Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Adventní hrátky v norském hávu! Seznamte své děti s nezbedným skřítkem

Info ikona
Elf

Předvánoční čas se nese ve znamení adventních kalendářů, návštěvy Mikuláše a čerta, a také netrpělivého vyhlížení Ježíška. Pokud chcete svým potomkům toto nekonečné čekání na Štědrý den alespoň trochu zkrátit, pozvěte si domů nezbedného skřítka Rampenisse.

Narodil se v Norsku, ale hravě se zabydlí i v české domácnosti. Každý den nadělá více škody než užitku. A svými lumpárnami zamotá hlavu dětem i rodičům. Skřítek Rampenisse je jednoduše skvělý společník, který každoročně navštěvuje skandinávské rodiny s dětmi. Navíc to vypadá, že jeho kouzlu osobnosti propadají i Češi.

Žádné dárky, pouze legrácky

Zatímco české děti se každoročně nemohou dočkat adventního kalendáře, norské děti netrpělivě vyhlíží malé schůdky. Právě ty značí, že se v jejich domě na čtyřiadvacet dnů zabydlel skřítkem jménem Rampenisse. Nečekejte ale hodnou postavičku z pohádky, která bude děti rozmazlovat drobnými dárečky nebo cukrátky, naopak se připravte na pořádnou smršť legrácek a vtípků. O Rampenisseovi je totiž známo, že lumpárny jsou jeho doménou

Mohlo by se vám líbit

Skřítek Rampenisse v českých podmínkách

Zaujal vás skřítek Rampenisse a chtěli byste mu na několik týdnů poskytnout azyl? Pak vás předem upozorňujeme, že vás čeká čtyřiadvacet dnů plných kreativity a vymýšlení lumpáren. Řádění skřítka Rampenisse totiž spočívá v tom, že každou noc vyvedete nějakou neplechu, kterou oficiálně spáchal skřítek. Nutno podotknout, že kreativitě se meze nekladou, a tak můžete po bytě vysypat mouku a udělat v ní malé obtisky chodidel, omotat stromeček toaletním papírem, obarvit jídlo do nevšedního odstínu nebo nechat Rampenisse, aby náhodně spadl do hrníčku s nedopitým čajem. Možností, jak děti zaujmout, je opravdu nespočet. Jistou výhodu ale mají norské maminky, které si mezi sebou vyměňují tipy na další skřítkovské lumpárny.

Oblíbená tradice nejen v Norsku

Skřítek Rampenisse neběsní pouze ve Skandinávii, jeho mladšího sourozence skřítka Elfa totiž můžete zastihnout také ve Velké Británii a ve Spojených státech amerických. O vznik této tradice se pravděpodobně zasloužila americká dětská knížka Elf on the Shelf od Carol Aebersoldové a Chandy Bellové, která vyšla v roce 2005. Od té doby mnoho britských i amerických rodin nedá na zlobivého skřítka Elfu a jeho lumpárny dopustit.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku