Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jak na poporodní péči

Info ikona
tena

Narození potomka je bezesporu šťastnou událostí. Přes veškerou bolest a nepohodlí je porod vyústěním mnohdy náročného těhotenství a začátkem nového života. Čas po porodu je však také kritickým obdobím pro zdraví jak matky, tak i malého miminka. Jak byste o sebe měla po porodu pečovat a co vám pomůže uspíšit revitalizaci?

Promotion | 21. 09. 2021

Období po porodu

Novopečená maminka potřebuje po porodu především informace a poradenství v oblasti péče o dítě, kojení nebo ohledně péče o sebe sama. Podpora by měla přijít především ze strany pečujících osob na oddělení šestinedělí v porodnici, ale také ze strany partnera a rodiny.

Poporodní období začíná hodinu po porodu placenty a trvá prvních šest týdnů. V té době pečujte nejen o osobní hygienu, ale také o zdravou životosprávu. Především dostatečný pitný režim vám pomůže jak s rozběhnutím kojení, tak i se zavinováním dělohy.

Poporodní výbavička

Stejně jako budete zařizovat výbavičku pro své dítě, je třeba nakoupit i pár nezbytností pro sebe. Po porodu budete potřebovat jednorázové síťované kalhotky, které snadno seženete v prodejně zdravotnických potřeb nebo v lékárně. Můžete také vsadit na speciální poporodní vložky, které jsou silnější než tradiční menstruační vložky. V každém případě vložku vyměňte pokaždé, když půjdete na záchod. Díky tomu podpoříte hojení poporodního poranění a zamezíte případnému mokvání.

Šestinedělí

První dny po porodu se budete nepochybně zabývat především péčí o malého drobečka. Neměla byste však také zapomínat na sebe. Je více než pravděpodobné, že se budete cítit unavená, vyčerpaná a bude vás bolet celé tělo. Snažte se proto odpočívat tak často, jak jen to půjde a soustřeďte se především na důslednou osobní hygienu.

Během šestinedělí odchází z dělohy tzv. očistky. Jedná se o krvácení způsobené zavinováním dělohy. Krev může mnohdy obsahovat příměs hlenu nebo kousky sražené krve. Nejvíce intenzivní je krvácení prvních pět dní po porodu, následně by se měla intenzita postupně snižovat a vymizet v průběhu šestinedělí.

TIP: Časté sprchování pomáhá k rychlejšímu hojení poporodního poranění a je skvělou prevencí možných zdravotních komplikací. Proto se sprchujte tak často, jak jen to bude možné.

Inkontinence po porodu

Únik moči je častý nejen během těhotenství, ale také po porodu. Pro močové ústrojí je porod velkou zátěží, svaly pánevního dna se roztahují a opakovaně uvolňují a než se jim podaří vrátit do původního stavu, chvilku to trvá. Svěrače po porodu neudrží moč jako dříve a děloha se postupně zmenšuje. Jedna třetina maminek však trpí inkontinencí i poté, co již jsou orgány zpět na svém místě. V takovém případě je třeba řešit potíže s lékařem. Možností řešení situace je více, patří sem například využívání inkontinenčních pomůcek, léčba pomocí léků a případné cvičení.