Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Křepelky mají zdravější vajíčka než slepice a nejsou náročné. Pořiďte si je i vy

Info ikona
Křepelka

Drobné křepelky u nás nejsou tolik rozšířené jako slepice. Jejich chov je přitom snazší a vajíčka zdravější. Pojďte se podívat, zda by pro vás byly křepelky tím pravým druhem drůbeže.

Jana Bitalová | 20. 03. 2024

Křepelky jsou považované za nejmenší druh drůbeže. Pořídit si přitom můžete nosný nebo masný typ. Jak už označení napovídá, každý má svá specifika. První snese cca 300 vajíček za rok, ale má nižší hmotnost: 100 až 140 g, druhý snese asi 200 vajec, ale je vhodnější k použití na maso, protože může mít okolo 240 g. 

Nesmí být ve stresu

Křepelky potřebují mnohem menší prostor než jiné druhy drůbeže. Zato jde o plachá zvířata, kterým byste měli dopřát klid. Z toho důvodu není vhodné, aby sdílely prostor se slepicemi, kachnami nebo jinou drůbeží.

Mnozí chovatelé dokonce přistupují ke klecovému chovu, kde má každá křepelka vlastní prostor. Dosáhnou tak jejich klidu, vyšší snůšky a snížení rizika, že bude snesené vajíčko poškozeno. V případě voliéry totiž křepelky mnohdy snášejí, kde je to zrovna napadne, nikoliv do hnízd, a vajíčka se pak rozbijí.

Vajíčka s vitamíny, maso bez tuku

O křepelčích vajíčkách se říká, že neobsahují cholesterol. Jde ovšem o rozšířený mýtus, který se nezakládá na pravdě. Vhodná do jídelníčku jsou ale proto, že dodávají bílkoviny, esenciální aminokyseliny a vitamíny (A, D, E, B1, B2 a B12). Dále také hořčík, vápník, železo a fosfor i další zdraví prospěšné látky, jimiž posilují imunitu a příznivě působí na kardiovaskulární systém. Maso mají křepelky jemné a s nízkým obsahem tuku.

Mohlo by se vám líbit

Obaly od vajíček nevyhazujte, ale využijte při zahradničení. Na co se vám hodí?

Už je to tady! Období, které každý nadšený pěstitel ke konci zimy netrpělivě vyhlíží, nastalo. Doba, kdy konečně vyséváme semínka a připravujeme si sazeničky na hlavní sezónu. K tomu nám pomůžou i kartony od vajíček, které jinak většinou skončí v koši. Využijte je a ulehčete si práci.
marianne.cz
Zdroj článku