Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

6 benefitů, které přináší čtení

S knihou v ruce je život šťastnější.

Některou knihu zhltneme během odpoledne, k jiné se neustále vracíme a nedokážeme ji dočíst. Vybrat správnou knížku, která zaujme od první věty, je umění. Pokud si ale toto umění osvojíte, pak z četby můžete těžit i další benefity.

Proč byste se měli začíst i vy? Čtení...

…redukuje stres

Nezáleží na tom, kolik stresu máte v práci, ve svých osobních vztazích či s jakými starostmi se každý den setkáváte, protože pokud se ponoříte do poutavého příběhu, všechno jakoby najednou zmizelo. Dobře napsaná kniha má totiž moc přenést člověka do úplně jiného světa, nechat mu zapomenout na každodenní problémy a alespoň na chvíli zmírnit napětí. Navíc bylo i vědecky prokázáno, že pouhých 6 minut čtení denně může snížit hladinu stresu až o dvě třetiny.

…učí zdarma novým znalostem

Všechno, co čtete, „naplní“ vaši hlavu novými kousky informací a je vzrušující, že nikdy nevíte, kdy se vám tyto ústřižky budou hodit. Čím více znalostí totiž máte, tím jednodušší pro vás bude řešit jakoukoliv výzvu, které budete muset čelit. Navíc pokud čtete, rozšiřujete si slovní zásobu, která je důležitá pro každodenní komunikaci. Situace, kdy se nedokážete vyjádřit, kdy hledáte vhodná slova, budou ta tam.

…udržuje zdravou paměť

Věděli jste, že mozek je sval a stejně jako ostatní svaly v těle bez pravidelného cvičení přestane fungovat, jak má? A právě čtení, jakožto kognitivní aktivita, která stimuluje mozek, je skvělým trenérem. Na rozdíl od rychlého čtení příspěvků na sociálních sítích vyžaduje četba knihy zapamatování si množství informací o tom, co jsme právě přečetli. Tímto způsobem vznikají nová nervová spojení, zároveň se posilují ta stávající a to vše napomáhá k udržování zdravé paměti.

…zlepšuje koncentraci

Ve světě get-it-all-now je snadné být neustále rozptylován nejnovějšími příspěvky na Facebooku a Instagramu, při plnění pracovních úkolů zároveň chatovat s přáteli, odepisovat na e-maily či sledovat nejnovější dění na internetu. Pokud ale čtete knihu, celá vaše pozornost je zaměřena na příběh - zbytek světa prostě odpadne a vy se můžete ponořit do každého detailu, a právě tím trénujete tělo, abyste se vyhnuli rozptýlení a naučili se soustředit.

…zlepšuje empatii a podporuje vzájemné porozumění

Čtení knih z vás může udělat empatičtější bytost. Naučí vás totiž vidět svět z mnoha úhlů pohledu a sympatizovat s emocemi postav, ponořit se do myšlenek a posílit schopnost porozumět pocitům, a tím se lépe vcítit do druhých lidí!

...spojuje i zdánlivě nespojitelné

Najít ve svém okolí spřízněnou duši, s kterou byste měli stejný vkus na knihy a mohli si promluvit o tom, co právě čtete nebo jaký z toho máte pocit, je mnohdy těžké, ale ne nemožné. V poslední době u nás totiž začaly vznikat čtenářské kluby, jako například klub knihkupectví Martinus na Facebooku, kde najdete řadu knihomolů ze všech koutů Česka. O knížkách se s ostatními můžete pobavit třeba i na webu Databazeknih.cz. Pokud máte malé děti, pak je můžete přihlásit do speciálního čtenářského klubu s názvem Flowers & Dinosaurs University, který vznikl v rámci knihkupectví Book Therapy.

Jakou knihu máte momentálně rozečtenou vy?

ČTĚTE TAKÉ: KNIHY: 5 velkých příběhů o lásce, které nás nikdy nepřestanou bavit

Související články

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte české filmy s letní atmosférou? Otestujte se a nalaďte se na prázdniny

Kvíz: Jak dobře znáte české filmy s letní atmosférou? Otestujte se a nalaďte se na prázdniny

Zábava
Horoskop od 24. června: Lvy čeká úspěšný týden, Berani se mají uvolnit

Horoskop od 24. června: Lvy čeká úspěšný týden, Berani se mají uvolnit

Zábava
Meryl Streep slaví 75. narozeniny: Připomeňte si největší milníky její kariéry a prohlédněte si, jak se změnil její módní styl

Meryl Streep slaví 75. narozeniny: Připomeňte si největší milníky její kariéry a prohlédněte si, jak se změnil její módní styl

Zábava
Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma

Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma