Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

8 častých druhů bolesti hlavy, o kterých jste možná nikdy neslyšeli

Nejspíš jste obeznámeni s bolestí hlavy ze stresu a s tou z vánočních písniček, ale víte, že existuje i takzvaná kofeinová bolest hlavy, hormonální či sinusová? A nejenom ty.

Tereza Čaladi | 17. 11. 2022

Jistě si vzpomenete na nějaký moment, který jste si chtěli užít, jako například koncert s přáteli, ale chvíli předtím, než jste na něj vyrazili, vám začala třeštit hlava a pulsovat na jedné straně. Namísto toho jste tak celé představení museli protrpět a poté jste si šli domů lehnout, abyste se z toho vyspali. Víte, o jakou bolest hlavy se jednalo? A jak ji léčit?

Pravdou je, že existuje celá řada bolestí hlavy je dobré je umět rozeznat, abyste věděli, jak se s tou, která potkala vás, vypořádat. My pro vás vybrali takové, které možná neznáte a u nichž je velká pravděpodobnost, že se s nimi můžete setkat (či jste se možná už setkali). Které to jsou?

1. Tenzní bolest hlavy

Tato bolest hlavy je tou nejčastější. Je způsobena napětím ve svalech v zadní části hlavy a na krku. Projevuje se tupým tlakem nebo napětím kolem hlavy, zejména na čele. Někteří ji popisují jako kdyby měli okolo hlavy úzkou čelenkou. Vedle toho způsobuje, že se z ní cítíte unavení. Obvykle přichází, když jste ve stresu. S jejím odstraněním pomůže odpočinek, hodně vody či cvičení proti stresu, například jóga.

2. Sinusová bolest hlavy

Tato bolest je vyvolána akutní infekcí dutin a můžete během ní cítit tlak v oblasti očí, tváří a čela. V chladných měsících je tak zcela běžná. Pomáhá na ni dát si hlavu nad vařící vodu s mentolovými krystaly, aby se otevřely dutiny, či je dobré použít nosní spreje.

3. Kofeinová bolest hlna jedné straněavy

Pokud jste milovníky kávy, pak jste se s tímto typem bolesti již možná setkali. Projevuje se tlakem v oblasti očí a může nastat, když jeden den vynecháte svou denní dávku kofeinu, jelikož je abstinenčním příznakem. Kofein je přeci jen návyková látka. Řešením je zde samozřejmě omezení příjmu kávy, Což však neznamená, že se jí nemusíte úplně vzdát. Odborníci doporučují vyzkoušet kafe bez kofeinu, či se omezit maximálně na dvě kávy denně do 14:00.

Mohlo by se vám líbit

5 spouštěčů bolesti hlavy: Naučte se jim předcházet

Bolest hlavy dovede člověka pěkně potrápit a mnohdy se dostaví v tu nejméně vhodnou dobu. Někdy nejspíš dokážete odhadnout, co je její příčinou, jindy však můžete pouze hádat. Jaké jsou nejčastější spouštěče bolesti hlavy a jak se jim vyhnout?
marianne.cz

4. Migréna

Mnoho lidí považuje bolest hlavy a migrénu za totéž. Pravdou ale je, že migréna je specifický typ bolesti hlavy. Jedná se neurologický stav způsobený nadměrně reaktivním spínačem v mozkovém kmeni. Ten je ovlivněn genetikou a zároveň prostředím. Migrénu tak může vyvolat ostré světlo, změny počasí, intenzivní fyzická aktivita, určitý typ potravin, hormonální změny u žen, stres a další faktory, které jsou ovšem velmi individuální a doposud nejsou všechny známy. Projevuje se obvykle pulzující bolestí na jedné straně hlavy, která může vést i k nevolnosti. Může na ni pomoci odpočinek a ležení ve tmě. Pokud to nezabírá, pak prášky proti migréně.

5. Hormonální bolest hlavy

Žen se týká i hormonální bolest hlavy. Ta je způsobena kolísáním hormonů estrogenu a progesteronu a je migrenózní povahy. Jednak tedy vzniká těsně před menstruací, kdy dochází k poklesu ženských hormonů. Stejně tak ale může být způsobena jejich navýšením, k čemuž dochází například antikoncepčními pilulkami, jak řekla britské Marie Claire praktická lékařka Houda Ounnas. Léčí se tedy stejně jako migréna. Případně pokud u vás vše napovídá tomu, že ji způsobuje hormonální antikoncepce, nabízí se zvážení vysazení prášků.

6. Sekundární bolest hlavy

Bolesti hlavy také mohou být důsledkem jiného problému. Například poruchy zraku, nespavosti, úrazem hlavy a dalšími. Bolest se poté odvíjí od toho, z čeho vychází. V tomto případě je potřeba najít původní příčinu a tu vyřešit.

7. Hypertenzní bolest hlavy

Lidé s vysokým krevním tlakem vědí, o co se jedná. Tato bolest se obvykle projevuje v zadní části hlavy a je mnohdy doprovázena i závratěmi. Cestou k jejímu odstranění je srovnání krevního tlaku, což lze učinit zlepšením životosprávy, případně léky.

8. Bolest hlavy z námahy

Bolest hlavy může způsobit i přetížení organismu. Je vyvolána intenzivní fyzickou aktivitou, která se liší u každé osoby. Často je také doprovázena nepříznivými podmínkami jako například extrémním horkem, vysokou nadmořskou výškou či dehydratací. Může začít během cvičení, či po něm. Projevuje se přitom nejen pulzováním na obou stranách hlavy, ale také dvojitým viděním, ztuhlým krkem, zvracením až ztrátou vědomí. Zde je k jejímu vymizení klíčové zvolnit, odpočívat a hydratovat.

Mohlo by se vám líbit

Zatočte s bolestmi hlavy s pomocí jógy

Pokud vás často bolí hlava, určitě hledáte jakoukoliv cestu, jak se problému zbavit. Praxe ukazuje, že na běžné potíže a dokonce i na migrény pomáhá jóga. Zjistěte, jak to funguje.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
„Krém s vysokým SPF je základ. Kůži ošetřujte i tehdy, chodíte-li na manikúru a ruce dáváte do UV lampy,“ říká dermatoložka MUDr. Lucie Jarešová

„Krém s vysokým SPF je základ. Kůži ošetřujte i tehdy, chodíte-li na manikúru a ruce dáváte do UV lampy,“ říká dermatoložka MUDr. Lucie Jarešová

Zdraví
Zlepšení vztahu i dobrá nálada: 9 důvodů, proč vám pravidelná jízda na kole zlepší život

Zlepšení vztahu i dobrá nálada: 9 důvodů, proč vám pravidelná jízda na kole zlepší život

Zdraví
Rozlučte se s nepohodlnou obuví: 5 pádných důvodů, proč nosit barefoot boty

Rozlučte se s nepohodlnou obuví: 5 pádných důvodů, proč nosit barefoot boty

Zdraví
Nestíháte po ránu snídat? Zkuste tyhle rychlé, zdravé a jednoduché recepty

Nestíháte po ránu snídat? Zkuste tyhle rychlé, zdravé a jednoduché recepty