Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Chov králíků pro začátečníky: Tvrdý chléb ušákům nedávejte, může jim uškodit

Dřív byla králíkárna snad u každého venkovského stavení. V současnosti už domácí chovy nejsou tak časté, nicméně třeba o něm právě vy uvažujete. Zjistěte proto, co musíte vědět, než si ušáky pořídíte.

Jana Bitalová | 24. 05. 2024

Chov králíků sloužil hlavně jako zdroj masa, které je dobře stravitelné a ve srovnání s jinými druhy má méně tuku a cholesterolu. Kromě toho obsahuje vitamíny skupiny B a malé množství sodíku. Možná je to i váš důvod, proč se chcete do chovu pustit. Někteří chovatelé se zase rádi účastní výstav nebo zkrátka mají králíky pro radost jako domácí mazlíčky. Ať už je vaše motivace jakákoliv, dobře si rozmyslete, jaké plemeno pořídíte

Zvláště u králíků určených pro výstavy existují striktní pravidla. Projděte si internet, kde zjistíte, jaká jsou chovná plemena, promyslete, které by se vám nejvíce líbilo, a pak kontaktujte chovatele, jenž se mu věnuje a jezdí po výstavách. Nebo na to jděte jinak: navštivte rovnou některou z pořádaných výstav a tam se s chovateli potkejte osobně. 

U chovu určeného na maso je plemeno také podstatné. Záleží na něm totiž kvalita masa i doba, za jakou králíci dosáhnou jateční váhy. Každé plemeno má své specifické vlastnosti, a proto je důležité vybrat to, které nejlépe vyhovuje vašim potřebám. Mezi masná plemena přitom patří burgundský, kuní velký, velký světlý stříbřitý, český albín, kalifornský a siamský velký.

Mohlo by se vám líbit

Domácí chov slepic: Co musíte vědět, než s ním začnete?

Kdysi bývaly slepice běžnou součástí snad každého dvora. To už sice neplatí, přesto si je mnozí lidé pořizují, aby měli domácí vajíčka. Pokud nad tím také uvažujete, následující informace byste měli vědět.
marianne.cz

Jak na chov králíků?

Králíci potřebují dostatek prostoru, a to ať už jsou ve výběhu s kotcem, nebo v králíkárně. Ani v jednom případě by nemělo jít o místo na přímém slunci a větru. Uvnitř musíte králíkům udržovat sucho a zajistěte, aby měli světlo a uzavřeným prostorem proudil vzduch. 

U podestýlky dodržte tato tři pravidla: nebude králíčka tlačit, absorbuje moč a bude bezprašná – například sláma a hobliny. Misky na krmivo pořiďte kameninové nebo keramické, aby je králíci nepřevrhli. Na vodu můžete použít také tyto nádoby, ale lepší jsou napáječky, do nichž se nedostanou nečistoty.

Info ikona
Králík.

Co má být na králičím jídelníčku?

Králíci jsou býložravci, proto je základní složkou jejich stravy seno, které potřebují pro zdravé trávení. Dále jsou skvělou volbou kvalitní granule, naopak se raději vyhněte směsím, které obsahují různé barevné pamlsky se zbytečnou chemií. Pokud budete chtít svým králíkům dopřát čerstvou trávu, pak to není problém, ale vždy musí být právě utržená. Při jejím skladování totiž hrozí zapaření, které by králíky mohlo stát život. Zdravou dobrotou jsou také mnohé druhy zeleniny a ovoce, jako je mrkev, salátová okurka a jablko. 

Někteří chovatelé dávají svým králíkům tvrdý chléb. Říká se o něm, že si jeho chroupáním obrušují zuby. Pravda to ovšem není, chleba v králičí tlamě navlhne slinami, a tak tuto funkci nesplňuje. K tomu obsahuje značné množství sacharidů, což není pro králíky ideální. K obrušování zubů stačí dostatek sena, případně chemicky neošetřené větvičky ovocných stromů.

Co když králík onemocní?

Králíci jsou náchylní k parazitárním a infekčním onemocněním. Bohužel existují i takové nákazy, které napadnou celý chov a jedinou možností je utracení králíků. Mezi nejčastější zdravotní komplikace přitom patří průjem, rýma, kokcidióza, myxomatóza, králičí mor a další. Při podezření na problém ihned kontaktujte veterináře, aby se případná nemoc včas podchytila. Pravidelné očkování a prevence v podobě vitamínů a doplňků stravy jsou nezbytné.

Mohlo by se vám líbit

Chov morčat: V některých zemích nesmíte mít jen jedno. Důvod je logický!

Morčata jsou skvělými společníky, kteří se ozývají roztomilým pískáním. Jejich chov není příliš náročný, i když několik pravidel má. Díky jejich dodržení bude váš upovídaný společník spokojený a v dobré kondici.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dobrý nápad
Recept na jahodovou bublaninu: Tahle vám zaručeně zachutná!

Recept na jahodovou bublaninu: Tahle vám zaručeně zachutná!

Dobrý nápad
KVÍZ: Kolik toho víte o kávě, kterou možná právě vy pijete každý den?

KVÍZ: Kolik toho víte o kávě, kterou možná právě vy pijete každý den?

Dobrý nápad
Muškáty na slavnostní výzdobu? Rozhodně ano! Takhle jste je možná ještě neviděli

Muškáty na slavnostní výzdobu? Rozhodně ano! Takhle jste je možná ještě neviděli

Dobrý nápad
Sezóna jahod vrcholí! Pusťte se do marmelády a užívejte si jejich chuť po celý rok

Sezóna jahod vrcholí! Pusťte se do marmelády a užívejte si jejich chuť po celý rok