Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

KVÍZ: Vyznáte se v plemenech koček? Vyzkoušejte zábavný kvíz plný roztomilosti

Kočky jsou oblíbenými domácími mazlíčky, kterých existuje mnoho plemen. Poznejte některé z nich blíže a také vyzkoušejte své znalosti v kvízu.

Jana Bitalová | 15. 05. 2024

Kočky patří mezi vyhledávané domácí mazlíčky pro svou nezávislou povahu, kterou se zvláště některé nebojí dát patřičně najevo. Kromě toho jsou považovány za terapeutické, protože mají pozitivní vliv na lidskou psychiku. Vybrat si přitom můžete z mnoha plemen, jako jsou například následující...

Siamská kočka 

Siamská kočka pochází z Thajska, kde pravděpodobně žila už ve 14. století. Existují dokonce legendy o tom, že byla spojena s královskou rodinou a chrámy. Toto plemeno má charakteristické zbarvení s tmavými obličejem, tlapkami a ocasem a světle čokoládově hnědým tělem. Je středně velké, svalnaté a má dlouhý a tenký ocas. Povahou je to kočka velmi energická a zvídavá

Britská krátkosrstá kočka

Byla vyšlechtěna kolem roku 1900 ve Velké Británii, a to křížením perských a domácích krátkosrstých koček. Původně existovala pouze v modré variantě, ale později byly vyšlechtěny i další barvy. V současnosti tedy existuje i černá, bílá, krémová, mramorovaná, želvovinová, dvoubarevná a další. Britské krátkosrsté kočky jsou známé svou přítulnou, vyrovnanou a klidnou povahou, díky níž jsou vhodné pro rodiny s dětmi.

Perská kočka

Patří mezi nejstarší čistokrevná plemena koček, přičemž do Evropy se dostala buď v 17., nebo 16. století. Její původ je spojován s oblastmi jako Írán, Arménie, Turecko a Irák. Tyto kočky mají velkou a kulatou hlavu, malé uši a velké oči. Jejich tělo je robustní s krátkými a silnými končetinami. Existuje více než 60 různých barevných typů peršanek, zahrnující jednobarevné, strakaté atd. Péče o dlouhou srst byla dříve vnímána jako náročná, ale s dostupností kvalitních kosmetických přípravků se zjednodušila.

Habešská kočka 

Jde o jedno z nejstarších známých plemen koček a pravděpodobně pochází z Etiopie. Do Anglie byla přivezena z Dálného východu a začala být šlechtěna v 19. století. Habešské kočky jsou středně velké, mrštné a temperamentní. Mají dlouhé, štíhlé končetiny, oválné tlapky a dlouhý ocas. Srst je charakteristická střídajícími se světlými a tmavými proužky. Povahou jsou tyto kočky hravé, aktivní a zvědavé, takže potřebují dostatek pozornosti od svých páníčků.

Barmská kočka 

Barmská kočka je plemeno rozdělené na americký a evropský podtyp, přičemž se liší vzhledem. Má různé barevné varianty, které zahrnují původní hnědou a také modrou, čokoládovou a další. Svou historií sahá do Thajska, kde jsou první zmínky o podobných kočkách. V roce 1930 byla do USA importována kočka jménem Wong Mau, která položila základy chovu tohoto plemene v Americe. Plemeno je známé svou vřelostí, přátelským vztahem k lidem a inteligencí. Má však tendenci být náročné na pozornost a nevhodné pro dlouhodobý pobyt o samotě. 

Mohlo by se vám líbit

O kočce sphynx kolují mýty. Jeden z nich se týká alergie na kočky a může vést ke zdravotním komplikacím. Nevěřte mu!

Kočku sphynx si s žádnou jinou nespletete, protože jejím hlavním poznávacím znakem je to, že nemá srst. Tím pádem se o ní mnohdy hovoří jako o mazlíčkovi, který je ideální pro osoby s alergií na kočky. Jde ovšem o omyl, který může vést k zdravotním potížím.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dobrý nápad
KVÍZ: Tohle ovoce jste nejspíš nikdy neviděli! Poznejte ho a také zkuste kvíz

KVÍZ: Tohle ovoce jste nejspíš nikdy neviděli! Poznejte ho a také zkuste kvíz

Dobrý nápad
Vyrazte si pro sladké jahody. Víme, kam na samosběr po celé České republice

Vyrazte si pro sladké jahody. Víme, kam na samosběr po celé České republice

Dobrý nápad
Jak dosáhnout kuchyně s venkovským kouzlem? Naše galerie vás inspiruje

Jak dosáhnout kuchyně s venkovským kouzlem? Naše galerie vás inspiruje

Dobrý nápad
Pažitku zná každý, ale její květy používá málokdo. Změňte to a nebudete litovat

Pažitku zná každý, ale její květy používá málokdo. Změňte to a nebudete litovat