Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Červen ve znamení kultury: Potkejte známé spisovatele, potěšte mlsný jazýček a zacvičte si jógu

Otevřete svůj diář, připravte propisku a zapisujte! Během letošního června nás čeká nespočet zajímavých akcí, které rozhodně stojí za pozornost. Dáte přednost knižnímu festivalu? Nebo raději rozmazlíte chuťové pohárky na gastronomickém pikniku?

Svět knihy Praha 2022

Zatímco v loňském roce jsme kvůli koronavirovým opatřením vyrazili na Svět knihy až na konci září, letos se Svět knihy vrací do svých starých, jarních, kolejí. Pokud si tedy nechcete nechat ujít 27. ročník mezinárodního knižního veletrhu, pak si do diáře poznamenejte datum 9. až 12. června 2022. A jaké je motto letošního ročníku? „Žijeme pro knihy a je to sladké poslání ve světě upadajícím a zmítaném nepořádkem.“ - Umberto Eco. Těšit se můžete na britskou autorku Naomi Woodová nebo francouzskou spisovatelku Leïlu Slimani.

Ve Stánku Luxor zase objevíte Terezii Ferjančekovou a Zuzanu Kašparovou, které stojí za podcastem a knihou Vyhonit ďábla, Ditu Krausovou s knihou Život s Otou, Terezu Brodskou a její knižní novinku Životní příběh Jany Brejchové nebo spisovatelku Shari Lapena, která představí svou novinku Nepříliš šťastná rodina.

11. Apetit piknik – nejlepší gastronomická party pod širým nebem

Věděli jste, že od 13. do 19. června probíhají Dny Apetit? Delikatesy, alko i nealko nápoje, spotřebiče, dekorace, poukazy do restaurací a kaváren, kuchařky – to vše můžete během Dnů Apetit pořídit za nejlepší ceny nebo se můžete těšit na dárek k nákupu. A pomyslným vyvrcholením Dnů Apetit je 11. Apetit piknik, který se uskuteční 18. června od 10 hodin v pražské Grébovce. Na gastronomickém trhu časopisu Apetit můžete po celý den ochutnávat dobroty oblíbených prodejců, nejlepších restaurací i odvážných kulinářů. K nim dostanete i spoustu skvělé zábavy. Vstup je zdarma. Potkáme se?

Info ikona
Piknik

Dr. Martens pop-up

Na začátku června vyrostl před pražským Výstavištěm unikátní dvoupatrový kontejner Dr. Martens Pop Up, který slouží jako prodejní i společenské místo. Během června se na místě vystřídají nejrůznější kapely a umělci – chybět nebudou třeba letošní reprezentanti v Eurovision Song Contest We Are Domi, Pam Rabbit, Dukla, Aiko, Marcell a mnoho dalších. Díky partnerství s festivalem Metronom Prague se na scéně Dr. Martens Pop Up objeví i umělci vystupující na festivalu. Těšit se můžete také na pravidelný nedělní vinyl store v režii DJ Robota a jeho hosta. Pop Up můžete navštívit do 30. června.

Info ikona
Pop up

LAVRS Marker

A u módy ještě chvilku zůstaneme. V sobotu 18. června proběhne v areálu Pragovky v pražských Vysočanech historicky první akce, na které se potkají výběrové pražské second handy. Ambicí LAVRS Marketu je podpořit udržitelnost a cirkulární ekonomiku, lokální značky, ale zároveň se stát místem pro inspiraci, sdílení a setkávání podobně naladěných lidí. Ambasadorkou akce je Kamila Vodochodská, známá návrhářka, stylistka a bojovnice za udržitelnou módu. Chybět nebudou second handy, jako je 1981, SLOW, More than fashion, Mint, 3some, Tak Trochu Jiny Sekáč, Boho, Guilt a Moment.

Info ikona
Second hand

Festival jógy

Chcete si zacvičit vinjásu, jemnou nebo obličejovou jógu se zkušenými lektory z nadačního fondu YogaHelp? Pak v sobotu 18. června vyrazte do Centra Černý Most, kde proběhne Festival jógy. Pro příznivce zdravého pohybu budou na Festivalu jógy připraveny celkem čtyři hodinové lekce, z nichž každá bude mít jiné zaměření. Program odstartuje lekcí vinjásy pod vedením Tobiase Lorenze, na kterou naváže obličejová jóga v podání Pavly Skolil. Odpolední část programu se ponese v duchu jemné jógy pod taktovkou lektorky Petry Špindlerové, kterou můžete znát také z filmů a seriálů. Celodenní program zakončí lekce vinjása jógy se zkušenou lektorkou Rosibel Marquez.

Stezka korunami stromů Krkonoše

Netradiční kulturní zážitek si můžete 11. června vychutnat na Stezce korunami stromů v Krkonoších, kde vystoupí skupina Projekt 143, nadějná trutnovská kapela hrající chytlavý melodický pop-rock. Přijďte si vychutnat hudbu trochu jinak, a to přímo v korunách stromů. Vstupné na koncert je zahrnuto v ceně standardní vstupenky a je k zakoupení na e-shopu či pokladně Stezky.

Info ikona
Stezka

Koncert pro les

A rovnou přikládáme i jednu červencovou kulturní akci. Ve dnech 8. a 9. července v okolí kláštera Skalka v Mníšku pod Brdy proběhne premiéra Koncertu pro les skladatele Jiřího Trtíka. Nejen koncert, ale i zážitek ve formě site-specific odehraje nově vzniklý mezinárodní ansámbl a sbor STRO.MY se sólistkou prestižního berlínského orchestru Michaelou Špačkovou. “Spojení hudby a přírody, to je pro mne to nejbližší a velmi niterné téma. Už od dětství pro mne les představuje symbol harmonie a dokonalosti, který momentálně čelí velkému nebezpečí,“ odhaluje mladý skladatel Jiří Trtík, který do roku 2020 působil v Americe. Skladbou Koncert pro les chce autor vzdát hold lesům, které se před našima očima proměňují a o které v poslední době přicházíme.

Zdroj: autorský článek, kudyznudy.cz

Mohlo by se vám líbit

Jarní knižní novinky, které byste si neměli nechat ujít

Začátek roku přinesl hned několik kousků, které si zaslouží čestné místo v naší knihovně. A nálož novinek nekončí, i jaro bude plodné na očekávané novinky. Které byste si neměli nechat ujít?
marianne.cz

Související články

Zábava
Meryl Streep slaví 75. narozeniny: Připomeňte si největší milníky její kariéry a prohlédněte si, jak se změnil její módní styl

Meryl Streep slaví 75. narozeniny: Připomeňte si největší milníky její kariéry a prohlédněte si, jak se změnil její módní styl

Zábava
Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma

Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma

Zábava
Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii