Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Na zahradě jako v lese: Ztepilý český kluk... to je smrk

...jehož si řada lidí spojuje se svěží barvou a příjemnou vůní, které sílí v čase adventu a vrcholí Štědrým večerem. Smrk je pak mnohde král! Přebírá roli vánočního stromku doma, stejně jako v zahradě.

Jana Kantorová | 25. 02. 2024

Text: MICHAELA ŠMERGLOVÁ

Picea, tedy smrk, u nás sídlil už v době ledové. Rostl a bylo mu hej. To když byl
součástí vícedruhových porostů a žil tam, kde mu bylo přirozené. Pak ekonomickou rukou člověka nastala jeho monokulturní éra, a záhy bylo zle... Smrk „podklesl“ v kolenou, což se týká lesů, ne zahrad. Každopádně strom za vyčítavé pohledy, které na něj poté lidé obecně začali vrhat, nemůže. U německy hovořících sousedů Fichte, u Poláků swierk a pro Slováky smrek roste volně na půdě našich zemí hlavně v druhu zvaném ztepilý.

Galerie: Když zahradou zavoní smrkové jehličí
Mohlo by se vám líbit

Překrásná zahrada i v zimě: Otužilá zimní královna

V bílých či purpurových šatech jsou čemeřice korunovanými vládkyněmi zasněžených zahrad.
marianne.cz

SMRČEK V ZAHRÁDCE? ANO!

Dívat se na solitérní smrk v zahradě je stejně působivé jako jich sledovat víc. „Není nutné mít na zahrádce u domu smrkový les. Na menším prostoru je ideální zasadit zakrslé či převislé druhy smrku ztepilého tak, aby se vzájemně nekryly a vynikly,“ přibližuje zahradní architektka Iva Válová jednu z variant užití smrku v ozdobné zahradě. I smrk sivý doporučuje v zakrslé podobě, a ideálně k vřesovišti. „Úžasně barevně působí smrk východní, jehož mladé jehlice jsou žluté, posléze tmavě zelené. Hezký je i pichlavý alias stříbrný. Roste pomalu, ale také zde třeba promyslet, kam ho umístit. Rozpíná se do šířky,“ naznačuje odbornice s tím, že výsadbu smrčků na zahradě nutno plánovat předem. Rozmístit náletové sazenice z lesa jen tak bez rozmyslu se může za pár let stát problémem. Kdo zná Smetanův smrk, který skladatel zasadil roku 1860 při návštěvě Čeňkovy pily, ten ví...

Tip redakce: 

Smrk v zahradě je ideální usadit jednou provždy na slunné, středně vlhké místo. Zprvu je nutná pravidelná zálivka, posléze i odborný zástřih a udržení tvaru či výšky.

Mohlo by se vám líbit

Pohádkový zážitek: Zahrada plná historie a barev

Na pěšinách lemovaných hustým křovím je vzrušující, že dopředu nikdy nevíte, kam vás zavedou. Divoké růže, svídy a brsleny plné ptačích povyků a opuštěných hnízd se krčí u pat starých bezů, jejichž hanbatou krásu částečně skrývají pomerančově zbarvené listy révy amurské. Tento zdatný šplhoun využívá příležitosti dostat se co nejblíž k nebi. Že by vyhlížel zatoulané sluníčko?
marianne.cz

RŮZNÉ TVARY, RŮZNÉ VÝŠKY

„Smrků je víc druhů i kultivarů, ale na půdu jsou vesměs nenáročné. Záleží na vkusu majitele zahrady i na tom, co od nich čeká,“ míní zahradní architektka. Ze smrčků lze tvořit plot, stěnu, povislou schovávačku... „Mnohé jde nechat v kontejneru a po zahradě či terase je přemisťovat. Jednou mohou být vánočním stromkem u dveří, jindy zeleně přizdobí záhon půdokryvných růží. Vždy jsou oživení,“ uzavírá Válová.

Tip redakce: 

  • Chladný nádech. V zimních měsících může stromek sloužit jako ozdobný solitér i útočiště menších zvířat či ptáků.
  • Balkonové blues. Na terase i balkoně působí zelený strom celoročně jako oživení. A kousek přírody je tak na dosah.
Mohlo by se vám líbit

Zahrada nespí ani v zimě: Zasaďte si barevné jaro

Kdo si na podzim vysadí do květináčů jarní cibuloviny, může se velmi brzy po skončení zimy těšit na pestrobarevné květinové dekorace.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zahrada
Kompostování na zahradě: Bioodpad nemusíte házet do popelnice, zužitkujte ho

Kompostování na zahradě: Bioodpad nemusíte házet do popelnice, zužitkujte ho

Zahrada
Krásky fuchsie: Rozzáří balkon, terasu i zahradu. Stačí se o ně dobře starat

Krásky fuchsie: Rozzáří balkon, terasu i zahradu. Stačí se o ně dobře starat

Zahrada
Půdu už pro pěstování rostlin potřebovat nebudete. Vyzkoušejte hydroponii!

Půdu už pro pěstování rostlin potřebovat nebudete. Vyzkoušejte hydroponii!

Zahrada
Domácí postřik na padlí, kadeřavost a další choroby rostlin: Pomůže jedna bylina

Domácí postřik na padlí, kadeřavost a další choroby rostlin: Pomůže jedna bylina