Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

10 emocí, které dokazují, že jste dobrými lidmi

Nikdo není dokonalý. Každý dělá chyby. Ale to, že se občas naštvete a vybouchnete, rozhodně neznamená, že jste špatný člověk. A pokud cítíte některé z emocí níže, znamená to, že jste naopak opravdu dobrý člověk.

Tereza Čaladi | 4. 11. 2023

Ty nejsi špatný člověk, Harry. Jsi dobrý člověk, kterému se dějí špatné věci.“ Právě tato věta zazněla v sériích Harryho Pottera a je to něco, co by si měl vzít každý k srdci. Bez ohledu na to, co se vám děje, je na vás, jak se k tomu postavíte. A právě to dokazuje, jací jste.

Zároveň však nic není černobílé a každý, kdo je dobrý, může mít i temné chvíle, a naopak. To si uvědomuje i psycholog Ronald R. Riggio a vycházejíc z nedávných oborových studií sepsal pro server Psychology Today 10 emocí, které dělají z někoho dobrého člověka, ale které mají zároveň i svou stinnou stránku. Níže si je můžete přečíst a zjistit, které z těchto emocí a jejich částí se týkají právě vás:

1. Hrdost

Tato emoce je spojena s nějakým osobním úspěchem nebo s úspěchy druhých (například když se vaše dítě dostane na svou vysněnou školu). Lze ji zažívat i v případě, když k vám někdo vzhlíží a obdivuje vás. Příliš mnoho hrdosti z vás ale může udělat jen pyšného člověka. Je tedy dobré ji cítit, ale nenechat se jí unést.

2. Soucit

Soucit je emoce, kterou se projevuje zájem o utrpení druhých. Z větší části je to pozitivní emoce. Nicméně, stejně jako pýcha, i soucit může mít negativní aspekty, například když jste často špatní z bolesti druhých lidí.

3. Vděčnost

Vděčnost je velmi pozitivní emoce. Výzkumy ukazují, že projevování vděčnosti vám může poskytnout zpětnou vazbu a větší pocit pohody. Proto jsou lidé povzbuzováni k tomu, aby projevovali vděčnost druhým. Díky tomu se cítí dobře oni i vy.

Mohlo by se vám líbit

Hodný vs. příliš hodný. Co se stane, když překročíte tuto hranici?

Čeho je moc, toho je příliš. To se týká i laskavosti. Je sice hezké, když je člověk vlídný k druhým, ale neměl by kvůli tomu upozaďovat sám sebe. Může to totiž vést k neblahému vlivu na jeho psychiku. Rozeznat, zda jste hodní, nebo příliš hodní je přitom celkem snadné.
marianne.cz

4. Láska

Snad žádná jiná pozitivní emoce není lidštější než láska. Je zřejmé, že láska má v sobě emocionální složku. Když je člověk zamilovaný, je svět hned hezčí. I láska ale může být zrádná a dokáže člověka zaslepit.

5. Úžas

Tato emoce je krásná a pokud člověk dokáže být v úžasu z toho, co se kolem něj děje (například když žasne nad krásnou českou krajinou), dokáže si upřímně užívat života. Pokud ale žasne v negativním slova smyslu, a sice že žárlí na to, co mají druzí, pak už to příliš dobrá emoce není.

6. Naděje

Právě tato emoce nás motivuje posouvat se vpřed a předvídat dobré věci v budoucnosti. Ačkoli to souvisí s optimismem, naděje přesahuje kognitivní zkušenost pozitivity a dává nám dobrý pocit z budoucnosti. I na optimismus je ale potřeba se dívat střízlivě a dát si pozor, abyste pod rouškou pozitivity neskrývali, že se vám děje něco špatného.

7. Radost

Radost je extrémní verzí pocitu štěstí. Představte si to tak, že vás zaplavují pozitivní emoce a zažíváte čiré potěšení. Bez radosti by byl život plný šedi a trudomyslnosti.

8. Klid

Emoce prožívání vnitřního klidu se označuje jako vyrovnanost, snižuje stres, úzkost a navozuje pocit pohody. Je ale potřeba dát si pozor, aby člověk klidu zcela nepropadl, protože dospělý život zahrnuje zkrátka i nějaké zodpovědnosti.

9. Zábava

Umění bavit se souvisí se schopností užívat si života. Je ale potřeba podporovat tu zábavu, která nikomu neubližuje. Například když se dokážete smát s přáteli nad vašimi vtipnými historkami z dovolené. Posmívání se druhým je negativní verzí této emoce.

10. Obdiv

Oxfordský slovník definuje obdiv jako „příjemné rozjímání“. Je tedy pozitivní emocí, ale stejně jako u mnoho předchozcích pozitivních emocí, existuje i zde jeho negativní protějšek: závist.

Mohlo by se vám líbit

Psychologická studie z Harvardu: Emoční inteligence (EQ) hraje roli při dosažení úspěchu a spokojenosti

Harvardští výzkumníci zjistili, že se emoční inteligence dělí do čtyř sekcí. Zjistěte, na které z nich musíte zapracovat, abyste dosáhli nejenom pracovního úspěchu, ale i spokojenějšího života.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Udělejte z uklízení zábavu. Dodržujte pár jednoduchých pravidel a rozlučte se s nepořádkem jednou provždy

Udělejte z uklízení zábavu. Dodržujte pár jednoduchých pravidel a rozlučte se s nepořádkem jednou provždy

Životní styl
Jste v situačním vztahu? Zjistěte, zda se vám vyplatí v něm zůstat

Jste v situačním vztahu? Zjistěte, zda se vám vyplatí v něm zůstat

Životní styl
Psychická nepohoda u seniorů je běžným problémem. Jak ho řešit?

Psychická nepohoda u seniorů je běžným problémem. Jak ho řešit?

Životní styl
Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?