Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Když je ticho extází aneb Čtyři typy introvertů, se kterými se můžete setkat

Možná jste rádi v obklopení přátel, avšak mezi neznámými lidmi nedokážete pronést smysluplnou větu. Možná je vám přítomnost kohokoliv proti srsti a nejraději byste celé dny trávili za zavřenými dveřmi bytu. Vypadá to, že není introvert jako introvert, na což upozorňuje také psycholog Jonathan Cheek.

Na jedné straně stojí lidé, kteří jsou tišší a nepotřebují k životu záře reflektorů, na straně druhé máme milovníky společenského života, pro které je pozornost denním chlebem. Základní rozdělení lidí na introverty a extroverty se na první pohled zdá snadné, avšak při bližším zkoumání zjistíme, že málokterý člověk je „dokonalý“ extrovert nebo introvert. Toho si všiml i psycholog Jonathan Cheek, kterému přišlo, že laici přisuzují introvertům zcela odlišné vlastnosti než odborníci. Následně došel k závěru, že můžeme potkat čtyři typy introvertů, jejichž vlastnosti se od sebe výrazně liší. A o jakých typech je řeč?

1. Sociální introvert

Když se řekne introvert, většina lidí si představí člověka, který se zuby nehty vyhýbá společenskému životu. Pravdou ale zůstává, že se můžeme setkat s introverty, kteří společnost rádi vyhledávají. Tyto lidi můžeme označit za sociální introverty a je pro ně charakteristické, že upřednostňují menší skupinky lidí, v jejichž přítomnosti jsou veselí, upovídaní a středem pozornosti. Na druhou stranu pro sociální introverty platí, že se vyhýbají větším akcím, na kterých je mnoho neznámých lidí, a tudíž jsou nuceni ke small talku.

Mohlo by se vám líbit

Extrovertní introverti aneb Když k životu (ne)potřebujete lidi

Na jednu stranu zbožňujete své přátele, na stranu druhou trnete hrůzou, když se musíte seznámit s novými lidmi? Dokážete s kamarádkami hodiny klevetit, ale řízený small talk je pro vás noční můrou? Vítejte ve světě extrovertních introvertů, lidí, kteří milují společnost i samotu.
marianne.cz

2. Přemýšlivý introvert

Máte pocit, že vlastníte neutuchající fantazii, která vytváří jeden zajímavější scénář za druhým? Pak pravděpodobně máte mnoho společného s přemýšlivými introverty, pro které jsou vlastní úvahy mnohem důležitější než sociální interakce. „Tato osoba je velmi introspektivní, přemýšlivá a sebereflexivní. Navíc se často může ztratit ve světě vnitřní fantazie. Nutno dodat, že jde o velmi kreativní a nápadité jedince,“ popisuje pro Well and Good psycholog Jonathan Cheek. I když vědecká charakteristika přemýšlivého introverta je poměrně mladá, jistě potvrdíte, že ve svém okolí alespoň jednoho přemýšlivého a navenek tichého člověka máte.

3. Úzkostlivý introvert

Zatímco sociálním introvertům společnost nevadí, úzkostliví introverti se společnosti vyhýbají, neboť se mezi ostatními lidmi cítí trapně či rozpačitě. Důvod? Především si nejsou jistý svými sociálními dovednostmi, případně si přijdou méněcenní nebo nezajímaví. Pokud se úzkostlivý introvert přece jenom dostane do společnosti, pak ve své hlavě má blok, kvůli kterému se nedokáže naplno projevit. Následně je typické, že se k uplynulé konverzaci neustále vrací a přemítá, jak se měl mezi lidmi chovat a co měl říct jinak. 

4. Zdrženlivý introvert

O zdrženlivých introvertech bychom mohli mluvit jako o rezervovaných lidech. Častokrát přemýšlejí, co řeknou, a teprve po dlouhém přemítání danou větu doopravdy vyřknou. Zároveň zdrženlivým introvertům chvíli trvá, než propadnou nadšení nebo "se zapálí" pro určitou věc či pracovní úkol. Na druhou stranu je důležité dodat, že zdrženliví introverti nezažívají ve společnosti úzkost nebo paniku. 

Mohlo by se vám líbit

5 věcí, které pochopí každý introvert

Kdo je vůbec introvert? Podle Carla Junga jsou dvě skupiny takových lidí. Extroverti, kteří čerpají energii zvenčí a introverti, kteří jí čerpají naopak zevnitř. Přečtěte si o situacích, ve kterých se najdou mnozí introverti. Extrovertům zas tento článek může pomoci introvertům lépe porozumět.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Jaroslava Popelka o finančním plánování pro ženy: Jak převzít kontrolu nad svými penězi?

Jaroslava Popelka o finančním plánování pro ženy: Jak převzít kontrolu nad svými penězi?

Životní styl
KVIFF 2024: Průvodce programem, cenami vstupenek, doporučenými filmy a slavnými celebritami

KVIFF 2024: Průvodce programem, cenami vstupenek, doporučenými filmy a slavnými celebritami

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku