Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Zaostřeno na interiér: Jaké chyby (možná) děláte při jeho zařizování?

Čeká vás zařizování vašeho domova? Dejte si pozor na ty nejčastější chyby, na které upozornila interiérová designérka Anke Glut.

Jana Kantorová | 9. 06. 2023

Spontánní nákupy 

Pokud interiér zařizujete bez pomoci interiérového designéra, nezapomeňte mít jasný koncept a vyhněte se spontánním nákupům. „Nákupy nábytku a dekorací bez toho, aniž byste věděli, kam je do interiéru umístíte, jsou jednou z nejčastějších chyb a dělá je většina lidí. Neodolají v obchodě nebo na internetu a bez rozmyslu něco pořídí s tím, že se to někam dá. Tak to ale nefunguje a často se stane, že si s nově pořízeným kouskem nebudete nakonec vědět rady. Snažte se si jednotlivé místnosti alespoň v ruce rozkreslit a do nákresu zaneste metráž místnosti i rozměry jednotlivých kusů nábytku. To vám napoví, kolik prostoru vám zbývá,“ vysvětluje bytová designérka Anke Glut.  

Galerie: Jak si zařídit interiér bez chyb
Mohlo by se vám líbit

Neuvěřitelně krásný stoletý byt zdobí pastelové barvy a dřevo

Interiér, který přímo křičí do světa, že je ztělesněním pozitivní nálady a domácí atmosféry. Jak toho jeho majitelé docílili? Stačilo se držet několika osvědčených tipů.
marianne.cz

Myslete na dostatek úložného prostoru 

To se týká zejména menších bytů, kde je obecně problém s nedostatkem úložného prostoru. Velká část nábytku v jednotlivých místnostech musí plnit i svou funkční úlohu, nejen tu estetickou. Velkou pomocí je nechat si vyrobit nábytek na zakázku, který se bude do prostoru hodit, vyplní hluchá místa a pojme vaše věci. „Byt není skladiště a mnoho věcí na očích je velmi častým důvodem, proč se lidem nedaří udržet domov uklizený a zorganizovaný. Myslete tedy na to, abyste měli dostatek uzavřených skříní a komod. Také je dobré zvolit si jedno místo, které bude hlavním úložným prostorem. V rodinných domech to může být komora, v bytech pak zase chodba nebo ložnice. Nedostatek úložného prostoru se také dá vyřešit vybudováním podhledů nebo vyvýšené podlahy například v ložnici pod postelí,“ dodává Glut.  

Mohlo by se vám líbit

Rekonstrukce bytu pro mladý pár, který toužil po větším soukromí

Zadáním projektu byla rekonstrukce interiéru jednoho podlaží vícegenerační secesní vily. Zůstala zachována koncepce tří hlavních průchozích místností, které nově slouží jako obytná kuchyně, prostřední místnost jako pracovna s knihovnou a dvěma oddělenými šatnami. Třetí místnost v rámci této enfilády zakončuje ložnice, ze které je nově přístupná druhá koupelna se sprchovým koutem.
marianne.cz

Nábytek u stěn 

Umístit nábytek ke stěnám mnoho lidí považuje za dogma. Takové rozmístění přitom prostor opticky zmenšuje a prostor pak vypadá přeplněně. Pokud to tedy prostor dovoluje, zkuste některé kusy nábytku přesunout do prostoru. Například pohovce umístění od zdi vyloženě sluší. „Na problém můžete narazit u menších bytů, kde se umístění do prostoru jeví jako vyloženě nemožné. Prostor však může pomoci trochu rozbít například otoman nebo křeslo případně odkládací stolek,“ radí Anke Glut.  

Mohlo by se vám líbit

V Brně vyrostl bytový dům pro ty, kteří by si jinak vlastní bydlení nemohli dovolit

Novostavba bytového domu je navržena jako sociální nájemní bydlení se startovacími byty pro mladé rodiny a osoby s omezenou schopností pohybu. Pro vytvoření tohoto domu si město Brno vybralo architektonické studio CL3.
marianne.cz

Podlaha je základ 

Nevkusná podlaha je problémem především u starších bytů, a přestože je její rekonstrukce nákladná, doporučujeme, abyste si na vyhradili část rozpočtu. „Dříve se tento problém řešil položením celoplošného koberce. Je si ale potřeba uvědomit, že je to právě podlaha, která ve velkém měřítku diktuje celkovou atmosféru. Ideální je celoplošný koberec nahradit jen nějakým menším, který se příhodně umístí do prostoru,“ uzavírá Anke Glut.  

Mohlo by se vám líbit

Magické bydlení v srdci Kokořínska s atmosférou starých časů

V této malebné části Česka najdete spoustu klenotů a jedním z nich je bezpochyby i chalupa rodiny Tůmových. Přivítá vás poklidnou atmosférou vesnického života a vkusným vnitřním uspořádáním. Na podzim tu v krbu praská oheň a z kuchyně voní něco dobrého.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Chaty a chalupy
Starou chalupu opravili s ohledem na moderní požadavky i tradici. Nechybí ani pec!

Starou chalupu opravili s ohledem na moderní požadavky i tradici. Nechybí ani pec!

Chaty a chalupy
Zachránili přes 300 let starou chalupu s osudem jako z filmu. Je z ní nádherné bydlení

Zachránili přes 300 let starou chalupu s osudem jako z filmu. Je z ní nádherné bydlení

Móda
Jak se obléct na letní dovolenou u moře 2024: Tyto okouzlující outfity pořídíte za pár stovek

Jak se obléct na letní dovolenou u moře 2024: Tyto okouzlující outfity pořídíte za pár stovek

Móda
5 trendy plavek, které by vám v létě 2024 neměly chybět na dovolené: Letí elegantní retro i zvířecí vzory

5 trendy plavek, které by vám v létě 2024 neměly chybět na dovolené: Letí elegantní retro i zvířecí vzory