Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Zchátralé hospodářské budovy přeměnili na moderní bydlení

Info ikona
Zchátralé hospodářské budovy přeměnili na moderní bydlení

Usedlost postavená už v 18. století se dřív skládala ze čtyř budov, které sloužily jako obytný dům, dílna s chlívkem a stodola. Po dlouhých desetiletích chátrání se znovu probudily k životu.

Terezie Benoni | 23. 02. 2023

Zchátralý statek stál dlouhé roky bez povšimnutí v Hainau a jeho kořeny sahají do konce 18. století. Do rekonstrukce se pustili architekti ze studia Marc Flick Architekt BDA pod vedením Marca Flicka. Cílem bylo přetvořit stávající stavby na prázdninový dům a stodolu jako dům pro hosty a pro společné užívání. Při rekonstrukci kladli stavitelé zvláštní důraz na použití ekologických a udržitelných stavebních materiálů, jako je jíl, rákos, břidlice, lněný olej a vlákna z měkkého dřeva. Chátrající stavbu bylo nutné rekonstruovat od základu a v souladu s místními směrnicemi o ochraně historických památek.

Galerie: Z trosek dokonalé bydlení
Mohlo by se vám líbit

Náprava necitlivých zásahů

Hlavní obytná budova prošla necitlivými opravami v období mezi 60.- 90. lety minulého století. „Místnosti byly malé, stísněné a zatuchlé. Po odhalení základní struktury budovy byl obraz ještě děsivější,“ vzpomínají architekti. „Čekala na nás ale také pozitivní překvapení. Objevili jsme historické nástěnné malby, které se skrývaly pod starými tapetami a starou výmalbou. Rozhodli jsme se pečlivě opravit. Staré historické okno se stalo předlohou pro tesaře, u kterého jsme zadali výrobu nových oken. Nad krokevní izolace byly provedeny tak, aby zůstala zachovaná odhalená střešní konstrukce.“ Původně byla budova rozdělená na dvě části. Stěny a stropní prvky byly odstraněné, aby vznikl jeden hlavní prostor. Kuchyň je situovaná v místě bývalého chlívku a lemuje ji betonová zeď ve tvaru písmene U. Tato prstencová kotva obsahuje topná tělesa a celý interiér zásobuje příjemným sálavým teplem.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku