Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Chlamydie: Známe je jako pohlavní chorobu. Věděli jste ale, že se mohou objevit i v plicích?

Když vám někdo řekne, že máte chlamydie, jednoduše vás to vyděsí. I když se jedná o ty plicní. I ty mohou totiž zadělat na velký problém. Proto pro vás máme informace o tom, jak je včas rozpoznat a řešit.

Tereza Čaladi | 30. 01. 2024

Takže o víkendu mi Jarda volá, že mi potřebuje něco říct,“ referuje mi o svém příteli, jehož jméno jsme z důvodů ochrany jeho identity pozměnili, moje kamarádka. „A říká mi – mám chlamydie,“ dodává a já se málem zalknu kávou. „Prosím? Kde je vzal? A takže je máš taky?“ ptám se okamžitě. „Ne! Teda možná jo….ale ne ty chlamydie jako pohlavní nemoc...ale plicní! Jak dodal po mojí vyděšené reakci...“ uzavírá a kroutí očima v sloup.

Ano, plicní chlamydie skutečně existují. A nijak nesouvisí s těmi, o nichž jsme všichni slyšeli.

Druhy chlamydií

Pokud se ptáte, co dělají chlamydie v plicích, tak to nám objasnila MUDr. Zuzana Hajšmanová. „Chlamydie jsou bakterie. Rozlišujeme několik druhů, mezi nejznámější patří chlamydie trachomatis, která je přenosná pohlavním stykem s nakaženým partnerem při vaginální, análním i orálním styku. Chlamydia pneumonie postihuje plíce a má na svědomí infekce dýchacích cest,“ vysvětluje šéfka odborného obsahu zdravotnické organizace Loono. Existuje také druh Chlamydia psittaci, což je zvířecí patogen, kterým se může člověk také nakazit a může u něj způsobit psitakózu neboli papouščí nemoc, která se projevuje třesavkou, záněty dýchacích cest či horečkou.

Podle Státního zdravotní ústavu jsou ovšem plicní chlamydie ze všech nejrozšířenější.Jde o poměrně běžný patogen, ve zdravotnické komunitě možná během posledních let zažíváme mírně zvýšený výskyt,“ doplňuje doktorka Hajšmanová. Pokud se s nimi tedy setkáte, nejedná se o nic neobvyklého.

Mohlo by se vám líbit

Chlapská rýmička: mýtus, nebo realita? Máme pro vás odpověď

S mužským nachlazením je spojeno to, že po prvním kýchnutí ulehají a léčí se, zatímco ženy dále normálně fungují. Říká se, že pouze přehánějí. Ale je to tak? Nebo mají opravdu predispozice k tomu, že je pouhá rýma odbourá více než ženy? Podívali jsme se na to z vědeckého hlediska.
marianne.cz

Jak se plicní chlamydie projevují?

Infekce se přenáší kapénkovou cestou. A pokud si říkáte, jak vlastně plicní chlamydie vypadají, pak je na místě zmínit, že se jedná o respirační onemocnění a jejich projevy jsou podle výše zmíněné odbornice následovné:

  • suchý kašel

  • teploty

  • únava

  • často také bolesti hlavy

  • vzácně se objevují i mimoplicní projevy, jako jsou artritidy, neurologické poruchy nebo anémie (čili chudokrevnost)

Co se stane, když se plicní chlamydie neléčí?

Když zjistíte, že se plicní chlamydie týkají vás, doporučujeme vyrazit k praktickému lékaři na kontrolu a absolvovat odběry, z nichž zjistí, zda se vás plicní chlamydie skutečně týkají. Pak vám nasadí antibiotika a do týdne můžete být bez nich. V případě, že tak neučiníte, může nastat i následovné. „Záleží vždy na konkrétním jedinci, patogenu i na jeho náloži. Infekce může mít lehký průběh, člověk se zvládne vyléčit sám, bez antibiotik. Nicméně plicní chlamydie mohou způsobit i těžký zápal plic s respiračním selháním, kdy člověk potřebuje podporu dýchání prostřednictvím nemocničního ventilátoru. Během života jsou časté reinfekce,“ uzavírá MUDr. Zuzana Hajšmanová z organizace Loono.

Mohlo by se vám líbit

Rakovina plic ohrožuje i nekuřáky. Příznaky se projevují až v pokročilém stadiu

Počet vykouřených cigaret za celý život byste spočítali na prstech jedné ruky? Nebo dokonce patříte k lidem, kteří kouření nikdy nevyzkoušeli? Ať tak či onak, rozhodně byste měli vědět, že rakovina plic se týká i nekuřáků.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Proč vyrazit ven „naostro“? Snížíte riziko kožních alergií i poranění

Proč vyrazit ven „naostro“? Snížíte riziko kožních alergií i poranění

Zdraví
Zdravý jídelníček podle Pavla Berkyho z Masterchefa: Originální recepty nejen pro sportovní šampiony

Zdravý jídelníček podle Pavla Berkyho z Masterchefa: Originální recepty nejen pro sportovní šampiony

Zdraví
Jediný pomocník, se kterým posílíte celé tělo: Snadné cviky s kettlebellem zvládne každý

Jediný pomocník, se kterým posílíte celé tělo: Snadné cviky s kettlebellem zvládne každý

Zdraví
Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení

Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení