Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Zahrada nespí ani v zimě: Zasaďte si barevné jaro

Kdo si na podzim vysadí do květináčů jarní cibuloviny, může se velmi brzy po skončení zimy těšit na pestrobarevné květinové dekorace.

Jana Kantorová | 30. 11. 2023

TEXT: Alexandra Koutná 

Ať už do záhonů, nebo květináčů, podzimní čas je ideální pro vysazování jarních cibulek. Díky tomu budou mít možnost pořádně zakořenit. V poslední době je čím dál oblíbenější pěstování tulipánů a narcisů v květináči. Zářivými barvami totiž dokážou rozsvítit terasu či vstupní bránu v době, kdy je na delší pobyt na zahradě přece jen ještě zima. 

Galerie: Zasaďte si jaro už na počátku zimy
Mohlo by se vám líbit

Barevná podzimní zahrada: Kouzelné Jiřiny

Jedny z nejkrásnějších květin na zahradě nabízejí nepřeberné množství barev i tvarů. Stejně tak rozmanité mohou být i dekorace z jejich květů.
marianne.cz

Jak na to? 

Při výsadbě cibulovin zvesela popusťte uzdu fantazii. Věděli jste, že je můžete zkombinovat i s jinými typickými jarními rostlinami? Má to však svoje pravidla. Zatímco mrazuvzdorné violky rohaté lze zasadit k cibulkám rovnou, sedmikrásky a violky zahradní přidejte raději k cibulovinám až na jaře v rozkvetlém stavu. Nádherně však vypadají i květinové aranže vytvořené pouze z cibulovin. Zvolit můžete rostliny v jednom barevném odstínu – kupříkladu žluté narcisy nebo purpurové tulipány různých tvarů a velikostí či vytvořit pestrobarevnou směs. Tulipány a narcisy je dobré doplnit nízkými modřenci nebo sasankami. 

Květináče či truhlíky se zasazenými cibulkami poté uložte k přezimování na venkovní chráněné místo, nejlépe někam pod střechu. Díky tomu na ně nenaprší a zároveň je předčasně neprobudí slunečné paprsky. Pak už nic nebrání tomu, aby vás na jaře vykoukly v celé své kráse. 

Mohlo by se vám líbit

Zahrada: Levandule aneb Květina mnoha tváří

Levandule je jednou z nejčastěji používaných a nejoblíbenějších bylinek po celém světě. Její krásné fialové květy a výrazná vůně ji činí nejen okrasnou rostlinou, ale také důležitým prvkem v kuchyni, kosmetice a léčitelství.
marianne.cz

Slunce v bedýnce  

Prim hraje kombinace bílých a žlutých narcisů. Z barevných květů se můžete těšit od dubna do května.

Nádobu o rozměru zhruba 50 × 40 × 30 cm vystelte pytlovinou a vysaďte do ní třeba: 

 1. Narcis trojmužný ‚Tresamble‘ – vysoký do 35 cm, elegantní, s několika květy na stonku, bílé barvy s krémově žlutou korunou, celkem 5 kusů.  
 2. Narcis okolíkatý ‚Sweetness‘ – vysoký do 45 cm, zlatožlutý, celkem 5 kusů. 
 3. Narcis bramboříkový ‚Jet Fire‘ – vysoký maximálně 30 cm, pouze jeden květ na stonku, žlutooranžové barvy, 5 kusů. 
 4. Hyacint ‚City of Haarlem‘– vysoký do 30 cm, světložlutý (3 kusy)  
 5. Modřenec ‚White Magic‘ – vysoký do 20 cm, ze začátku světle zelený, později čistě bílý, celkem 15 kusů.  
 6. Tulipán ‚Tulipa whitalii‘ – vysoký do 35 cm s drobnými žlutými či oranžovými květy, celkem 5 kusů. 
Mohlo by se vám líbit

Zahrada, za jejímž vznikem stálo rozhodnutí ze srdce

O tom, že srdce je mnohdy spolehlivější rádce než rozum, ví své Markéta a Pavel Dvořákovi ze slunečného Smolotelského dvoru. I všední dny tu mají své nevšední kouzlo. Je to líbezná končina, kde uslyšíte ticho, uvidíte tmu a kde se místo na displej mobilu zakoukáte raději do korun nebetyčných stromů.
marianne.cz

Náruč plná tulipánů  

Uprostřed proutěného koše vysokého asi 35 cm se natahují do výšky tři odrůdy tulipánů v odstínech červené. Připravte se na to, že zatímco tulipány se plně rozvinou do krásy v květnu, jejich souputníci pokvetou již na přelomu března a dubna. 

 1. Tulipán liliokvětý ‚Purple dream‘ – vysoký do 50 cm, purpurové úzké květy, 5 kusů.  
 2. Třepenitý tulipán ‚Oviedo‘ – vysoký do 40 cm, výrazné květy krémově bílé až růžové barvy, celkem 7 kusů.  
 3. Papouškovitý tulipán ‚Mysterious Parrot‘ – výška do 35 cm, růžovofialové zvlněné květy, 3 kusy.  
 4. Sasanka vábná ‚White Splendour‘ – výška do 15 cm, několik čistě bílých květů na jednom stonku, 5 kusů.  
 5. Modřenec – vysoký do 25 cm, tmavě modré květy v hroznech na tenkých stoncích, celkem 10 kusů. 
Mohlo by se vám líbit

Zahrada, která vás nutí vrátit se duchem o několik století zpátky

Račte vstoupit do inspirativní říše jednoho z nejstarších rodů Spojeného království, kde se mistrně snoubí historie a současnost.
marianne.cz

Zajímavosti:  

 • V zahradnictvích a na trzích je právě teď k dostání široká paleta cibulovin. Vybírejte si spíše větší cibulky a dejte si pozor na výskyt plísně či hniloby. Doma je skladujte na místě, kde je sucho a tma. Pokud si pro rozdělování cibulek vyberete originální nádoby z pálené hlíny, zinku nebo smaltu, výsledek bude ještě originálnější.  
 • Jednoduchá dekorace na stůl může být složena ze čtyř různých druhů narcisů. Jednoduché květináče můžete mezi sebou přemísťovat, nebo je kombinovat s jinými jarními cibulovinami.  
 • Zinková vana i vědro v sobě mají hezkou dávku nostalgie. A jak je vidět, zároveň poskytují také dostatek prostoru pro kombinaci tulipánů ‚Orange Princess‘ a violky trojbarevné (Viola tricolor). 
 • V proutěném koši krásně vynikne barevný kontrast sytě fialových tulipánů a drobných bílých květů svízele vonného. Svízel je vytrvalá lesní bylina, k tulipánům ho tak můžete přidat na podzim nebo hned zjara. Podzimní výsadba má velkou výhodu – svízel díky ní lépe zakoření a nemusíte se tak obávat, že při hloubení dírek poškodíte rašící tulipány. 
Mohlo by se vám líbit

Květinové dekorace s muškáty: nápady na výzdobu stolů a letních oslav

Slunce a vysoké letní teploty přinášejí lidem dobrou náladu a chuť slavit. Ať to jsou narozeniny, Velikonoce, Den matek, zahradní slavnost nebo grilování za letního večera, příležitostí je mnoho. Nejdůležitějšími ingrediencemi pro vydařenou oslavu jsou nejen pohodoví lidé, chutné jídlo a spousta nápojů, ale také krásná výzdoba. Barevné květiny jsou nutností. Odborníci z iniciativy Pelargonium for Europe (PfE) se s vámi podělí o kreativní nápady na barevné dekorace stolů a oslav s použitím muškátů, které vám jistě dodají na dobré náladě.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zahrada
Vaječné skořápky nevyhazujte! Mají všestranné využití při péči o rostliny

Vaječné skořápky nevyhazujte! Mají všestranné využití při péči o rostliny

Zahrada
Hortenzie potřebuje specifickou péči. S ní vám rozzáří zahradu nebo balkon

Hortenzie potřebuje specifickou péči. S ní vám rozzáří zahradu nebo balkon

Zahrada
Vypěstujte si malinoostružinu a vychutnejte si lahodné spojení dvou druhů ovoce

Vypěstujte si malinoostružinu a vychutnejte si lahodné spojení dvou druhů ovoce

Zahrada
Slimáky nakrmte ovesnými vločkami, pak už nebudou mít chuť na vaše rostliny

Slimáky nakrmte ovesnými vločkami, pak už nebudou mít chuť na vaše rostliny