Přejít k hlavnímu obsahu
Zdraví

Střeva jsou náš druhý mozek. Jak o něj pečovat, aby mu to myslelo?

Střeva používají stejné látky a buňky jako mozek, aby nám pomohla trávit. Když je něco v nepořádku, mozek na to upozorní. Mikroorganismy ve střevech rozhodují o naší imunitě, psychickém zdraví, náladách i chování. Střeva a mozek spolu neustále komunikují. Jak jejich propojení funguje? Co našemu druhému mozku nesvědčí a co mu naopak prospívá?

Liv Boková | 23. 02. 2024

Všímejte si propojení mozku a střev

Střeva a mozek neustále komunikují prostřednictvím chemických signálů a nervů. Signály putují z mozku do střev i opačným směrem. Tím se vysvětluje například to, že když jsme v minulosti snědli něco, po čem nám nebylo dobře, instinktivně se vyhýbáme tomuto jídlu i místu, kde jsme ho získali. Když vidíme něco chutného, mozek signalizuje střevům, aby se připravila na příchozí jídlo. Cítíme-li úzkost, jsme ve stresu či nervózní před zkouškou ve škole nebo důležitým pohovorem, rozbolí nás břicho, můžeme mít průjem, je nám nevolno. Když jdeme na rande, máme „motýlky v břiše“.

Co znamená, že střeva jsou náš druhý mozek

Ve střevech se koncentruje největší množství imunitních buněk celého organismu. Nachází se tam rozsáhlá síť neuronů. Je jich přes sto milionů a mají za úkol řídit každý krok našeho trávení. To, že cítíme naše emoce v oblasti žaludku a střev, zajišťuje enteropatický nervový systém, tedy nervový systém zažívacího traktu. A to je právě onen náš druhý mozek. Sice za nás nemyslí, ale nepřetržitě komunikuje s centrálním nervovým systémem a řídí gastrointestinální funkce. Má obrovský význam při vzniku řady zdravotních problémů. Pro naše zdraví je proto zásadní správné osídlení trávicí soustavy mikroorganismy a jejich rovnováha.

Střevní mikroflóra není přesné označení

Střevní mikroflóra, mikrobiom a mikrobiota. Jaký je mezi nimi rozdíl? Ve střevech jsou miliardy mikroorganismů, pro které se běžně používá označení střevní mikroflóra. To je ale z vědeckého hlediska nepřesné, protože slovo flóra se pojí s rostlinami a pod mikroflóru patří bakterie, kvasinky, plísně a viry. Přesnější výraz, který už se mezi veřejností začíná vžívat, správné označení pro všechny mikroorganismy, které žijí uvnitř lidského těla i na jeho povrchu, je mikrobiota. Mikrobiom je potom genetická informace všech mikroorganismů. Zdravým lidem tyto mikroorganismy neškodí, žijí s ním v rovnováze a naopak mu i prospívají. Pří narušení této rovnováhy se rozvíjí onemocnění, například zubní kaz při narušení mikrobiální rovnováhy v ústech.

Mohlo by se vám líbit

Gut feeling aneb Když intuice promlouvá skrze střeva

Čas od času stojíme před těžkým životním rozhodnutím, které nám může změnit život. V takovou chvíli se obracíme na svůj mozek a žádáme ho o racionální názor. Co kdybychom vám ale řekli, že byste o radu měli požádat spíše svá střeva?
marianne.cz

Mikrobiom je jako otisk prstu

Rozmanitost a složení střevního mikrobiomu se v průběhu života mění v důsledku různých faktorů, jako je strava, hormony, antibiotika, emoční stav nebo střevní poruchy. U každého člověka je střevní mikrobiom specifický - unikátní jako otisk prstu. Vyvíjí se do dvou let, pak už jsou hlavní probiotické kmeny, které působí příznivě, neměnné. Imunitní systém stimulují hlavně bakterie žijící v tenkém střevě. Podílí se také na vytváření slizniční střevní bariéry, která brání průniku bakterií do vnitřního prostředí člověka. Komunikace mezi bakteriemi a imunitním systémem je fenomén imunitní tolerance. Znamená to, že imunitní systém bakterie toleruje. Když se ale objeví nějaká patogenní, zničí ji.

Jaká je funkce střevních bakterií

Každý z nás má ve střevech až 2 kg bakterií, nachází se tam také až 80 % všech imunitních buněk. Nejdůležitějším úkolem druhého mozku je péče o naši imunitu. Dále se stará o trávení a štěpení sacharidů, podílí se na detoxikaci látek, které přichází do střev žlučí. Bakterie ovlivňují to, jak se cítíme, jakou máme náladu. Ve střevech totiž vzniká až 95 % serotoninu, kterému se říká hormon štěstí, a kyselina gama-aminomáselná s uklidňujícími účinky. Kromě všech těch „hodných“ a prospěšných ale máme ve střevech i bakterie, které nám neprospívají. Z tohoto důvodu je důležité zajistit, aby ty dobré a špatné byly rovnováze, špatné se nesmí přemnožit.  

Mohlo by se vám líbit

O jídle s nutriční terapeutkou: Jak se vyznat mezi jogurty?

Jogurty jsou kysané mléčné výrobky obsahující probiotika, tedy bakterie, které přirozeně obývají trávicí trakt a pozitivně ovlivňují lidské zdraví. Jenže, není jogurt jako jogurt. Nutriční terapeutka Andrea Mokrejšová vám proto poradí, jaké jogurty zařadit do zdravého jídelníčku.
marianne.cz

Co druhému mozku škodí

Rovnováhu mezi dobrými a špatnými bakteriemi nejčastěji zapříčiňuje špatný životní styl. Zásadní roli hraje strava. Celému trávicímu systému škodí hlavně nekvalitní, průmyslově zpracované potraviny, jednoduché cukry, konzervanty a aditiva. Problémem je také časté užívání antibiotik a léků obecně, které střevní mikrobiotu dokážou v krajním případě z velké části zcela zlikvidovat. Dalšími škodlivými faktory jsou nedostatek spánku a pohybu, přílišná hygiena, stres a dlouhodobé psychické problémy. U řady nemocí je dokázáno, že souvisí s narušením střevního mikrobiomu. Patří k nim problémy s trávením, obezita, chronická únava, onemocnění kůže, astma, deprese, Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Odborné studie také dokazují, že špatný mikrobiom může být důvodem, proč se některým lidem nedaří hubnout.

Pro druhý mozek v kondici

Mikrobiom má rád pestrou stravu bohatou na fermentované potraviny – jogurty, kefír, kysané zelí a další nakládanou kvašenou zeleninu, ale také tempeh, kvalitní sójovou omáčku, jablečný ocet, kombuchu, miso pastu, ušlechtilou plíseň koji. Jezte hodně ovoce, zeleniny a obecně potravy, která obsahuje dostatek rozpustné i nerozpustné vlákniny, které bychom denně měli zkonzumovat 20 až 40 gramů v závislosti na věku a pohlaví. Zařaďte do jídelníčku také dostatek ořechů, semínek a celozrnných obilovin. Při snaze o kultivaci mikrobiomu můžete přidat i probiotika ve formě doplňků stravy. Nezapomeňte na dostatečný přísun tekutin, zejména čisté filtrované vody, neslazených bylinných a ovocných čajů. Dopřejte si dostatek kvalitního spánku, zařaďte každý den nějakou pohybovou aktivitu. Odpočívejte a udržujte se v pohodě po duševní stránce.

Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zdraví
Díváte se na mobil hned po probuzení? Zjistěte, jak tento drobný zvyk ovlivní celý váš den

Díváte se na mobil hned po probuzení? Zjistěte, jak tento drobný zvyk ovlivní celý váš den

Zdraví
Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Zdraví
Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst lednovou Marianne

5 důvodů, proč si přečíst lednovou Marianne

×
  • Marianne
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SKINPERFECT PRIMER + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SKINPERFECT PRIMER + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit