Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

GLOSA: Vedou nás moderní technologie k návratu k dopisům a klasickým foťákům?

Žijeme v době, kdy když nevíme, jak něco vymyslet, zadáme to AI neboli umělé inteligenci; v době, kdy máme reálnou a online identitu, a ne vždy se slučují; a i v době, kdy je velice snadné zneužít to, co o nás na internetu je. Což děsí člověka samo o sobě. Ale ještě více to děsí rodiče.

Tereza Čaladi | 3. 09. 2023

Nedávno nám napsali příbuzní do rodinné konverzace s prosbou, abychom nedávali jejich holčičku v batolecím věku na sociální sítě. Ani do té doby jsme to nedělali nijak často a pouze s jejich svolením. Ale tentokrát se rozhodli, že už to nechtějí dělat vůbec.

Možná jste zaznamenali, že to tak má více lidí. Dávají své děti na sítě pouze, když tam nemají vidět obličej. A když člověk zjistí, co vše moderní technologie dokáží, ani se jim nediví.

Když rodiče dávají své děti na sítě, tak nejenom, že v dospělosti může dětem vadit, že tam mají své dětské fotky – rodičům v tu chvíli mohou připadat roztomilé, například polonahé smějící se dítě, ale v budoucnu se díky tomu mohou děti stát předmětem šikany. Či dokonce hůře, tyto fotky či videa mohou být zneužity a dětem může být například ukradena jejich identita. To platí pro všechna data, která jsou vpuštěna do internetové jámy lvové. Jakmile tam jednou jsou, pak tam již mají svou stopu, i když například fotografii na sítích smažete. Naši zmiňovaní příbuzní nás tak poprosili, abychom neposílali nic ani přes zprávy na sociálních sítích a že ani oni žádné fotky posílat přes Messenger nebudou, ačkoliv to do té doby dělali. Na oplátku nám ale nabídli, že budou častěji dávat fotky jako dárek, a to vlastně vůbec není špatný nápad.

Mohlo by se vám líbit

Proč (ne)sdílet dětské fotografie na sociálních sítích?

Sociální sítě jsou nedílnou součástí našeho života. Není tedy divu, že na nich sdílíme nejen sebe, ale i své potomky. Uvědomujeme si ale, jakou škodu svým chováním můžeme napáchat? A je doopravdy v pořádku sdílet fotky dětí, aniž bychom se jich zeptali na názor?
marianne.cz

Tištěné fotky totiž mají přeci jenom něco do sebe. Když se člověk dívá do alba, tak se v něm automaticky probouzí nostalgie a vzpomínky, a to i když se nejedná o příliš dobré fotografie. Jednoduše mají své kouzlo, trochu větší, než když jsou ty obrázky pouze uloženy v telefonu či v nějaké online databázi. Možná si je i chceme vytisknout, ale tak nějak zapomeneme. A když nejsou hmatatelné, je daleko jednodušší je ztratit.

To vše mě vede k myšlence, že možná tato doba plná chytrých technologií, které si o nás pamatují úplně vše – nejen naše fotky, videa, hlas a tedy i podobu; ale skoro nám čtou myšlenky, jelikož když se o něčem bavíme, či si něco vyhledáváme, ony si to potom pamatují a nabízejí nám to, co nás zajímá (například ty podzimní boty, které jsme si posledně hledali); a nemluvě o AI, která je chytřejší jak radionás postupně vede vlastně zpět před ně. Tedy ke zmiňovaným albům s fotografiemi, ale i k dopisům, u nichž se lidé nemusí bát, že zanechají nějakou digitální stopu.

A vlastně to v dnešní rychlé době není tak úplně špatný nápad. Dělat fotky z polaroidů či klasických foťáků, probírat se jimi, nebo někomu psát dopisy o tom, jaký jste měli den, či týden, o několika odstavcích. Je to hezký způsob, jak v této rychlé době zpomalit a více si užívat hezké jednoduché momenty. Zároveň to je důkaz toho, že vědomý krok zpátky může být vlastně velkým krokem vpřed.

Mohlo by se vám líbit

Glosa Lucie Zídkové: Co bych poradila svému mladšímu já

Nevím, co se to děje, ale v poslední době často bilancuju. Ne, nechystám se umřít – mám prostě pocit, že člověk by se měl čas od času zastavit a zeptat se sám sebe: žiju tak, jak jsem chtěla žít? A nemusí to být zrovna 1. ledna – letní dovolená je zrovna tak dobrou příležitostí.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dobrý nápad
Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají

Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají

Lidé a místa
V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

Byt
Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Krása
Akné nemusí být jen na obličeji. Zjistěte, jak s ním bojovat, když vás trápí na pozadí

Akné nemusí být jen na obličeji. Zjistěte, jak s ním bojovat, když vás trápí na pozadí