Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Udržitelné cestování! Šest měst pro ekologicky smýšlející cestovatele

Všichni víme, že cestování automobilem není pro naši planetu to pravé ořechové. I proto celosvětový vyhledávač hotelů vytvořil žebříček šesti měst, ve kterých můžete pohodlně cestovat veřejnou dopravou nebo chodit pěšky.

Pojem udržitelné cestování už není žádnou velkou neznámou. Jenže, jak s udržitelným cestováním začít? Možná vás překvapí, že jednoduchou volbou je vyměnit cestu automobilem, případně taxíkem, za veřejnou dopravu nebo chůzi. Na to upozorňuje také vyhledávač hotelů Booking, který sestavil žebříček šesti měst, ve kterých k životu ani cestování automobil nepotřebujete.

Mohlo by se vám líbit

Cestování o samotě aneb Jednoduchý způsob, jak poznat sami sebe

„Po vystudování univerzity by měl člověk několik let bloudit sám po Evropě,“ říkal Jan Amos Komenský, který sám procestoval velkou část Evropy. Já to udělal také. Navštívil jsem sedmnáct evropských zemí. Sám. Díky cestování jsem našel novou cestu k sobě i k ostatním. Chcete vědět, jak z dovolené dostat víc než jen fotky na Instagram či Facebook, opálenou kůži a vzpomínky na hlavní turistické atrakce?
marianne.cz

Kjóto, Japonsko

Pokud jste už někdy byli v Japonsku, pak jistě víte, že cestování tamní veřejnou dopravou je zážitek na celý život (a to v dobrém slova smyslu!). I když jsou historické památky a zajímavá turistická místa od sebe poměrně vzdálená, díky četným zastávkám veřejné dopravy je všechny zvládnete navštívit. V neposlední řadě můžete jak Kjóto, tak i jiná japonská města objevovat pěšky. Toulat se uličkami je mnohdy větším zážitkem, než dorazit na místo, které je přeplněné turisty se selfie tyčemi.

New York, USA

Chápeme, že v New Yorku si automobil zřejmě nepůjčíte. Přesto mnoho cestovatelů využívá služby místních taxikářů. Zkuste při návštěvě New Yorku zapomenout na všechny aplikace taxi služeb, které máte v chytrém telefonu, a dejte šanci místní veřejné dopravě. Slibujeme, že v New Yorku se rozhodně neztratíte!

Kodaň, Dánsko

Hlavní město Dánska patří k nejudržitelnějším městům světa. To je také dáno skutečností, že místní obyvatelé upřednostňují jízdu na kole před jízdou v autě. Až se tedy ocitnete v Kodani, inspirujte se Dány, a užijte si hlavní město z cyklistického sedla. Po městě najdete nespočet stojanů s městskými koly, které si můžete prostřednictvím aplikace „odemknout“, za poplatek vypůjčit, a následně vrátit. Pokud k milovníkům cyklistiky nepatříte, pak vám zaručujeme, že nejzajímavější památky můžete „pokořit“ pěšky.

Info ikona
Kodaň

Taipei, Taiwan

Podle uživatelů Booking je Taiwan jednou z nejlepších destinací pro cestování veřejnou dopravou. Díky osmi národním parkům, nádherným horám, pobřežním ostrovům a relaxačním letoviskům s horkými prameny je Taiwan také perfektní volbou pro dobrodružné cestovatele, kteří nechtějí trávit dovolenou pouze ve městě. Pokud tedy hledáte zajímavou destinaci pro svou letní dovolenou, dejte šanci právě Taiwanu.

Marrákeš, Maroko

Věděli jste, že Maroko patří k zemím, které v posledních letech udělaly v oblasti udržitelnosti velký krok ku předu? Není žádným tajemstvím, že místní vláda podporuje obnovitelné zdroje energie, usiluje o zákaz plastových tašek a zavádí elektroautobusy. I díky tomu se Marrákeš stává ideální destinací pro ekologické cestovatele, kteří k prozkoumávání města mohou využít například Medina-Bikes, tedy městská kola, nebo již zmiňované elektroautobusy.

Praha

Voilà! Také Praha patří podle Booking k městům, které jdou ruku v ruce s udržitelným stylem cestování. Není divu, síť pražské veřejné dopravy je opravdu propracovaná, a téměř kamkoliv se turista dostane metrem, autobusem nebo tramvají. Stejně tak je pro Prahu typické, že mnoho cestovatelů chodí pěšky.

Zdroj: partner.booking.com

Mohlo by se vám líbit

6 chyb, kterých se dopouštíme během cestování

Dejte si pozor na těchto šest chybiček, které mohou mít dopad na pohodovou atmosféru vaší dovolené.
marianne.cz

Související články

Zábava
Kvíz: Princ George slaví narozeniny! Co víte o budoucím britském královi? Otestujte se

Kvíz: Princ George slaví narozeniny! Co víte o budoucím britském královi? Otestujte se

Zábava
Horoskop od 22. července 2024: Býci by si měli ověřovat informace, Blíženci se soustředit na úspěch

Horoskop od 22. července 2024: Býci by si měli ověřovat informace, Blíženci se soustředit na úspěch

Zábava
Úplněk 21. července 2024 podle čísel a hvězd: Nenechte se vyprovokovat a věnujte se svému tělu

Úplněk 21. července 2024 podle čísel a hvězd: Nenechte se vyprovokovat a věnujte se svému tělu

Zábava
Kvíz: Víte, co patří do Cosmopolitanu a co nikdy nenajdete v Mojitu? Ověřte si, jak dobře znáte letní drinky

Kvíz: Víte, co patří do Cosmopolitanu a co nikdy nenajdete v Mojitu? Ověřte si, jak dobře znáte letní drinky