Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Tradice

Boží tělo – půvabný, ale pozapomenutý tradiční svátek předletního období

Info ikona
Božítělový průvod vychází z Letařovic

Božítělová slavnost patří mezi pohyblivé církevní svátky a její datum je odvozeno od data Velikonoc. Obvykle se koná na přelomu května a června. O obnovu tohoto svátku se v Podještědí zasloužil spolek Dubáci

Terezie Benoni | 5. 06. 2022

Spolek založený v roce 2012 mladým historikem Janem Havelkou a dalšími nadšenci kromě toho, že opravuje zdejší památky, obnovuje také zapomenuté tradice. Jednou z akcí, které pořádají, je festival mezi dvěma Jány, jehož součástí je i božítělové procesí.

Info ikona
Slavnost Božího těla začíná mší v Letařovickém kostele svatého Jakuba Staršího.

Slavnostní den začíná v lavicích letařovického kostela unikátního svým dřevěným kazetovým stropem. Do kostela s sebou lidé nosili na posvěcení věnečky z lučních bylin nebo březové ratolesti. Ty si pak nosili domů pro štěstí. Dávaly se i dobytku a ratolesti se sázely do polí pro lepší úrodu.

Info ikona
Odvar z posvěcených věnečků uzdravoval dobytek nebo pomáhal při bouři.

V procesí samotném je jasný řád. V jeho čele jde Jan Havelka, který nese křížek. Za ním jdou ministranti s korouhvemi a družičky rozhazující podle tradice okvětní lístky při zastavení u původně čtyř oltářů. Čtyři chlapci v krojích nesou nad farářem baldachýn, symbolizující nebesa. Farář drží monstranci, v níž je uložena hostie – Boží tělo.

Info ikona
Procesí se zastavuje u venkovních oltářů

K pravému Božímu tělu ale ještě patřily rány z moždířů. Doplňovaly jej také rány všeho druhu, například při "střelbě na ptáka", ostrostřelecké soutěži o krále střelců, kvůli níž se pak říkalo: Ran jak o Božím těle!

Letařovické slavnosti Božího těla
Mohlo by se vám líbit

Maminčina modro-bílá kuchyně byla navržená s láskou

Pro architekta není asi krásnějšího, ale zároveň i složitějšího úkolu než navrhovat cokoliv pro vlastní rodinu. Jak se podařila rekonstrukce kuchyně ve starém německém domě ze 30. let 20. století?
marianne.cz

Zdroj informací: Venkov a styl