Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Berlín, jak ho neznáte: Po stopách seriálu Babylon Berlin, hotel jako stroj času i kabaret

Znáte Babylon Berlin? Nejdražší seriál, který se kdy v Německu natočil, vás okamžitě přenese do víru dvacátých let minulého století! Hlavní hrdinka je Charlotte Ritter, která se chce stát policejní komisařkou. Zavedu vás na místa, kde filmaři natáčeli v centru Berlína. Prozkoumám hotel, který funguje jako dokonalý stroj času. Dozvíte se, proč je příběh Anne Frank stále aktuální, a na závěr vás čeká opulentní show, inspirovaná kabaretem.

Judita Matyášová | 4. 05. 2022

Dokonalá iluze

Nejlepší výchozí bod pro seriálovou procházku je na Alexanderplatzu, kam přijíždí Charlotta tramvají. Vystoupí a rovnou zamíří na policejní ředitelství. Je rozhodnutá, že konečně získá práci snů! Chce se stát komisařkou, ale první den je ráda, že vypomáhá v archivu. „Babylon Berlin se proslavil hlavně díky originální detektivní zápletce a dokonalé iluzi, jak to tu vypadalo ve 20. letech minulého století. Režisér Tom Tykwer a jeho tým natočil autentická místa a v počítači k nim doplnil již neexistující budovy, jako například policejní ředitelství s výraznou červenou fasádou. Dnes je tu obchodní centrum,“ vysvětluje mi Alexander Vogel, průvodce z agentury Zeitreisen neboli Cestování časem.

Stylový bar

Poblíž Alexanderplatzu stojí radnice z červených cihel, kde filmaři natáčeli další scény a počítačově z ní vytvořili policejní ředitelství. Charlotta tam poprvé potkala svého budoucího parťáka, komisaře Gereona Ratha, který se v metropoli teprve rozkoukává. Zato ona přesně ví, kam zamířit na taneční parket, kde si dát drink, i kam chodí místní mafiáni. „Takže v devět v baru?“ ptá se Gereon, když si domlouvají první schůzku. „Cože? Před půlnocí nemá smysl tam vůbec chodit! Takže ve dvanáct na zastávce Friedrichstrasse!“ zavelí Charlotta. Vydejte se do stejného baru jako hlavní představitelé seriálu. Stačí sejít po schodech z perónu zastávky a uvidíte plechové dveře. Žádný nápis nehledejte, tady to funguje docela jinak. Zazvoníte, otevře se špehýrka a bodyguard vás pustí do Baru Tausend. Mafiáni tu opravdu nejsou, zato stylové místo na drink, anebo pozdní večeři.

Info ikona
Radnice

Radnice z červených cihel u Alexanderplatz

Historické spojky

Vyptávám se Alexandera, co má vlastně Berlín společného s Babylonem dozvídám se, že spojovacích linek je hned několik. „Na počátku 20. století berlínští filantropové podporovali archeologické výpravy do exotických krajin. A jeden z nejslavnějších objevů byla Ištařina brána, která vedla do starověkého Babylonu. Její věrná replika je vystavena v berlínském Pergamon muzeu, a část uvidíte ve stanici metra Klosterstrasse. Tím ale spojky s Babylonem nekončí. Celý Berlín byl v meziválečném období jako jeden velký tavící kotel, který lákal lidi z celého světa kvůli hudbě, módě a životnímu stylu, a proto se mu říkalo Babylon. A tohle pojmenování má i jedno z nejstarších kin, které je poblíž stanice Rosa-Luxemburg Platz a konala se tam premiéra seriálu Babylon Berlin,“ říká Alexander a já se těším, až si pustím další scény na HBO a zase budu s Charlottou prozkoumávat zákoutí metropole.

Seriálový Berlín

Sólo pro dandyho

Prolínání minulosti a současnosti fascinuje také Susanne Klein, která je manažerkou jednoho z nejzajímavějších hotelů, jaké jsem kdy viděla. Hotel Henri je poblíž stanice Kurfürstendamm. Jakmile vejdete do noblesního činžovního domu, tak je to jako by vás teleportovali na počátek minulého století. Všechno promyšlené do nejmenších detailů ve stylu art deco. Malá recepce, žádné rušné lobby, ale tři salonky, kde jsou pohodlná dobová křesla a stolky. „Kdo je Henri? Je to reálná postava z minulosti. Byl to dandy, který miloval módu, rád cestoval a potrpěl si na neokázalý luxus. A přesně takhle funguje i náš hotel. Vždycky si říkáme, co by se mu asi líbilo?“ vysvětluje Susanne a já skoro už ani nevnímám její vyprávění, protože tady je rozhodně co prozkoumávat! V rohu salonku starodávný lodní kufr, repliky dobových novin a dalekohled. Už chybí jen dopisní papír a inkoust a začala bych psát pozdrav domů. Další překvapení mě čeká v pokoji, kde leží na stolku lístek „Každý den může být Henri den!“, v koupelně na lahvičce s mýdlem je text „Jakou hudbu by Henri doporučil?“ Čtu si seznam oblíbených songů a je mi líto, že nemám víc času na lenošení v hotelu, kde vládne úžasný starosvětský klid.

Info ikona
Hotel Henri

Pokoj v hotelu Henri

Vizuální slast

Chtěla bych si z Berlína přivézt originální suvenýr, a kde jinde ho shánět než v nedalekém KaDeWe. Tenhle obchodní dům byl otevřen v roce 1907 a vždy nabízel něco víc než jen zboží na pultech. Jednotlivé obchody měly originální design, a na ten se klade důraz i dnes. Před pár měsíci byla dokončena rekonstrukce, kterou si vzala na starost renomovaná architektonická kancelář OMA, v jejím čele stojí Rem Koolhaas. Najdete tu nejen světové módní značky a design shopy, ale také speciální sekci pro milovníky sladkostí. KaDeWe má dokonce svoji vlastní čokoládovou kolekci. A když už jsme u jídla, tak jediné, co tu „musíte“ řešit, jak si vybrat z rozmanité nabídky. V sedmém patře je totiž restaurace, kde mají výběr z mezinárodní kuchyně, ale hlavně je odtamtud nádherný výhled na náměstí Wittenbergerplatz.

Jiná Anne Frank

Berlín nabízí nepřeberné množství výstav a kulturních akcí, ale jedno místo je naprosto speciální a možná byste ho tu vůbec nečekali. Příběh Anne Frank zná celý svět. V deníku popisovala, jak se s rodinou skrývala v Amsterdamu. A jakou měla vazbu na německou metropoli? Nikdy tu nebydlela, ale spousta turistů z celého světa míří do Berlína a zajímá se o její osud. Zajděte se podívat do Anne Frank Zentrum poblíž Hackescher Markt, kde je stálá expozice o statečné dívce a její rodině. Narodila se ve Frankfurtu nad Mohanem, když jí byly čtyři, tak se s rodinou odstěhovala do Amsterdamu. „Anne měla velmi konkrétní představu, co chce v životě dělat. V deníku píše, že jejím největším přáním je stát se novinářkou a později slavnou spisovatelkou. Věřila, že bude důležité, aby se lidé dozvěděli, co prožívala. Často nám návštěvníci expozice říkají, že se do těch jejích pocitů umí dobře vcítit, protože líčí každodenní realitu, obavy z budoucnosti i to, že je „jiná“ než ostatní,“ řekla mi kurátorka Verena Haug, když jsme vcházely do části, která se jmenuje Vzkazy do budoucna. Návštěvníci tu mohou napsat texty, které adresují sami sobě. Listuji sbírkou vzkazů a říkám si, co bych napsala. Možná to, že by mě nikdy nenapadlo, jak bude v roce 2022 slovo „válka“ aktuální…

Info ikona
Anne Frank Zentrum

Anne Frank Zentrum

Super síla

Na závěr berlínského putování mě čeká velkolepá show Arise v budově Friedrichstadt-Palast, kde se prolínají prvky kabaretu, akrobacie a muzikálového umění, a na jejím vzniku se podílel Tom Neuwirth alias Conchita Wurst. Reflektory ozáří obrovský objektiv nad pódiem. Symbolizuje nejen fotoaparát, ale také hlavní linku originálního příběhu. Vypráví o fotografovi Cameronovi, kterému se dlouho dařilo. Fotografoval dívky po celém světě, o inspiraci neměl nouzi, jenže jednoho dne ho múza opustila a on řeší, jak znovu najít krásu před objektivem. V hlavní roli exceluje charismatický zpěvák Frank Winkels, který vystupuje v muzikálech po celé Evropě. Jeho vábivou múzu hraje Kediesha McPherson. A není náhodou, že se tahle show, která měla premiéru během pandemie, jmenuje Arise neboli Povstaňme! Refrén chytlavého songu Super Power, kdy na pódiu tancují a zpívají desítky tanečnic, mi bude znít ještě dlouho v uších a říkám si, že po těch náročných dvou letech už opravdu potřebujeme pořádnou super sílu!

Mohlo by se vám líbit

Udržitelné cestování! Šest měst pro ekologicky smýšlející cestovatele

Všichni víme, že cestování automobilem není pro naši planetu to pravé ořechové. I proto celosvětový vyhledávač hotelů vytvořil žebříček šesti měst, ve kterých můžete pohodlně cestovat veřejnou dopravou nebo chodit pěšky.
marianne.cz

Související články

Zábava
Kvíz: Představitel Harryho Pottera Daniel Radcliffe slaví narozeniny. Jak dobře znáte postavu mladého čaroděje?

Kvíz: Představitel Harryho Pottera Daniel Radcliffe slaví narozeniny. Jak dobře znáte postavu mladého čaroděje?

Zábava
Kvíz: Princ George slaví narozeniny! Co víte o budoucím britském královi? Otestujte se

Kvíz: Princ George slaví narozeniny! Co víte o budoucím britském královi? Otestujte se

Zábava
Horoskop od 22. července 2024: Býci by si měli ověřovat informace, Blíženci se soustředit na úspěch

Horoskop od 22. července 2024: Býci by si měli ověřovat informace, Blíženci se soustředit na úspěch

Zábava
Úplněk 21. července 2024 podle čísel a hvězd: Nenechte se vyprovokovat a věnujte se svému tělu

Úplněk 21. července 2024 podle čísel a hvězd: Nenechte se vyprovokovat a věnujte se svému tělu