izolační vlastnosti, tvarovou stabilitu i při velkých rozměrech a zároveň respektují mnou požadovaný styl,“ pochvaluje si majitel praktičnost řešení velkoformátové okenní sestavy.

Propojení exteriéru a interiéru je skutečně výjimečné. „Zrovna okna, byla velkou výzvou stavby, protože dům stojí na strmé skále a posuvný systém má impozantní rozměry téměř 6 x 2,5 m a váží 750 kg… Celý okenní systém tak musela velmi komplikovaně instalovat těžká technika. Minijeřáb s přísavkovým rámem pak osadil okenní tabule z vnitřního prostoru,“ popisuje náročnou montáž Jaromír Brunát, odborný konzultant značky VEKRA, největšího českého výrobce oken. HS portál byl navíc doplněn o izolační podkladový profil, a zároveň přispívá k vysoké pevnosti prahu. Pro ideální klima v interiéru a potřebné zastínění je okenní sestava vybavena praktickými žaluziemi v šedém perleťovém provedení s radiovým systémem, takže je lze ovládat pomocí ovladače nebo mobilní aplikací. 

Mohlo by se vám líbit

Nově postavená chata měla za cíl přizpůsobit se okolní přírodě a také měnícím se potřebám jejích obyvatel

Jednoduchost a zdrženlivost charakterizuje vzhled jednoduché stavby, použité materiály i technologie. Interiér je minimalistický, ale rafinovaný.
marianne.cz

Anno Domini 1992 

Dominantou hlavního prostoru je kamenný krb se starým trámem, která připomíná položení základního kamene původní stavby. Tedy latinsky Léta Páně 1992. Na římse je spoustu drobných dekorací. „Žádná věc tu není nahodilá, každá má svůj příběh. Mám rád hezké věci, celý život rád chodím po bazarech, a co mi přijde zajímavé, to koupím,“ říká s úsměvem majitel. Zákoutí za krbem tvoří malý dřevěný starožitný pracovní stůl se židlí z ohýbaného dřeva

Drásané stropní trámy zajímavě rytmizují útulný obývací prostor, který nápaditě podtrhuje sofistikovaný světelný design LED osvětlení. Plochy stěn tvoří přiznané dřevo základní konstrukce kontrastující s vliesovými tapetami GrandDéco tmavě zelené barvy, které prostor barevně vyvažují a vytváří klidnou atmosféru. V hlavní pohledové ose ke krbu je osmimístný dřevěný stůl a velký holandský gobelín s vtipným motivem obrazu staré knihovny. 

Na jídelní část plynule navazuje kuchyň v červeném lesku s kuchyňským ostrůvkem s komponenty Hettich a Franke, kterou na míru dělal designér a truhlář Petr Mik. Jemnou hranicí mezi oběma částmi místnosti je boční vstup na terasu. Podlaha z tmavé velkoplošné dlažby usnadňuje údržbu celého prostoru. Dispozice dolního podlaží umožnila ještě praktické umístění malé ložnice a koupelny v bíločervené barvě s imitací mramoru a šedého kamene. 

Mohlo by se vám líbit

Chata, která je malá zvenku, ale prostorná uvnitř

Když si mladá norská dvojice našla krásný, ale hodně členitý pozemek na okraji fjordu Beitstadfjorden, věděla, že chata, která tu jednou bude stát, nemůže být jen tak ledajaká. Musí jim nabídnout pohodlné zázemí po dlouhých tůrách, které mají tak rádi a ochranu před rozmary norského počasí. Musí vypadat tak, aby zapadla do krajiny a rozhodně musí umožnit panoramatický výhled do nádherné přírody.
marianne.cz

Ve stínu kapradiny 

Po točitých dřevěných schodech se vystupuje do prvního podlaží, ve kterém se nachází druhá koupelna a dvě ložnice. Obě mají z velkých oken krásný výhled na celé jezero. Jedna ložnice je vytapetovaná v krémové barvě v kombinaci obložení světlého dřeva. Šedá postel s vysokým čalouněným čelem, houpací křeslo a světlé koberce je minimalistické, avšak zcela dostačující vybavení pokoje. Druhá ložnice s tapetami v tmavých modrozelených tónech se světlými listy kapradiny budí dojem hlubokého lesa. Na rozdíl od přízemí je v prvním patře dřevěná podlahová krytina v barvě světlého dubu. 

Mohlo by se vám líbit

Bydlení v ráji: Chalupa ve stínu lípy

Manželský pár snil o pohodlné horské chalupě s velkými okny. Sen si Hanka s Radimem splnili na svažitém pozemku s panoramatickým výhledem na Jeseníky.
marianne.cz

Hvězdné nebe nad vanou 

Romantická je koupelna hned vedle obou pokojů. Více než 120 mini LED světel vytváří úchvatný pocit noční hvězdné oblohy. Koupání v rohové vaně je proto tak trochu vstupenkou do nebe. Dlažba připomínající mramor v barvě hnědé, šedé a bílé tvoří příjemnou hru světel a stínů i ve dne díky dvoukřídlému oknu, opět s venkovními žaluziemi. Standardem jsou dvě umyvadla zasazená v bílé skříňce a velké zrcadlo osvětlené žárovkami. 

Nad celým domem pomyslně bdí velká plastika bílého anděla zavěšená nad zastřešeným automobilovým stáním s kamennou dlažbou, která prostupuje do východní části zahrady. „Myslím, že už se mi jen tak nenaskytne příležitost navrhovat stavbu na tak úžasném místě a s klientem, který ví, co chce. Byla to moc zábavná práce,“ vzpomíná na závěr na proběhlou stavbu Ing. arch. Lukáš Pejsar. Jestli někdo netušil, jak zhmotnit genius loci, tak zde se to podařilo. 

Mohlo by se vám líbit

Chalupa na Prachaticku, která díky zápalu paní domu rozkvétá vně i uvnitř

Po vlastní chalupě toužila Martina Sertlerová a její muž Petr dlouho. Když našli nedaleko Prachatic stoletou roubenku s úchvatným výhledem na okolní kopce, neváhali ani chvilku.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Chaty a chalupy
Zachránili přes 300 let starou chalupu s osudem jako z filmu. Je z ní nádherné bydlení

Zachránili přes 300 let starou chalupu s osudem jako z filmu. Je z ní nádherné bydlení

Chaty a chalupy
Chaloupku postavili s ohledem na tradice i moderní potřeby. Vzniklo dokonalé spojení

Chaloupku postavili s ohledem na tradice i moderní potřeby. Vzniklo dokonalé spojení

Byt
Ačkoli je byt v přízemí, jedná se o světlý a příjemný prostor

Ačkoli je byt v přízemí, jedná se o světlý a příjemný prostor

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst červnovou Marianne se speciálem Cestování

5 důvodů, proč si přečíst červnovou Marianne se speciálem Cestování