Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Říkejte ne a odpojte se od technologií! 6 způsobů, které vám pomohou zmírnit dlouhodobý stres

Info ikona
stres

Život ve 21. století sice s sebou nese mnoho radosti, avšak jeho nedílnou součástí je i stres. Někdy je ho méně, jindy se ho nakupí poměrně hodně. A jak s takovým stresem alespoň zčásti bojovat?

Stres se bohužel stal součástí našeho života, a jenom těžko se s ním dokážeme nadobro rozloučit. Rozhodně to ale neznamená, že bychom měli se složenýma rukama sedět a čekat, až nás stres nadobro dostane do úzkých! Vyzkoušejte šest jednoduchých kroků, díky kterým můžete alespoň částečně stres paralyzovat. Jste připraveni na boj?

Mohlo by se vám líbit

1. Naučte se říkat ne!

Jednoduché slovíčko, které není jednoduché vyřknout! Přesně takové je „ne“! Chápeme, že odmítnout nějaký úkol, zadání nebo třeba prosbu, může být samo o sobě stresující. Pokud ale kouzelné slůvko „ne“ řeknete, uleví se vám! Člověk se nedokáže rozkrájet, a tak je nanejvýš důležité, abyste dokázali odhadnout své síly a v případě minimální kapacity určitý úkol odmítli. Uvidíte, že žít se slovem „ne“ je lepší, než jste si na první pohled mysleli.

2. Nákupy na celý týden

Možná vám tento bod přijde jako maličkost, ale věřte, že i tato drobnost se může výrazně promítnout na vaší náladě. Určitě jste se sami setkali s tím, že mezi drobné stresové momenty patří chvíle, kdy si uvědomíte, že nevíte, co večer uvaříte. A když už konečně recept vymyslíte, zjistíte, že vaše lednice zeje prázdnotou. Takový pocit je opravdu nepříjemný, avšak můžete mu předejít tím, že v neděli uděláte velký nákup na celý následující týden. V ideálním případě by nákup měl být plný zdravých potravin, které samy o sobě příznivě působí na naši psychiku. 

3. Odpojte se od technologií

Kolik času trávíte ve svém volném času na mobilu? Whatsapp, Messenger, Instagram nebo Facebook rozhodně patří k aplikacím, které nás i během volného odpoledne vytrhávají z offline světa. Asi nemusíme dlouze opakovat, že se takové vytrhnutí nepodepisuje na našem duševním zdraví tím nejlepším možným způsobem. Naučte se tedy po příchodu z práce omezit svůj čas na chytrém mobilu, potažmo notebooku. Tento čas raději věnujte svým koníčkům nebo třeba partnerovi a dětem. Uvidíte, že společné chvíle s nejbližšími jsou tím nejlepším antidepresivem.

Info ikona
stres

4. Daleko od zpráv

Známe to všichni. Tragické zprávy nebo titulky rozhodně na náladě nepřidávají. Obzvláště, pokud jsme sami ve stresu a nezažíváme nejlepší období. V takový moment nezbývá nic jiného, než se na chvíli od dění ve světě odstřihnout, a zprávy příliš nesledovat. Samozřejmě není možné, aby se člověk před nepříjemnými zprávami naprosto schoval, ale i jejich menší denní příděl může pozitivně ovlivnit vaši náladu.

5. Čas sám pro sebe

Co vám dělá největší radost? Masáž? Odpolední kafíčko s kamarádkou? Čtení knížky? Nebo třeba cestování? Ať to či ono, rozhodně si na danou aktivitu najděte čas a věnujte se jí. Obzvláště během stresujícího období je důležité, abyste se sami sobě věnovali, a tak trošku se rozmazlovali. Jedině tak se vám dostane zaslouženého relaxu.

6. Zapracujte na své večerní rutině

Spánek hraje klíčovou roli v našem životě, a tak je nanejvýš důležité, abyste na něj nezapomínali a v ideálním případě naspali alespoň sedm hodin. Zkuste se zaměřit na svou večerní rutinu – běžte se dříve umýt, dejte si lehkou večeři a místo večerního surfování po internetu přečtěte pár stránek nové knihy. Čím dříve si půjdete lehnout, tím lépe pro vás.

Zdroj: wellandgood.com

Mohlo by se vám líbit