Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Zahrada nespí ani v zimě: Zasaďte si barevné jaro

Info ikona
narcisy

Kdo si na podzim vysadí do květináčů jarní cibuloviny, může se velmi brzy po skončení zimy těšit na pestrobarevné květinové dekorace.

Jana Kantorová | 30. 11. 2023

TEXT: Alexandra Koutná 

Ať už do záhonů, nebo květináčů, podzimní čas je ideální pro vysazování jarních cibulek. Díky tomu budou mít možnost pořádně zakořenit. V poslední době je čím dál oblíbenější pěstování tulipánů a narcisů v květináči. Zářivými barvami totiž dokážou rozsvítit terasu či vstupní bránu v době, kdy je na delší pobyt na zahradě přece jen ještě zima. 

Galerie: Zasaďte si jaro už na počátku zimy
Mohlo by se vám líbit

Jak na to? 

Při výsadbě cibulovin zvesela popusťte uzdu fantazii. Věděli jste, že je můžete zkombinovat i s jinými typickými jarními rostlinami? Má to však svoje pravidla. Zatímco mrazuvzdorné violky rohaté lze zasadit k cibulkám rovnou, sedmikrásky a violky zahradní přidejte raději k cibulovinám až na jaře v rozkvetlém stavu. Nádherně však vypadají i květinové aranže vytvořené pouze z cibulovin. Zvolit můžete rostliny v jednom barevném odstínu – kupříkladu žluté narcisy nebo purpurové tulipány různých tvarů a velikostí či vytvořit pestrobarevnou směs. Tulipány a narcisy je dobré doplnit nízkými modřenci nebo sasankami. 

Květináče či truhlíky se zasazenými cibulkami poté uložte k přezimování na venkovní chráněné místo, nejlépe někam pod střechu. Díky tomu na ně nenaprší a zároveň je předčasně neprobudí slunečné paprsky. Pak už nic nebrání tomu, aby vás na jaře vykoukly v celé své kráse. 

Mohlo by se vám líbit

Slunce v bedýnce  

Prim hraje kombinace bílých a žlutých narcisů. Z barevných květů se můžete těšit od dubna do května.

Nádobu o rozměru zhruba 50 × 40 × 30 cm vystelte pytlovinou a vysaďte do ní třeba: 

 1. Narcis trojmužný ‚Tresamble‘ – vysoký do 35 cm, elegantní, s několika květy na stonku, bílé barvy s krémově žlutou korunou, celkem 5 kusů.  
 2. Narcis okolíkatý ‚Sweetness‘ – vysoký do 45 cm, zlatožlutý, celkem 5 kusů. 
 3. Narcis bramboříkový ‚Jet Fire‘ – vysoký maximálně 30 cm, pouze jeden květ na stonku, žlutooranžové barvy, 5 kusů. 
 4. Hyacint ‚City of Haarlem‘– vysoký do 30 cm, světložlutý (3 kusy)  
 5. Modřenec ‚White Magic‘ – vysoký do 20 cm, ze začátku světle zelený, později čistě bílý, celkem 15 kusů.  
 6. Tulipán ‚Tulipa whitalii‘ – vysoký do 35 cm s drobnými žlutými či oranžovými květy, celkem 5 kusů. 
Mohlo by se vám líbit

Náruč plná tulipánů  

Uprostřed proutěného koše vysokého asi 35 cm se natahují do výšky tři odrůdy tulipánů v odstínech červené. Připravte se na to, že zatímco tulipány se plně rozvinou do krásy v květnu, jejich souputníci pokvetou již na přelomu března a dubna. 

 1. Tulipán liliokvětý ‚Purple dream‘ – vysoký do 50 cm, purpurové úzké květy, 5 kusů.  
 2. Třepenitý tulipán ‚Oviedo‘ – vysoký do 40 cm, výrazné květy krémově bílé až růžové barvy, celkem 7 kusů.  
 3. Papouškovitý tulipán ‚Mysterious Parrot‘ – výška do 35 cm, růžovofialové zvlněné květy, 3 kusy.  
 4. Sasanka vábná ‚White Splendour‘ – výška do 15 cm, několik čistě bílých květů na jednom stonku, 5 kusů.  
 5. Modřenec – vysoký do 25 cm, tmavě modré květy v hroznech na tenkých stoncích, celkem 10 kusů. 
Mohlo by se vám líbit

Zajímavosti:  

 • V zahradnictvích a na trzích je právě teď k dostání široká paleta cibulovin. Vybírejte si spíše větší cibulky a dejte si pozor na výskyt plísně či hniloby. Doma je skladujte na místě, kde je sucho a tma. Pokud si pro rozdělování cibulek vyberete originální nádoby z pálené hlíny, zinku nebo smaltu, výsledek bude ještě originálnější.  
 • Jednoduchá dekorace na stůl může být složena ze čtyř různých druhů narcisů. Jednoduché květináče můžete mezi sebou přemísťovat, nebo je kombinovat s jinými jarními cibulovinami.  
 • Zinková vana i vědro v sobě mají hezkou dávku nostalgie. A jak je vidět, zároveň poskytují také dostatek prostoru pro kombinaci tulipánů ‚Orange Princess‘ a violky trojbarevné (Viola tricolor). 
 • V proutěném koši krásně vynikne barevný kontrast sytě fialových tulipánů a drobných bílých květů svízele vonného. Svízel je vytrvalá lesní bylina, k tulipánům ho tak můžete přidat na podzim nebo hned zjara. Podzimní výsadba má velkou výhodu – svízel díky ní lépe zakoření a nemusíte se tak obávat, že při hloubení dírek poškodíte rašící tulipány. 
Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku