Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Venkov & styl

O kočce sphynx kolují mýty. Jeden z nich může vést k nepříjemnostem

Kočku sphynx si s žádnou jinou nespletete, protože jejím hlavním poznávacím znakem je to, že nemá srst. Tím pádem se o ní mnohdy hovoří jako o mazlíčkovi, který je ideální pro osoby s alergií na kočky. Jde ovšem o omyl, který může vést k zdravotním potížím.

Jana Bitalová | 9. 04. 2024

Kočka sphynx je na pohled zvláštní, zajímavá, pro někoho možná trochu kontroverzní. Často se o ní hovoří jako „o té egyptské“, ale kočky bez srsti chovali už staří Aztékové. Přímo plemeno sphynx pak bylo vyšlechtěno v roce 1966 v Ontariu, proto se jim říká kanadské sphynx. Později, na přelomu 80. a 90. let  minulého století, se pak v Rusku začalo se šlechtěním donských sphynx.

Samota kočkám sphynx ubližuje

Plemeno sphynx je specifické svou povahou. Chcete-li kočičího mazlíčka, který k vám přilne, pak bude tou pravou volbou. Tito naháčci, jak se jim přezdívá, se stávají až závislými na svých páníčcích, naopak odloučení nesou velice špatně, a dokonce může vést k onemocnění zvířete. Rádi se mazlí a jsou v blízkosti svých lidí.

O pokožku bezsrstých koček se musíte starat

Sphynx se chovají v několika barvách, což se projevuje na kůži, která může být rezavá, bílá a černá. Někteří jedinci pak mají rozdílné barvy očí. Velikostí jde o střední druh kočky, který mívá hmotnost zhruba od tří do sedmi kilogramů, přičemž kocouři bývají většího vzrůstu.

Během slunečných dnů by kočka sphynx, vzhledem k holé kůži, měla být doma, aby nedošlo k popálení. Pokud ale přeci jen půjde ven, je potřeba jí poskytnout ochranu před paprsky, a to speciální kosmetikou. Nesmí se to ovšem přehánět, protože by mohlo dojít k ucpání potních žláz.

I na sphynx můžete být alergičtí!

Někdy se objevují chybná tvrzení, že jakmile kočka nemá srst, je vhodná pro alergiky. Pravda to je v případě, že máte alergii pouze na kočičí srst, respektive roztoče, kteří se v ní drží. Jakmile se však váš zdravotní problém týká slin koček, pak i sphynx vyvolá alergickou reakci.

Mohlo by se vám líbit

Slepice hedvábničky zdobí dvůr a mají dobrou povahu. Nebyly by pro vás správnými společníky?

Hedvábničky jsou takové chlupaté kuličky, které se roztomile valí trávou. Mají milou povahu a nejsou náročné na chov. Navíc slepice tohoto plemene odchovají kuřata i jiných druhů drůbeže. Existují však také další důvody, proč je chovat... Pojďte je s námi poznat.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zahrada
Půdu už pro pěstování rostlin potřebovat nebudete. Vyzkoušejte hydroponii!

Půdu už pro pěstování rostlin potřebovat nebudete. Vyzkoušejte hydroponii!

Dobrý nápad
Jak dosáhnout kuchyně s venkovským kouzlem? Naše galerie vás inspiruje

Jak dosáhnout kuchyně s venkovským kouzlem? Naše galerie vás inspiruje

Cestování
KVÍZ: Krása a rozmanitost české přírody. Vyzkoušejte, jak dobře ji znáte

KVÍZ: Krása a rozmanitost české přírody. Vyzkoušejte, jak dobře ji znáte

Zahrada
Domácí postřik na padlí, kadeřavost a další choroby rostlin: Pomůže jedna bylina

Domácí postřik na padlí, kadeřavost a další choroby rostlin: Pomůže jedna bylina