Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Poznejte krásy přírody: Král lesa dočasně bez koruny

Právě konec zimy je chvílí, kdy se dá v lesích a oborách najít shozené paroží jelenů a daňků. Od nepaměti jde o cenné zboží, které se hodí na řadu věcí. A leckdo by dodal, že parohy jsou krásné a vše vyrobené z nich ještě hezčí.

Jana Kantorová | 25. 03. 2023

TEXT: PAVLA KÖPPLOVÁ 

Shazovat něco, čím se zvíře brání, pyšní, co mu dodá v bojích sílu a majestát? Z logiky věci, nerozum. Jenže... jeleni, daňci, sobi si mohou dovolit paroží shazovat proto, že jim naroste nové. Větší! A to rok co rok. Navíc tohle podnikají kvůli samicím. „Samicím se líbí znaky, které vypovídají o kvalitách samců,“ vysvětluje profesor Jaroslav Flegr. Zmíněný znak dámám totiž prozradí, v jaké zdravotní kondici se případný nápadník nachází, jak je na tom geneticky, jak je bytelný a zda si s ním má zadat. Paroží nelže. Profesor Flegr z Katedry filosofie a dějin přírodních věd PřF UK podotýká, že podprůměrní samci tím pádem nemohou falšovat své neduhy, tudíž se parohy přímo podílejí i na udržení dobré kondice populace parohaté zvěře. „Jelen musí do tvorby kvalitního paroží investovat. Potřebuje pro ně z potravy získat bílkoviny, minerální látky, hlavně vápník a fosfor,“ uvádí dál doktor přírodních věd. Byť se může zdát, že to odhazování „širáku“ v dál je věčná škoda, lze z něj mít i užitek. 

Galerie: Proč jeleni shazují paroží?

Padl dobrý materiál  

Střenky nožů, knoflíky, spony, brože, náušnice, přívěsky i další šperky; násady příborů, lustry, klíčenky, kravatové boly, různé plakety, hlavice k vycházkovým holím, obdivuhodný (leckdy i podivuhodný) nábytek, to vše lze udělat z paroží. „Za více než dvacet let jsem vytvořil stovky výrobků s mnoha motivy. Mé produkty vlastní řada lidí po světě. Mezi nimi jsou i VIP osobnosti; prezidenti a jejich manželky, velvyslanci, herci, sportovci,“ popisuje Miroslav Třmínek, kam až se s řezbou do parohu dostal. Profesí stavař a lesník pochází z myslivecké rodiny, sám je myslivec, takže to, že začal s vyřezáváním z parohů, je logické. Ta vášeň ho dostala mezi celebrity. „S množstvím vyřezaných motivů různých zvířat v počtu sedmadevadesáti druhů jsem zapsán v České knize rekordů,“ vysvětluje muž, který si se shozy rozumí, ač začal zpracovávat paroží až v pozdějším věku. Parohy lze jistě získat lovem. Dvanácterák či dokonce šestnácterák je kýžená trofej, leč... 

Mohlo by se vám líbit

Trend v bydlení: Divoká příroda u vás doma

“Obklopte se doma zelenými rostlinami, od drobných kaktusů po velké palmové listy,” říká designérka značky IKEA Iina Vuorivirta. Poradí, jak najít vlastní styl a v čem je typický severský vkus.
marianne.cz

Lovu stop! A co říká zákon?  

Shozené parohy se často i jen tak povalují v lese. Spíše jeden paroh, málokdy se totiž stane, že jsou zvířetem shozeny oba současně. Jako první začínají koncem zimy se shozem nejstarší a největší kusy. Pokud ovšem kdokoli paroží najde, neměl by si je nechat, ale oznámit nález hajnému. Bez povolení se může přisvojení shozu stát přestupkem nebo, podle ceny, dokonce trestným činem. „Paroží trofejové zvěře, ať už jde o jelena, srnce či daňka, patří podle zákona o myslivosti uživateli dané honitby,“ konstatuje dlouholetý myslivec Třmínek. Pravdou je, že ne každý hajný to řeší, ne každý je nálezci osloven. Na sociálních sítích kolují inzeráty nabízející prodej parohů, ovšem pozor, jde o hodně tenký led. Shozy spárkaté zvěře váží i pár kilo. Jelen, jemuž odešel jeden paroh, tedy dělá vše pro to, aby se zbavil i druhého. Přesto nalezené shozy, byť se jejich nositeli ulevilo, ad hoc nálezci nepatří. U majitele honitby lze požádat o „povolení ke sběru shozu paroží“. 

Mohlo by se vám líbit

Udržitelné cestování! Šest měst pro ekologicky smýšlející cestovatele

Všichni víme, že cestování automobilem není pro naši planetu to pravé ořechové. I proto celosvětový vyhledávač hotelů vytvořil žebříček šesti měst, ve kterých můžete pohodlně cestovat veřejnou dopravou nebo chodit pěšky.
marianne.cz

Zajímavosti o paroží

Rohy versus parohy
Rohy (má kráva, beran, kozel) jsou trvalé a stále se zvětšují, parohy zvěř shazuje každý rok. Ty také rostou a mnohem rychleji než rohy. Ještě jeden rozdíl – roh je dutý, paroh plný. 

Kdo má nej...
Řečeno jednoduše, čím je jelen starší, tím má mohutnější parohy. Nezáleží jen na stáří, ale i na jeho zdravotním stavu, vhodnosti
a množství krmiva. U přestárlých jedinců kvalita paroží klesá. Jeho velikost ale ukáže přibližný věk. Největší nosí los aljašský, váží 25 kg! 

Kdy to roste? 
Od března do července parohy rostou až o dva centimetry denně, poté kostnatí. Před říjí nastává vytloukání, to se samci zbavují kožního obalu, který je svědí.

Mohlo by se vám líbit

Pár seniorů toužil bydlet v přírodě, tak jim navrhli dokonalý mini domek

Domek, který dokáže konkurovat dvoupokojovému bytu, navíc stojí pouze zlomek ceny a k tomu je na kolečkách, aby se na něj nevztahovala komplikovaná stavební povolení. Tak se podařilo splnit sen o bydlení v přírodě jednomu staršímu páru.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dobrý nápad
Domácí zmrzku zvládnete i bez zmrzlinovače. Z čerstvých jahod bude dokonalá

Domácí zmrzku zvládnete i bez zmrzlinovače. Z čerstvých jahod bude dokonalá

Dobrý nápad
KVÍZ: Zdraví, sílu najdeš v sýru! Vyzkoušejte, zda se vyznáte v jednotlivých druzích

KVÍZ: Zdraví, sílu najdeš v sýru! Vyzkoušejte, zda se vyznáte v jednotlivých druzích

Dobrý nápad
Recept: Čokoládové muffiny s malinami, na kterých si opravdu pochutnáte

Recept: Čokoládové muffiny s malinami, na kterých si opravdu pochutnáte

Dobrý nápad
Recept na jahodovou bublaninu: Tahle vám zaručeně zachutná!

Recept na jahodovou bublaninu: Tahle vám zaručeně zachutná!