Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

5 známek traumatu z bývalých vztahů, kvůli kterým vám nefungují ty současné

V dospělém životě má za sebou každý nějaké vztahy. Občas se z nich člověk poučí, naučí se například lépe komunikovat a méně žárlit. Jsou ale i případy, kdy lidé zažili pouze toxické vztahy, které je silně poznamenaly, a když mají najednou hezký vztah, neví, jak to přijmout.

Tereza Čaladi | 29. 11. 2023

Ne každý vztah je růžový, některé se ale na člověku mohou podepsat více než jiné. A on v důsledku toho může sabotovat vztahy, které by jinak mohly fungovat. Pokud jste zažili lhaní, podvádění či jiným způsobem toxický vztah, možná vás budou zajímat možné traumatické důsledky níže, které si z nich lidé často nesou a které pak ovlivňují jejich vztahy v budoucnu.

5 známek traumat z bývalých vztahů

Lidé, kteří se nevyrovnali se svým traumatem mohou mít pocit, že nejsou hodni lásky a zdravého vztahu,“ přibližuje psycholožka Annie Tanasugarn specializující se na PTSD (posttraumatickou stresovou poruchu) pro Psychology Today. Podle ní mezi známky nevyřešených traumat ovlivňující vztahy patří následující:

1. Odstrkování druhého a přílišná soběstačnost

Když se vztah začne stávat vážným, člověku s nevyřešeným traumatem se může stát, že si nedokáže přiznat, že by mohl být milovaný. Snaží se tak emocionálně otupit například tím, že se ponoří ještě více do práce, sem tedy spadá například workoholismus a perfekcionismus. Tím se snaží tomu druhému podvědomě naznačit, že ho nepotřebuje a tak trochu ho tím odstrkuje.

2. Vnitřní kritik

Traumatické zážitky mohou zanechat svou nesmazatelnou stopu i v podobě vnitřního kritika. Ten v člověku vyvolává pocit, že není pro toho druhého dost dobrý...a tak se v něm vzbudí například podezření z nevěry.

Mohlo by se vám líbit

Jak přijmout svou vnitřní kritičku a spřátelit se s ní

V dnešní společnosti, kde je vše hodnoceno a kvantifikováno, máme občas tendence tento vzorec přejímat a přistupovat tak i samy k sobě. To ale vůbec není zdravé a vede to pouze ke snižování našeho sebevědomí. Jak tento vnitřní hlas umlčet?
marianne.cz

3. Strach z opuštění

Zkušenost skutečného nebo domnělého opuštění může člověka předurčit k mylným přesvědčením, že k tomu dojde znovu. Tyto obavy se mohou zobecnit na potřebu kontroly, majetnictví, intenzivní žárlivost nebo nepřijetí toho, že lidé v jejich životě chtějí trávit čas s ostatními nebo potřebují čas o samotě.

4. Nedůvěra

Trauma může ovlivnit schopnost člověka cítit se bezpečně ve svých vztazích, což může v člověku zanechat to, že svého partnera neustále podezírá z toho, že lže. Důvěra je ale základem vztahu a toto nastavení zkrátka není dlouhodobě možné.

5. Všechno, nebo nic

Tento vzorec je zvláště běžný, pokud je vztah zdravý nebo slibný, protože zranitelnost může vést k pocitům nehodnosti a strachu z odmítnutí. Zde se totiž ozývá vnitřní kritik a další body zmíněné výše. To může vyplavat při první hádce, při níž má dotyčný tendence se s tím druhým hned rozcházet.

Jak na fungující vztah?

Tyto vzorce chování jsou naučené adaptace na přežití. Zatímco život s těmito podmíněnými vzorci může pro člověka způsobit další utrpení, opustit je může být děsivé. Mluvit s odborníkem, který se specializuje na traumata, vám však může pomoci překonat tyto překážky a také poskytnout vhled a nástroje pro budování sebezdokonalování, což následně může vést i k funkčním vztahům.

Mohlo by se vám líbit

„Nevěra nemusí vést ke konci vztahu,“ říká psychoterapeutka Markéta Šetinová

Jako psychoterapeutka lidem pomáhá ke spokojenějším vztahům. Jako socioložka zkoumá Markéta Šetinová (33) lásku vědeckými metodami. Co podle ní dělá vztahy šťastnými? Proč je víc než čtvrtina dospělých single a jakou roli hraje celoživotní monogamní vztah v době uvolňování všech tabu?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Udělejte z uklízení zábavu. Dodržujte pár jednoduchých pravidel a rozlučte se s nepořádkem jednou provždy

Udělejte z uklízení zábavu. Dodržujte pár jednoduchých pravidel a rozlučte se s nepořádkem jednou provždy

Životní styl
Jste v situačním vztahu? Zjistěte, zda se vám vyplatí v něm zůstat

Jste v situačním vztahu? Zjistěte, zda se vám vyplatí v něm zůstat

Životní styl
Psychická nepohoda u seniorů je běžným problémem. Jak ho řešit?

Psychická nepohoda u seniorů je běžným problémem. Jak ho řešit?

Životní styl
Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?