Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Boj za zdravé poprsí aneb Nezapomínejte na pravidelné samovyšetření

Info ikona
Prsa

Říjen bývá označován za měsíc zdravého poprsí. Pravdou ale zůstává, že pečovat o svá prsa bychom měly pravidelně, a to ideálně jednou do měsíce. Pojďme si proto krok po kroku říct, co pro zdraví svých ňader můžeme udělat.

1. Čas na samovyšetření

  Zřejmě vás nepřekvapí, že nejúčinnější metodou, jak svá prsa chránit a včas rozeznat sebemenší změny, je samovyšetření. Největším strašákem žen je pak rakovina prsu, která se projevuje u celých 75 % žen hmatnou nebolestivou bulkou. Méně častými projevy rakoviny jsou pak bolesti prsu, vtažení kůže či bradavky a výtok z bradavky. Pokud nevíte, jak si správně prsa samovyšetřit, pak se můžete podívat například na instruktážní video, které připravila nezisková organizace Loono.

  2. Preventivní prohlídky

  Preventivní prohlídky neodmyslitelně patří ke správné péči o zdraví. V České republice na ně chodí k obvodnímu lékaři pouze každý čtvrtý Čech. S návštěvou gynekologa jsme na tom sice lépe, ale stále žádná sláva. Ke gynekologovi chodí na preventivní prohlídku pravidelně jen cca 50 % žen. Bohužel, mnoho žen preventivní prohlídky podceňuje, protože si myslí, že jsou „ještě příliš mladé“. „Moje nejmladší pacientka s rakovinou prsů měla 23 let. Z poslední statistické ročenky 2018 bylo diagnostikováno 7 pacientek s karcinomem prsu od 20 do 24 let a 40 pacientek s karcinomem prsu od 25 do 29 let v celé ČR,“ říká mamoložka MUDr. Renata Kalajová z Perfect Clinic.

  „Je doporučováno chodit na preventivní vyšetření prsů od 30 let 1 x za 2 roky. Já ale doporučuji chodit na vyšetření 1x ročně, protože u mladých žen nádory většinou rychleji rostou, jsou agresivnější a hůře se léčí. U žen s pozitivní rodinnou anamnézou, tzn. že má rakovinu prsu matka nebo sestra, by žena měla chodit na vyšetření prsů 1x za rok už od 20 let. Dominantní vyšetřovací metodou v tomto věku je ultrazvukové vyšetření.“

  3. Edukace nadevše

   Pokud nechcete nic podcenit, rozhodně se vyplatí, když se v oblasti zdravotnictví budete edukovat. Tématu zdravých prsou se například věnuje první díl Loono podcastu, ve kterém si Kateřina Vacková povídá s paní doktorkou MUDr. Petrou Steyerovou a společně vyvrací spoustu mýtů o rakovině prsu. Dotknou se i průměrné velikosti prsou v Čechách a samozřejmě nevynechají ani téma, mnoha ženami žádané, jak probíhá vyšetření mamografem. Rakovině prsu byl věnován také jeden díl podcastu Host Dopoledního expresu, ve kterém MUDr. Petr Váša zodpověděl například otázku, co všechno může rakovinu prsu způsobovat.

   Info ikona
   Prso

   Pozor, rakovina prsu postihuje i muže

   I když je rakovina prsu spojována především s ženami, rozhodně je dobré vědět, že se týká také mužů. Ročně je hlášeno okolo 40 případů tohoto onemocnění u mužů k cca 7200 případů rakoviny prsu u žen. Rakovina prsu u mužů se projevuje bulkou pod bradavkou nebo u dvorce. Dochází ke vtažení nebo deformaci bradavky. Muži často přichází již s pokročilým prsním nádorem ve formě kožního vředu. Rakovina u mužů se léčí stejně jako u žen operací s následnou onkologickou léčbou.

   Mohlo by se vám líbit

   Rakovina prsu? Podpora blízkých pomáhá, dokazují příběhy žen

   Když si člověk vyslechne diagnózu vážné nemoci, může se v první chvíli zdát, že se celý svět zhroutil. O to více paniky v nás může vyvolat sdělení lékaře, které obsahuje slovo rakovina, přičemž u českých žen s diagnózou zhoubného nádoru se nejčastěji jedná a rakovinu prsu. Že však lze i s tímto onemocněním závodit o život a zvítězit a že odhodlání k boji je nesmírně důležité, potvrzují také pacientky Radka, Petra a její partner Jiří. Právě oni o svém životním příběhu otevřeně mluví a povzbuzují tak i ostatní k mobilizování vlastních sil a vzájemné podpoře.
   marianne.cz