Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Kde se bere mráz po zádech? Někteří říkají, že vámi prochází duch. Vědci mají jiné vysvětlení

Jistě také znáte ten pocit, kdy vám připadá, že se z vaší páteře postupně stává rampouch. Naskáče vám husí kůže, až se musíte oklepat. Neříká se tomu „mráz po zádech“ nadarmo. Skutečně to může nastat ze zimy. Otázkou je, kde se bere, když vám zima není.

Tereza Čaladi | 27. 01. 2024

Mráz po zádech podle odborníků souvisí s nervovým systémem. Emeritní profesorka speciální pedagogiky Lyelle Palmer tvrdí, že ho může kromě chladu vyvolat zejména stres či emoce.

Zvířecí instinkt

Přejali jsme to od našich zvířecích předků: Když jim byla zima, chlupy na jejich tělech se ježilyto kvůli tomu, aby poskytly další vrstvu izolace. A to stejné může způsobit i třes těla u lidí, když jim je zima.

Tato reakce je ale také ve hře, když se zvířata cítí ohrožena. V takovém případě je jejich přirozenou reakcí snažit se vypadat větší než jejich útočník, takže se jejich kůže a vlasy roztáhnou, aby tento efekt zesílily. Tuto reakci řídí podle vědců část mozku zvaná hypotalamus. Ten vyšle signál do našeho těla, který produkuje adrenalin v naší krvi. Signál spustí svaly arrector pili ke stažení a pak máme husí kůži způsobenou emocemi. Náhlý nával adrenalinu může také způsobit zpocené dlaně, slzy, zvýšený krevní tlak nebo třesavku. A adrenalin vám pomůže připravit se na odražení útočníka nebo na útěk před ním. Podle Parmer k tomu u nás i u savců celkově dochází při strachu, ale i při intuici, že přijde něco špatného.

Mohlo by se vám líbit

Jaké je vědecké vysvětlení déjà vu? A je v pořádku, když ho zažíváte často?

Působí to jako nadpřirozený jev. Člověk se náhle ocitne v situaci, o níž má pocit, že v ní již byl, ale nebyl. Co za tím tedy je? Magie to není.
marianne.cz

Strach i radost

Jistě ale víte, že nám občas běhá mráz po zádech a máme husinu i v případě, když se cítíme hezky, ale prožíváme nějaké silné emoce. Například když se díváme na filmy nebo posloucháme hudbu. Je to směs subjektivních emocí vůči filmu nebo písni a fyziologického vzrušení. Pokud se díváme na film nebo slyšíme písničku, která nás nadchne nebo která nás rozesmutní, hypotalamus zareaguje na náhlou změnu emocí a fyzicky cítíme chvění podél páteře.

Proč to přichází z ničeho nic?

Možná si ale říkáte, proč to tedy přichází i v případech, kdy se jen zamyslíte a třeba na chvíli „koukáte do blba“. Nebo když se s někým jen tak bavíte. V tu chvíli se nemusíte cítit ani v ohrožení, ani prožívat žádné silné emoce. Zde není vysvětlení zcela jasné, ale nejpravděpodobnější teorií je, že jednoduše vypnete a váš mozek pak reaguje na něco neočekávaného tím, že spustí mráz po zádech. A to proto, že neočekávané věci mohou být často nebezpečné. Pro tělo je tudíž dobré se nějak připravit pro případ, že by ta neočekávaná věc představovala ohrožení. Rozhodně je to podle nás pravděpodobnější než povídačky, které říkají, že vaším tělem prochází duch, ale každý na to má svůj názor.

Mohlo by se vám líbit

Záhadné záškuby během usínání. Odborník na spánek vysvětluje, proč k nim dochází

Už, už propadáte do sladké nevědomosti, když vtom vás ze spánku probudí nepříjemné škubnutí. Proč k tomuto projevu těla dochází? A jak na nekomfortní zážitek zapomenout a opět usnout?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Cestování po Plzeňském kraji: Top 10 rozhleden, které stojí za návštěvu

Cestování po Plzeňském kraji: Top 10 rozhleden, které stojí za návštěvu

Zábava
Kvíz: Znáte původní konce klasických pohádek? Některé vás velmi překvapí

Kvíz: Znáte původní konce klasických pohádek? Některé vás velmi překvapí

Zábava
Horoskop od 20. května: Panny mají zachovat klid, Býci se nebránit změnám

Horoskop od 20. května: Panny mají zachovat klid, Býci se nebránit změnám

Zábava
Cestování po Plzeňském kraji: 5 zatopených lomů, kde byste se měli letos vykoupat

Cestování po Plzeňském kraji: 5 zatopených lomů, kde byste se měli letos vykoupat