Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

10 ranních návyků, které zlepší vaši náladu

Probudit se a hned se dívat na svět zamračeně? Zkuste to jinak, a zajistěte si lepší den s těmito jednoduchými triky.

Redakce Marianne | 13. 08. 2014


Všimli jste si, že to, jak se ráno naladíte, udává tón pro zbytek dne? Když je ráno v pohodě, máte tendenci se cítit uvolněni a jste připraveni čelit všem nečekaným (i očekávaným) situacím bez ohledu na to, jaký den je. Když ale vstanete ‚po zadku‘ a obléknete si košili naruby, je větší pravděpodobnost, že zůstanete nevrlí až do večera. Některým nepříjemnostem se nelze vyhnout, ale můžete rozhodovat o své náladě. Zkuste jeden tip (nebo raději všechny), budete mít lepší a veselejší den.

1. Myslete na jednu hezkou věc

Když se probudíte, dejte si třicet sekund na to, abyste přemýšleli aspoň o jedné hezké věci, která vám udělá radost na celý den. Nevztekejte se nad tím, že už vám není dvacet, že máte vrásky pod očima nebo že vás čeká důležité jednání, soustřeďte se třeba na to, že můžete sehnat čerstvé ovoce na farmářském trhu nedaleko vašeho bytu. Improvizovaná myšlenka či nápad na cokoli zvedne vaši náladu na celý den.

2. Jezte vyváženou stravu

Byli jste zvyklí pít po ránu jen černou kávu? Začněte ráno výživnou směsí komplexních sacharidů a bílkovin, které vás udrží v pohodě až do oběda. Ideální jsou ovesné vločky nebo toust s arašídovým máslem a posypaný skořicí (skořice je podle odborníků spojená s lepší náladou a bdělostí). Další výzkum zjistil, že průměrné množství kofeinu (200 mg nebo dva šálky čaje) zvyšuje náladu a duševní svěžest, takže si k snídani dopřejte i tyto nápoje.

3. Nadýchejte se čerstvého vzduchu

Asi se vám moc nechce, ale vydejte se ráno na krátkou zelenou procházku. Fyzická aktivita prováděná venku je velmi prospěšná, a to i jen několikaminutová. Vědci zjistili, že lidé mají lepší náladu a vyšší sebevědomí po pouhých pěti minutách fyzické aktivity, včetně chůze a zahradničení. Účinky se prý ještě zesilují, pokud budete cvičit v blízkosti vody, jezera či řeky.

4. Poslechněte si zvuky přírody

V nedávné studii se účastníci zotavovali ze stresujících situací tím, že poslouchali nahrané zvuky přírody, zejména tekoucí vodu a zvuky ptáků. Tahle kombinace je prý naprosto vynikající. Otevřete si tedy ráno okno a zaposlouchejte se do zvuků matky přírody.

5. Soustřeďte se na pocity blaha

Psycholožka Robyn McKay z Tampy v Arizoně doporučuje, abyste se hned po ránu hluboce pětkrát nadechli a vydechli. Tím rozhodnete o dobrém pocitu na celý den. „Když narazíte na frustraci a překvapení, vzpomenete si na dýchání a zareagujete vědomě, ne bezmyšlenkovitě,“ říká dr. McKay.

6. Pijte horkou čokoládu

Nedávná studie zjistila, že sklenka obsahující kakao zlepšuje náladu a hladinu bdělosti, a to i u účastníků, kteří pracovali na sérii náročných matematických problémů. Jděte do toho a vychutnejte si horké kakao vyrobené z nízkotučného mléka a tmavé čokolády. Bílkoviny a sacharidy vám pomohou udržet hladinu cukru v krvi stabilní až do oběda.

7. Dopřejte si chvilku na cvičení

Neskákejte hned ráno z postele a nezačínejte s každodenními rutinami. Dopřejte svému tělu pět minut na strečink, který vám pomůže od ztuhlosti. I těchto pět minut může být pro vás přínosných a budete mnohem lépe vybavení pro boj s problémy.

8. Nebuďte negativní

Vděčnost je výtah k dobré náladě. Přemýšlejte tedy o pozitivních událostech svého života, třeba jak jste dostali vysněnou práci, potkali jste ideálního partnera, a pak si představte, jaký by váš život byl, kdyby se tyto události nestaly. I když se zdá, že by to mohlo mít opačný efekt, je to vlastně naopak – pozitivní myšlenky vedou k pozitivní náladě.

9. Dejte si mátu

Výzkumníci zjistili, že čichání máty zlepšuje náladu a pozornost a zároveň bojuje proti únavě. Nakapejte si na polštář mátový esenciální olej nebo si dejte pod polštář pytlík mátového čaje, abyste mohli mátu vdechovat a probudili se s dobrou náladou.

10. Keep smiling

Možná vám to připadá banální, ale úsměv není nikdy banální. Je zadarmo a je to nejjednodušší způsob, jak změnit nejen svou vlastní náladu, ale i náladu lidí kolem vás.

Související články

Móda
Tipy na trendy festivalové outfity, které nezruinují vaši peněženku

Tipy na trendy festivalové outfity, které nezruinují vaši peněženku

Zahrada
Slunečnice nepatří jen na pole, rozzáří i zahradu. Její pěstování není složité

Slunečnice nepatří jen na pole, rozzáří i zahradu. Její pěstování není složité

Zábava
Nejkrásnější cyklotrasy v Česku: Přinášíme tipy na 3 pohodové, které jsou vhodné pro celou rodinu

Nejkrásnější cyklotrasy v Česku: Přinášíme tipy na 3 pohodové, které jsou vhodné pro celou rodinu

Byt
Rekonstrukce startovacího bydlení pro mladý pár v pražské garsonce: Miniaturní prostor vyřešili geniálně

Rekonstrukce startovacího bydlení pro mladý pár v pražské garsonce: Miniaturní prostor vyřešili geniálně